Zamknij

Gdzie wybrać się na jarmark Oto miejsca, w których czuć magię świąt

13:00, 02.12.2024 Aktualizacja: 06:29, 05.12.2024
Skomentuj PAP PAP

Jarmarki w dużych miastach

W Warszawie jarmark bożonarodzeniowy rozpoczął się już 23 listopada i potrwa do 6 stycznia. Jako pierwsze tradycyjnie otworzyły się budki na placu przy Kolumnie Zygmunta, w których jak co roku można kupić ręcznie robione ozdoby świąteczne, ciepłe ubrania i świąteczne przysmaki. Lokalni kupcy oferują też drobne upominki w postaci wyrobów rękodzielniczych i artystycznych.

Jak co roku mieszkańcy stolicy będą też mogli skorzystać ze specjalnej ślizgawki na Rynku Starego Miasta, wokół której zorganizowana zostanie strefa gastronomiczna.

Atrakcji świątecznych nie zabrakło też w Bydgoszczy. W tym roku bydgoski jarmark bożonarodzeniowy otworzył się 22 listopada i potrwa do 22 grudnia. W tym czasie mieszkańcy będą mogli odwiedzić domki handlowe na ul. Mostowej i na Starym Rynku, które oferują regionalne potrawy i nietuzinkowe ozdoby. Na jarmarku można też skorzystać z wielu atrakcji, takich jak Diabelski Młyn, Mała Kolejka Mikołaja i Karuzela Wenecka.

W Krakowie 29 listopada na Rynku Głównym otworzył się jarmark, który w ubiegłych latach znalazł się na liście najciekawszych europejskich atrakcji turystycznych. W tym roku w 105 kioskach handlowych i gastronomicznych swoje wyroby będą sprzedawać kupcy zarówno z Polski i innych krajów, takich jak Litwa, Ukraina, Słowacja i Węgry. 

„Kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak: ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, biżuterię, pamiątki z Krakowa, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne” – poinformował oficjalny portal miasta.

Prócz szerokiej gamy produktów mieszkańcy Krakowa będą mogli odwiedzić kuźnię, w której odbędą się pokazy kowalstwa i skosztować regionalnych przysmaków. W przestrzeni jarmarku stanie też drewniana szopka, którą wykonał rzeźbiarz i twórca ludowy Józef Lasik ze Stryszawy. Jarmark w Krakowie potrwa do 1 stycznia.

Świąteczne atrakcje przygotowały też Katowice. Od 22 listopada mieszkańcy i turyści mogą skorzystać z oferty specjalnie przygotowanych 100 domków handlowych oferujących rękodzieło i artystyczne wyroby, bombki wykonane techniką decoupage i inne oryginalne pamiątki świąteczne.

„Wśród nowości, które w tym roku czekają na odwiedzających, na uwagę zasługują np. sanie z zaprzęgiem reniferów, które będą idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcia. Wśród innych nowych instalacji znajdują się sferyczne kopuły – jedna z nich będzie fotobudką 360, oferująca gościom możliwość uchwycenia wspomnień w kreatywny sposób. Natomiast najmłodszych z pewnością zachwyci bajkowy domek z zaprzęgiem polarnych niedźwiadków” – poinformował UM Katowice.

Magię świąt czuć też w Poznaniu. W mieście przygotowano trzy jarmarki świąteczne – na Placu Wolności, na Starym Rynku i na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

W pierwszej z wymienionych lokalizacji na mieszkańców  stolicy Wielkopolski codziennie czekają wystawcy z różnych zakątków Europy, między innymi z Litwy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Węgier, Francji oraz Holandii. Wyjątkową atrakcją przygotowaną dla mieszkańców jest młyńskie koło, z którego można podziwiać panoramę miasta z wysokości 33 metrów.

Na Starym Rynku mieszkańcy będą mogli skorzystać nie tylko ze ślizgawki na specjalnie przygotowanym lodowisku, ale również przejechać się XIX-wieczną karuzelą wenecką.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich prócz punktów handlowych przygotowano też duże lodowisko i powracający Łoś Marcin, który umila czas odwiedzającym świątecznymi opowieściami.

Na poznańskich jarmarkach nie zabrakło też tradycyjnych świątecznych przysmaków, takich jak bigos i zimowa herbata oraz charakterystycznych dla regionu rogali świętomarcińskich. 

By ułatwić przemieszczanie się między jarmarkami, miasto przygotowało specjalny tramwaj świąteczny linii 24, udekorowany tysiącem lampek i czapką Świętego Mikołaja.

Pełnię świątecznych atrakcji będą mogli też poczuć mieszkańcy Rybnika. Na specjalnie przygotowanym jarmarku świątecznym na mieszkańców i turystów będzie czekać wiele atrakcji, w tym wizyta Świętego Mikołaja, uliczne korowody,  akcje dobroczynne i warsztaty. Ponadto jarmark tworzyć będą stoiska oferujące m.in. ręcznie wykonane dekoracje świąteczne - figurki, stroiki, bombki i zabawki, będą też miody, grzane wino i cydr, pierniki, chałwę, baklawy, owoce w czekoladzie, wędliny i potrawy na wigilijny stół.

Jarmarki w mniejszych miejscowościach

Magię świąt na jarmarkach mogą poczuć nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale też mniejszych miejscowości. Tak jest na przykład w Złotoryi, gdzie tradycyjnie zostanie zorganizowany świąteczny Jarmark Franciszkański.

„Wydarzenie rozpocznie się w piątek 6 grudnia. Od rana (godz. 9.00) dzieci i młodzież złotoryjskich szkół będą ubierać choinki w Rynku. Jednocześnie otwierać się będą kiermaszowe domki z przysmakami i rękodziełem. W wybranych z nich najmłodsi będą mogli korzystać z warsztatów. Zaplanowano też szereg animacji i zabaw (muzycznych i ruchowych i artystycznych)” – poinformował  tamtejszy urząd miasta.

Jarmark w Złotoryi potrwa do 9 grudnia. W trakcie wydarzenia organizatorzy zaplanowali m.in. inaugurację miejskich iluminacji świetlnych, spotkanie ze Świętym Mikołajem i próbę bicia rekordu w „Sztafecie ubierania choinki”.

W Kobylnicy z okazji zbliżających się świąt w Gminnym Centrum Kultury i Promocji 15 grudnia odbędzie się kiermasz świąteczny. Odwiedzający będą mogli skorzystać z bogatej oferty stoisk rękodzielników oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Wśród atrakcji zaplanowano także warsztaty dla całych rodzin, koncerty oraz wspólne kolędowanie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa 4 godziny.

„Na odwiedzających kiermasz czekać będą rękodzielnicy oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Ci pierwsi na swoich stoiskach oferować będą m.in. ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, biżuterię, świece, kartki i inne unikalne przedmioty, które będą idealnym prezentem dla najbliższych lub ozdobą wigilijnego stołu. Z kolei KGW na kiermaszu pojawią się z bogatą i pyszną ofertą gastronomiczną – nie zabraknie słodkich wypieków i wigilijnych przysmaków” – poinformowali urzędnicy.

O magię świąt zadbano też w Lutomi Dolnej, gdzie już 21 grudnia odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy. 

„Regionalne, pięknie pachnące smakołyki, świąteczne dekoracje, akcent muzyczny, a także wspólne kolędowanie przy ognisku i żywej szopce – to tylko część przygotowanych atrakcji” – napisali urzędnicy z gminy Świdnica, która jest współorganizatorem  wydarzenia.

Jarmarku bożonarodzeniowego w tym roku nie zabraknie też w Stawigudzie. Już 1 grudnia gmina zorganizuje kiermasz świąteczny, podczas którego lokalni wystawcy zaoferują mieszkańcom lokalne miody, oryginalne dekoracje świąteczne, rękodzieła i inne świąteczne upominki. Jarmark umilą występy lokalnych artystów oraz inscenizacja w wykonaniu uczniów i seniorów.

Tradycja organizowania jarmarków bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. To wówczas w krajach niemieckojęzycznych zaczęły się odbywać pierwsze targi. Były jednodniowe, mieszkańcy zaopatrywali się na nich m.in. w mięso. Z kolei o historii polskich jarmarków można się dowiedzieć m.in. ze strony promującej turystykę w Krakowie, targ odbywał się tam już od 1310 r. Niestety nie możemy uzyskać informacji, czy chodzi o jarmarki świąteczne, czy zwykłą wymianę handlową. Nie ulega wątpliwości, że okolicznościowe stoiska pojawiały się na krakowskim Rynku w okresie międzywojennym. Jeszcze dłuższą i, co najważniejsze, udokumentowaną historię jarmarków ma Gdańsk, który pozostawał Wolnym Miastem. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%