Zamknij
REKLAMA
13:38, 15.10.2021
Tomik nosi tytuł „Zatrzymać czas” i jest zbiorem ponad 70 utworów. Wiersze pani Stanisławy opisują rzeczywistość, dużo w nich wspomnień, dużo jest wątków związanych z historią, patriotyzmem, miłością oraz przyrodą. Pojawiają się tematy związane z rodziną i dzieciństwem. Na pewno jest to sposób na wyrażanie siebie przez człowieka, który wiele w swoim życiu widział.
20:23, 08.10.2021
W Radomsku - rodzinnym mieście poety - odbywa się Różewicz Open Festiwal, jedyny w Polsce festiwal poświęcony Braciom Różewiczom – Januszowi, Stanisławowi i Tadeuszowi. To interdyscyplinarne przedsięwzięcie prezentujące różnorodne dziedziny sztuki: teatr, film, muzykę, plastykę, trwa od kilku miesięcy, jednak główne wydarzenia zaplanowano na 8–10 października. "Podczas festiwalu w Radomsku obejrzeć można sceniczne interpretacje znanych i mniej znanych tekstów Tadeusza Różewicza. Nie brakuje poezji. Życie i twórczość Tadeusza Różewicza osadzona jest w szerokim kontekście, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu, jaki na twórczość Różewicza mieli jego bracia. Ciekawi goście, ważne rozmowy i niebanalne spotkania" - zapowiada radomszczański Miejski Dom Kultury, organizator wydarzenia.
22:32, 02.10.2021
W tym roku w finałowej siódemce książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike są aż cztery książki reporterskie. Wśród nich jest "Fuerte" Kaspra Bajona (wyd. Czarne, 2020). Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie, tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy w drodze do obu Ameryk, do brzegu przybijali piraci. Od zawsze była miejscem wygnania. W 1924 r. został na nią zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku swoje małe królestwo stworzył tutaj Niemiec Gustav Winter, chętnie goszczący nazistów; legenda głosi, że ukrywał ich także po 1945 r. Później reżim gen. Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów. Dziś Fuerteventurę odwiedzają turyści z całego świata, którym przedstawiana jest jako "wakacyjny raj".
15:57, 26.09.2021
Farben Lehre będzie gwiazdą tegorocznego Ogólnopolskiego Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL. Zespół powstał we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu ukazało się kilkanaście płyt studyjnych.
09:25, 26.09.2021
Podczas gali, zorganizowanej w gdyńskim Teatrze Muzycznym, Złote Lwy z rąk przewodniczącego konkursu głównego Andrzeja Barańskiego odebrali Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt za "Wszystkie nasze strachy". To oparta na życiorysie Daniela Rycharskiego opowieść o artyście wizualnym wychowanym na wsi i zaangażowanym w działalność Kościoła katolickiego. Główną rolę zagrał Dawid Ogrodnik. W pozostałych zobaczymy m.in. Andrzeja Chyrę, Jacka Poniedziałka i Jowitę Budnik. Wcześniej Gutt otrzymał nagrodę za zdjęcia.
14:45, 22.09.2021
W trakcie gali, zorganizowanej w Teatrze Muzycznym w Gdyni, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski przypomniał, że celem nagród jest docenienie pracy osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmową, bez których wiedza o polskim kinie nie mogłaby dotrzeć do dalekich zakątków w kraju i za granicą.
12:09, 16.09.2021
Wszystkie znaki na niebie, a może bardziej nasza szczegółowa prognoza pogody dla Radomska świadczą o tym, że wakacji czas należy odłożyć na półkę ze wspomnieniami. Nie rezygnujmy z rozrywki i kulturalnego spędzania czasu w naszym mieście. Doskonałym wyborem jest zawsze i na każdą pogodę Kino Pasja w Miejskim Domu Kultury.
17:40, 17.08.2021
Tegoroczne Dni Częstochowy w większości odbywać się będą w przestrzeni Starego Rynku. ​​​​​​​W związku z sytuacją pandemiczną nie będą one jednak miały wymiaru imprezy masowej.
17:28, 14.08.2021
"Kino naszej dzisiejszej bohaterki jest kinem nierzadko gorzkim, nierzadko bolesnym, ale zawsze dającym nadzieję, bo wierzącym w człowieka. To kino emocji i empatii, ale nigdy nie popadające w sentymentalizm, czy czułostkowość. To zawsze idealnie skrojony komediodramat, który z jednej strony uczy nas, jak stratę przezwyciężać, ale z drugiej strony uczy nas cały czas na tę stratę czekać, bo ona prędzej czy później może się pojawić" - powiedział podczas uroczystości Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF), które opiekuje się pomnikiem wzorowanym na hollywoodzkiej Walk of Fame.
08:14, 05.08.2021
Cztery statuetki odebrała Hania Rani. Fryderyka otrzymała w kategoriach "album roku alternatywa" - za płytę "Esja", "fonograficzny debiut roku", "kompozytor roku" (nagrodę otrzymał też Dawid Podsiadło wraz z Olkiem Świerkotem) i "najlepsze nowe wykonanie" - za wersję utworu "Odprowadź" Meli Koteluk na fortepian.
14:06, 09.07.2021
Przed nami weekend. Zapraszamy Was do Kina. Prezentujemy poniżej repertuar Kina Pasja w Miejskim Domu Kultury w Radomsku na najbliższe dni. 
09:28, 27.06.2021
Jak co roku w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia mieszkańcy stolicy oraz turyści będą mogli słuchać jazzu na Rynku Starego Miasta. W tym roku na festiwalu Jazz na Starówce (3 lipca-28 sierpnia) wystąpią m.in. Zbigniew Namysłowski Quintet, Trio RGG, Purple Is The Color, Andrzej Jagodziński Trio i Włodzimierz Nahorny Trio.
08:29, 22.06.2021
Gala wręczenia 23. Polskich Nagród Filmowych Orły odbyła się w poniedziałek wieczorem na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Laureatem statuetki dla najlepszego filmu została animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. To przejmująca opowieść o czasie i przemijaniu, której realizacja trwała 14 lat. Reżyser powraca w niej do lat dzieciństwa i młodości. Wspomina swoich rodziców i najlepszego przyjaciela Tadeusza Nalepę. Film to także plastyczne, autorskie, sentymentalne spojrzenie twórcy na jego rodzinne miasto - Łódź.
18:24, 21.06.2021
W poniedziałek na dziedzińcu siedziby Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbył się briefing prasowy dotyczący Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
11:36, 13.06.2021
O wprowadzeniu łagodniejszych zasad bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym poinformowali w czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Obejmą one także instytucje kultury i rozrywki, wśród nich kina, w których od niedzieli dozwolona jest sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia.