Zamknij

Wicepremier Gliński: dwa nowe programy wsparcia organizacji pozarządowych

19.39, 20.07.2022 PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Wicepremier Gliński - minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego - na środowej konferencji w Kancelarii Premiera wyjaśnił, że łącznie jest już dziewięć specjalnych programów mających na celu wsparcie trzeciego sektora w Polsce. Jak przypomniał, dwa z nich z inicjatywy Komitetu we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Dwa nowe programy wsparcia trzeciego sektora skierowane są do organizacji młodzieżowych i poradniczych - podkreślił wicepremier Piotr Gliński. Fundusz młodzieżowy wyniesie w tym roku 10 mln zł, a od przyszłego - 20 mln zł. Fundusz dla poradnictwa to 11,5 mln zł w tym roku i 15 mln zł od następnego.

Jedna z nowych inicjatyw to Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Jak zaznaczył wicepremier, to pierwszy taki program przeznaczony specjalnie dla organizacji młodzieżowych. "W tym roku to jest 10 mln zł, od przyszłego roku 20 mln zł" - powiedział.

Kolejna inicjatywa to Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033. "To jest program od dawna oczekiwany. W Polsce jest bardzo wiele organizacji zajmujących się poradnictwem rodzinnym, prawnym, prozdrowotnym, ekologicznym" - zaznaczył Gliński. Dodał, że program ten jest też konsekwencją prac prezydenta Andrzeja Dudy.

Wicepremier przekazał, że w tym roku program przewiduje wsparcie w kwocie 11,5 mln złotych, a od przyszłego roku będzie to 15 mln złotych rocznie.

O szczegółach programu dla organizacji młodzieżowych mówił wiceprzewodniczący Komitetu, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek. Jak zauważył, młodzieżowe organizacje to pierwsze miejsca, gdzie młodzież ma do czynienia z działaniem zbiorowym na rzecz dobra wspólnego.

Mazurek wyjaśnił, że program opiera się na trzech priorytetach. Pierwszy z nich to aktywizacja młodzieży na najniższym szczeblu - w samorządach uczniowskich, szkolnych i młodzieżowych radach samorządowych. Drugi to działania organizacji młodzieżowych w życiu publicznym, a trzeci - wzmocnienie kompetencji organizacji.

O programie wspierania organizacji poradniczych mówił sekretarz Komitetu, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk. Jak podkreślił, program został wypracowany z aktywnym udziałem ekspertów z zakresu poradnictwa. Stworzy on system służący zarówno rozwojowi instytucjonalnemu i współpracy tych organizacji, jak i samym obywatelom, którzy korzystają z ich porad.

Wicepremier Gliński podsumował też na konferencji, że w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach nowego systemu wsparcia organizacji pozarządowych obywatele zrealizowali 4,5 tysiąca projektów za sumę 773 mln złotych. Jak wskazał, dzięki tej polityce rozwiązano problem braku możliwości rozwojowych i braku zasobów własnych zgłaszany przez organizacje. (PAP)

autorki: Agnieszka Ziemska, Marta Stańczyk

agzi/ mas/ mir/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%