Zamknij
REKLAMA
13:01, 05.01.2022
"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odszedł nasz przyjaciel, wielki muzyk, kompozytor i człowiek wielu pasji Andrzej Nowak" - napisano na profilu artysty na FB.
15:21, 31.12.2021
Najbliższe miesiące będą obfitować w produkcje, które powalczą o Oscary i Złote Globy. Choć nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną ogłoszone dopiero na początku lutego, już teraz w przewidywaniach krytyków wysoką pozycję zajmuje "Belfast" Kennetha Branagha. To uhonorowana nagrodą publiczności na festiwalu w Toronto opowieść, której akcja rozgrywa się pod koniec lat sześćdziesiątych w Irlandii Północnej. Jej głównym bohaterem jest pochodzący z robotniczej rodziny chłopiec Buddy (w tej roli Jude Hill), który staje się świadkiem konfliktu o podłożu etniczno-politycznym. Film trafi do polskich kin pod koniec lutego. A jeszcze w styczniu zaplanowano premierę typowanego do nagród kameralnego dramatu "C’mon C’mon" Mike’a Millsa. Uhonorowany Oscarem za tytułową rolę w "Jokerze" Joaquin Phoenix gra tu dziennikarza radiowego, który podróżuje przez kraj razem ze swoim bratankiem. Nieco później w kinach pojawi się psychologiczny thriller "Zaułek koszmarów" Gullermo del Toro i Kim Morgan z Cate Blanchett, Willemem Dafoe, Richardem Jenkinsem i Bradleyem Cooperem.
18:19, 31.10.2021
Andrzej Zaorski urodził się w 17 grudnia 1942 r. w Piaskach. W oficjalnych dokumentach figurowała jednak data 7 stycznia 1943 r. Zaorski uznawał ją za błąd urzędnika. W 1964 r. ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie 31 stycznia 1965 r. debiutował w warszawskim teatrze Współczesnym. Występował w Ateneum, Narodowym, Powszechnym, Na Targówku i teatrze Kwadrat, w kabaretach "U Lopka", "Pod Egidą", "Tu 60-tka" i "Kaczuch Show". W latach siedemdziesiątych uczestniczył w produkcjach cyklicznych programów telewizyjnych (m.in. Gallux Show, Studio Gama) oraz radiowych (60 minut na godzinę). W 1991 r. otrzymał nagrodę Wiktora (dla osobowości telewizyjnej).
14:21, 30.10.2021
"To opowieść alegoryczna, o śmiesznościach ludzi, ale okazuje się jednocześnie, że jest ona tragiczna. Nieprzypadkowe wydaje się zakończenie tej opery – nie kończy się w tonacji dur, ale trzema pociągnięciami smyczków, które są jak cięcia żyletką. To sugeruje tragiczne zakończenie – my go nie dopowiadamy, na scenie nic takiego nie następuje, ale to jest doprowadzenie głównej postaci Platée do skrajności – ośmieszaniem, kpieniem z niej. Pamiętajmy, że to w zamierzeniu żyjącego kilkaset lat temu kompozytora – a nie przez nas – w roli nimfy obsadzony został mężczyzna, tenor" – powiedziała PAP reżyserka opery Natalia Kozłowska.
13:45, 29.10.2021
Akcja Czytaj PL od siedmiu lat promuje czytelnictwo w Polsce oraz poza jej granicami; w jej ramach aplikacja Woblink umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków oraz audiobooków. Przez te lata - jak podkreślono w informacji prasowej przesłanej PAP - Czytaj PL zaistniała na wszystkich kontynentach, skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata.
13:38, 15.10.2021
Tomik nosi tytuł „Zatrzymać czas” i jest zbiorem ponad 70 utworów. Wiersze pani Stanisławy opisują rzeczywistość, dużo w nich wspomnień, dużo jest wątków związanych z historią, patriotyzmem, miłością oraz przyrodą. Pojawiają się tematy związane z rodziną i dzieciństwem. Na pewno jest to sposób na wyrażanie siebie przez człowieka, który wiele w swoim życiu widział.
20:23, 08.10.2021
W Radomsku - rodzinnym mieście poety - odbywa się Różewicz Open Festiwal, jedyny w Polsce festiwal poświęcony Braciom Różewiczom – Januszowi, Stanisławowi i Tadeuszowi. To interdyscyplinarne przedsięwzięcie prezentujące różnorodne dziedziny sztuki: teatr, film, muzykę, plastykę, trwa od kilku miesięcy, jednak główne wydarzenia zaplanowano na 8–10 października. "Podczas festiwalu w Radomsku obejrzeć można sceniczne interpretacje znanych i mniej znanych tekstów Tadeusza Różewicza. Nie brakuje poezji. Życie i twórczość Tadeusza Różewicza osadzona jest w szerokim kontekście, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu, jaki na twórczość Różewicza mieli jego bracia. Ciekawi goście, ważne rozmowy i niebanalne spotkania" - zapowiada radomszczański Miejski Dom Kultury, organizator wydarzenia.
22:32, 02.10.2021
W tym roku w finałowej siódemce książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike są aż cztery książki reporterskie. Wśród nich jest "Fuerte" Kaspra Bajona (wyd. Czarne, 2020). Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie, tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy w drodze do obu Ameryk, do brzegu przybijali piraci. Od zawsze była miejscem wygnania. W 1924 r. został na nią zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku swoje małe królestwo stworzył tutaj Niemiec Gustav Winter, chętnie goszczący nazistów; legenda głosi, że ukrywał ich także po 1945 r. Później reżim gen. Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów. Dziś Fuerteventurę odwiedzają turyści z całego świata, którym przedstawiana jest jako "wakacyjny raj".
15:57, 26.09.2021
Farben Lehre będzie gwiazdą tegorocznego Ogólnopolskiego Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL. Zespół powstał we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu ukazało się kilkanaście płyt studyjnych.
09:25, 26.09.2021
Podczas gali, zorganizowanej w gdyńskim Teatrze Muzycznym, Złote Lwy z rąk przewodniczącego konkursu głównego Andrzeja Barańskiego odebrali Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt za "Wszystkie nasze strachy". To oparta na życiorysie Daniela Rycharskiego opowieść o artyście wizualnym wychowanym na wsi i zaangażowanym w działalność Kościoła katolickiego. Główną rolę zagrał Dawid Ogrodnik. W pozostałych zobaczymy m.in. Andrzeja Chyrę, Jacka Poniedziałka i Jowitę Budnik. Wcześniej Gutt otrzymał nagrodę za zdjęcia.
14:45, 22.09.2021
W trakcie gali, zorganizowanej w Teatrze Muzycznym w Gdyni, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski przypomniał, że celem nagród jest docenienie pracy osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmową, bez których wiedza o polskim kinie nie mogłaby dotrzeć do dalekich zakątków w kraju i za granicą.
12:09, 16.09.2021
Wszystkie znaki na niebie, a może bardziej nasza szczegółowa prognoza pogody dla Radomska świadczą o tym, że wakacji czas należy odłożyć na półkę ze wspomnieniami. Nie rezygnujmy z rozrywki i kulturalnego spędzania czasu w naszym mieście. Doskonałym wyborem jest zawsze i na każdą pogodę Kino Pasja w Miejskim Domu Kultury.
17:40, 17.08.2021
Tegoroczne Dni Częstochowy w większości odbywać się będą w przestrzeni Starego Rynku. ​​​​​​​W związku z sytuacją pandemiczną nie będą one jednak miały wymiaru imprezy masowej.
17:28, 14.08.2021
"Kino naszej dzisiejszej bohaterki jest kinem nierzadko gorzkim, nierzadko bolesnym, ale zawsze dającym nadzieję, bo wierzącym w człowieka. To kino emocji i empatii, ale nigdy nie popadające w sentymentalizm, czy czułostkowość. To zawsze idealnie skrojony komediodramat, który z jednej strony uczy nas, jak stratę przezwyciężać, ale z drugiej strony uczy nas cały czas na tę stratę czekać, bo ona prędzej czy później może się pojawić" - powiedział podczas uroczystości Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF), które opiekuje się pomnikiem wzorowanym na hollywoodzkiej Walk of Fame.
08:14, 05.08.2021
Cztery statuetki odebrała Hania Rani. Fryderyka otrzymała w kategoriach "album roku alternatywa" - za płytę "Esja", "fonograficzny debiut roku", "kompozytor roku" (nagrodę otrzymał też Dawid Podsiadło wraz z Olkiem Świerkotem) i "najlepsze nowe wykonanie" - za wersję utworu "Odprowadź" Meli Koteluk na fortepian.