Zamknij
,
21 kwietnia o godzinie 15:50 w TVP1 wyemitowany zostanie „Pan Olbrychski”, dokument poświęcony życiu i karierze filmowego Andrzeja Kmicica, czyli Daniela Olbrychskiego. Twórcy produkcji zapowiadają, że znajdą się w niej niepublikowane do tej pory materiały pochodzące prosto z archiwum gwiazdora.
,
„Obrazy Boznańskiej należą do najważniejszych dzieł polskiego malarstwa modernistycznego i kanonu historii sztuki, a jej kariera stanowi przykład jednego z najwybitniejszych polskich sukcesów artystycznych na arenie międzynarodowej” - uzasadnili posłowie, ustanawiając 2025 Rokiem Boznańskiej.
,
Piosenka „Łza na rzęsie (Mi się trzęsie)” do słów Magdy Umer pochodzi z albumu Maryli Rodowicz zatytułowanego „Przed zakrętem”, który został wydany w 1998 roku. Artystka zaprezentowała właśnie odświeżoną wersję utworu, któremu postanowiła nadać współczesny, klubowy sznyt. Nowa "Łza..." powstała przy współpracy z artystką młodego pokolenia – Bryską, za remiksem piosenki stoi Skytech.
,
Wręczenie najważniejszych nagród polskiej fonografii odbyło się w sobotę w Tauron Arenie Kraków.
,
W zeszłym tygodniu zespół Kult mocno zaniepokoił swoich fanów. 27 marca legendarna rockowa grupa opublikowała w sieci oświadczenie, w którym poinformowała o odwołaniu dwóch koncertów – w Rzeszowie i Łodzi. Powodem okazały się problemy zdrowotne lidera formacji, Kazika Staszewskiego. „Obecnie najważniejsze jest dla nas jego pełne i spokojne dojście do zdrowia” – napisali wówczas muzycy.
,
"Has był wizjonerem kina, jego filmy były ornamentalne, sensualne, kipiały od różnych figur" - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Grzegorzek w 2020 roku. "Dlatego ludzie, którzy go nie znali, myśleli, że takie filmy robi nawiedzony, szalony człowiek. To sprawiało, że wyobrażali go sobie jako barwną postać w stylu Alejandro Jodorowsky’ego. A to był zwykły pan w sweterku, bucikach, który wypalał setki papierosów dziennie i bardzo mało się odzywał" - wyjaśnił. "Ale za to, gdy się już odezwał, to trafiał w sedno" - ocenił.
,
Koncert finałowy, po którym jury wybrało zwycięzcę, odbył się w sobotni wieczór we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.
,
Tadeusz, 82-letni emerytowany ordynator, wiedzie z pozoru spokojne, ustabilizowane życie. Wszystko zmienia się, kiedy uczestniczy w wypadku drogowym, do którego dochodzi na skrzyżowaniu, niedaleko jego domu. Ginie młody motocyklista, student medycyny. I choć Tadeusz nie chce przyznać się do winy, a później jego niewinność potwierdzi sąd, to zaczynają go dopadać wyrzuty sumienia. Chce sprzedać swój piękny, stary dom i część pieniędzy dać ciężarnej wdowie po motocykliście. „Skrzyżowanie” pokazuje losy Tadeusza po wypadku, kiedy zaczyna się zupełnie inaczej zachowywać. Jego żona Helena (Anna Romantowska) nie może go zrozumieć, podobnie jak ich syn Marek (Michał Czernecki). Na światło dzienne zaczynają wychodzić skrywane przez lata wstydliwe tajemnice, dawne urazy, zdrady i interesy. Życie Tadeusza, ale też całej jego całej rodziny, znalazło się na skrzyżowaniu.
,
Po raz 63. na świecie 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto to ustanowiono w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.
,
„+Oczyszczenie+ Różewicza poruszyło mnie od pierwszej sekundki, jak tylko się zapoznałam z tym arcydziełem. Pani Alicja wniosła ze sobą magię w najczystszej postaci… czarująca postać i czarujący głos. Oczyszczenia życzymy w naszym trio wyjątkowym” – przekazała za pośrednictwem Instagrama piosenkarka. Jej spotkanie z Alicją Majewską dokumentuje teledysk zrealizowany w zabytkowej bibliotece. Rozmawiają na tle wysokich drewnianych regałów pełnych książek.
,
Już 22 marca na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbędzie się wyczekiwana premiera „Mewy” Antoniego Czechowa w reżyserii Cezarego Ibera. To jedno z najważniejszych wydarzeń tego sezonu teatralnego, budzące spore zainteresowanie nie tylko ze względu na klasyczny tekst, ale przede wszystkim dzięki jego współczesnej interpretacji
,
Leszek Mądzik - reżyser, scenograf, malarz, fotograf - uważany jest za jednego z najoryginalniejszych polskich twórców teatralnych. Urodził się 5 lutego 1945 w Bartoszowinach w Górach Świętokrzyskich. W 1966 r. rozpoczął studia z historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Początkowo był scenografem w Teatrze Akademickim, ale już w 1969 r. rozpoczął pracę nad własnym, autorskim teatrem - Sceną Plastyczną KUL. Pierwszy spektakl pt. "Ecce Homo" został wystawiony wiosną 1970 r. Spektakle Sceny Plastycznej KUL - określanej jako teatr obrazu - są pozbawione słów, tradycyjnego aktorstwa i fabuły, opierają się na scenografii, przestrzeni, grze świateł, ciszy i dźwięków. W swojej twórczości artysta drąży tematykę sacrum, śmierci, erotyki, przemijania. Krytycy teatralni w Polsce i za granicą nazywają teatr Mądzika teatrem filozoficznego egzystencjalizmu. Głównymi środkami artystycznej wypowiedzi Mądzika, który jest reżyserem i scenografem wszystkich spektakli Sceny, są przestrzeń i światło, nieliczne postacie oraz przedmioty zanurzone w głębię i mrok.
,
„Mamy wielki rekord artysty. Obraz +Parnas+ Henryka Siemiradzkiego uzyskał podczas dzisiejszej wieczornej licytacji 5 milionów zł, co razem z opłatami aukcyjnymi 1 mln 200 tys. daje sumę 6 mln 200 tys. zł. Dzieło zakupił prywatny kolekcjoner z Polski” – poinformowała tuż „ostatnim młotku” Marta Rydzyńska reprezentująca Polswiss Art.
,
Laureatów 27. Orłów - przyznawanych przez Polską Akademię Filmową - ogłoszono podczas gali, która odbyła się w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
,
PAP Life: Kilka miesięcy temu zniknęliście. Potrzebowaliście odpoczynku