Zamknij
,
"Od najmłodszych lat wykazywał talent rysunkowy. Jego matka kolekcjonowała jego rysunki z zeszytów. Jedną z najstarszych zachowanych w naszych zbiorach prac jest wykonany dziecięcą ręką rysunek autobusu" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku dr Jarosław Serafin.
,
Konkurs organizowany jest regularnie od 2016 r. przez Uniwersytet Jagielloński oraz portal Mądre Książki, we współpracy z Copernicus Festival. Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.
,
O możliwość reprezentowania Polski na Konkursie Eurowizji w szwajcarskiej Bazylei walczyło jedenaścioro wykonawców wyłonionych przez komisję kwalifikacyjną. W finale polskich preselekcji wzięli udział zespół Chrust, Dominik Dudek, Marien, Daria Marx, Sonia Maselik, Janusz Radek, Justyna Steczkowska, duet Sw@da x Niczos, Kuba Szmajkowski, Tynsky oraz Teo.
,
W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyła się w czwartek konferencja prasowa związana z premierą spektaklu "Lekcja tańca" – wzruszającej i czułej komedii romantycznej w reżyserii Anety Groszyńskiej. Dziennikarze mieli okazję nie tylko wysłuchać rozmowy o sztuce, ale także uczestniczyć w próbie.
,
Podczas środowej konferencji prasowej prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podkreślił, że rozpoczyna się "nowy rozdział w historii Orłów", ponieważ Polskie Nagrody Filmowe wracają do TVP. "Ostatnich osiem lat to była znakomita współpraca z Canal+, który również jest przyjacielem polskiego filmu. Tak się składa, że Telewizja Polska i Canal+ często szły pod rękę. Bardzo dziękujemy Canal+ za to, jak się przyczynił do propagowania Polskich Nagród Filmowych. Dziękujemy Canal+, ale również wszystkim pracownikom i pracowniczkom tej stacji. Bądźcie z nami, oglądajcie transmisję – tym razem w Telewizji Polskiej" - powiedział.
,
Wystawa upamiętni 50. rocznicę premiery "Ziemi obiecanej" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Film, który przez badaczy, krytyków i widzów uznawany jest za arcydzieło polskiej kinematografii, po raz pierwszy został pokazany publiczności 21 lutego 1975 r. Adaptacja powieści Władysława Reymonta, która w pierwszej wersji, w odcinkach, ukazywała się w latach 1897–1898 w warszawskim "Kurierze Codziennym", to w pełni autorskie dzieło Wajdy - reżyser usunął wiele wątków, dopisując niezapomniane sceny filmowe, m.in. finałową, w której Karol Borowiecki, w przededniu rewolucji 1905 r., wydaje rozkaz strzelania do robotników.
,
Jadwiga Puzynina (z domu Zapolska) urodziła się 29 stycznia 1928 r. w Rożyszczach na Wołyniu. Jej babka była siostrzenicą kompozytora Piotra Czajkowskiego.
,
Zuzanna Irena Grabowska, występująca pod pseudonimem Sanah, zaprezentowała właśnie nowy singiel nagrany z Melą Koteluk. Panie wzięły na warsztat poruszający wiersz Zuzanny Ginczanki, polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, która w 1944 roku została rozstrzelana prze hitlerowców na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Płaszów. „Maj 1939” to opowieść o ostatnich chwilach beztroski w obliczu nadciągającej zagłady. Muzyczna interpretacja wiersza obfituje w pulsujące, elektroniczne brzmienia, których niepokojący charakter w nieoczywisty sposób koresponduje z treścią utworu.
,
O powrocie darmowych kodów do e-booków i audiobooków do Biblioteki Miejskiej, która dysponuje kilkudziesięcioma filiami w całym mieście, poinformowała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
,
Jak poinformowała Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, album "Jidzie burzo!" wypełniły stworzone z myślą o Chórze FŁ kompozycje Zuzanny Falkowskiej, Marcina Wawruka i Jacka Sykulskiego, oparte na autentycznych melodiach ludowych pochodzących z regionu łódzkiego.
,
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego ogłosiło w środę cztery nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Są to: bielski ręcznik obrzędowy – rucznik/rusznyk, pająki ze słomy, papieru i bibuły na Lubelszczyźnie, tradycje tkackie Bodzentyna oraz tradycje Górali Czadeckich. Tworzona od 2013 r. lista liczy już 107 pozycji, dokumentujących żywe tradycje, zwyczaje i umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie.
,
Tegoroczna edycja Berlinale będzie pierwszą przygotowaną przez Tricię Tuttle. Amerykańska dziennikarka filmowa, była dyrektorka BFI London Film Festivalu przejęła stery na festiwalu po duecie Carlo Chatriana i Mariette Rissenbeek. Podczas wtorkowej konferencji prasowej nowa dyrektorka podkreśliła, że za nią "wspaniały rok" pracy. "Jesteśmy dojrzałym festiwalem. Mamy dojrzałą publiczność, jedną z najliczniejszych na świecie, i rozwiniętą strefę branżową. Jesteśmy w mieście głęboko zakorzenionym w historii. Berlin to miejsce spotkań kultur z całego świata. Podobnie jak to miasto, nasz festiwal składa się z milionów historii i różnych spojrzeń na świat, prezentowanych przez filmowców, gości z ponad 150 krajów i widzów" - powiedziała.
,
W gali Paszportów, która odbyła się we wtorek w Warszawie, wzięły udział m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.
,
"Społeczność Akademii Muzycznej w Łodzi zawiadamia z wielkim żalem, że w sobotę, 11 stycznia 2025 roku, zmarł w wieku 88 lat Profesor Jerzy Bauer – urodzony w Łodzi kompozytor, teoretyk muzyki i dyrygent" - przekazała Akademia Muzyczna w Łodzi.
,
„Gdzie się podziali fajni faceci” - na to pytanie postarają się odpowiedzieć twórcy nadchodzącej komedii „Misie”. Film bierze pod lupę współczesnych mężczyzn, niegotowych na „coś poważnego”, którzy lubią życie bez zobowiązań.