Zamknij
,
Jak wynika z najnowszego badania CBOS, prawie cztery piąte badanych (79 proc.) stara się kupować przede wszystkim polską żywność, a tylko niespełna co piąty badany (19 proc.) przyznał, że nie ma dla niego większego znaczenia, czy kupowane produktów spożywcze pochodzą z Polski czy z zagranicy. Wyniki wskazują również, że dla osób najbardziej religijnych polskie pochodzenie żywności jest tak samo ważne jak jej jakość (po 35 proc. wskazań).
,
„Z ogromnym bólem i smutkiem zawiadamiamy, że odeszła Joanna Kołaczkowska...Nasza Asia” - przekazano we wpisie.
,
Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta uruchomiono elektroniczny formularz zgłoszeniowy dla bibliotek planujących organizację wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Narodowego Czytania, która odbędzie się 6 września. Lekturą obecnej odsłony akcji są poezje Jana Kochanowskiego.
,
Komitet referendalny złożył u komisarza wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim wymaganą liczbę podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta i radnych. Drugi wniosek dotyczący referendum ws. sprzeciwu wobec relokacji migrantów na terenie miasta trafił do magistratu.
,
Plenerowe widowisko historyczne pod Grunwaldem odbyło się po raz 27. dla upamiętnienia rocznicy słynnej bitwy. Jak przed wiekami, triumfowały chorągwie polsko-litewskie wspierane przez oddziały tatarskie, ruskie i czeskie.
,
Decyzją Sejmu, 11 lipca jest od tego roku Dniem Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP.
,
Wprowadzenie obowiązku transmisji posiedzeń komisji rady gminy zabiłoby lokalną debatę – uważa wiceprzewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego. Sceptycznie pomysł ocenili też inni politycy i samorządowcy.
,
Jeśli twój blok nie będzie przebudowywany ani zmieniany funkcjonalnie, to nie podlega automatycznie obowiązkowi dostosowania do nowych przepisów w których jest wymóg windy W połowie czerwca 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Projekt wywołał liczne komentarze, powodując lawinę artykułów oraz wpisów w mediach społecznościowych.
,
Prawo dopuszcza w Polsce przerwanie ciąży w razie zagrożenia zdrowia lub życia kobiety, a także gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. wykreślono trzecią przesłankę do aborcji – ciężką, nieodwracalną wadę płodu. Właśnie ona była najczęstszą przyczyną przerywania ciąży w polskich szpitalach. Rocznie wykonywano ponad tysiąc zabiegów z tego powodu.
,
Ponad 800 tysięcy złotych dla PCPR, 80 tysięcy dla hospicjum. Projekty ruszą jeszcze w tym roku i obejmą dzieci, rodziny zastępcze oraz osoby z niepełnosprawnościami
,
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki egzaminu maturalnego 2025. Maturę zdało 80 proc. tegorocznych absolwentów wszystkich szkół ponadpodstawowych; 13 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu.
,
CKE opublikowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej majowej.
,
Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych mieli jeszcze obowiązkowy egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego.
,
Synoptyczka wyjaśniła, że powstanie ośrodek niżowy, który już we wtorek, w nocy z wtorku na środę, w środę i w dalszych dniach będzie przemieszczał się przez Polskę. To właśnie obecność tego ośrodka niżowego spowoduje w tych dniach intensywne opady deszczu.
,
"Wielki kodyfikator prawa, przez kolejne 500 lat nikt nie przebił jego programu inwestycyjnego. Przekierował wektor polityki zagranicznej ku wschodowi, dając podstawy przyszłej potędze Jagiellonów. Potrafił zadbać o przyszłość korony nawet w obliczu braku potomka. Ten przydomek mu się należał" – powiedział o Kazimierzu Wielkim prof. Marcin Napiórkowski, dyrektor Muzeum Historii Polski, podczas ogłoszenia wyników plebiscytu.