Braun, który dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest od czerwca 2024 r., powiedział że organizacja ta przez lata "miała nienajlepszą sławę, jeśli chodzi o działania związane z dystrybucją środków dla organizacji pozarządowych".
Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności (NIW) Michał Braun zapowiedział we wtorek w Kielcach ogłoszenie w przyszłym roku nowych konkursów na wsparcie organizacji pozarządowych. Budżet dwóch największych konkursów wyniesie 120 mln zł.
Dodał, że powierzono mu zadanie odbudowy instytucji i zmian w systemie współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi.
"Udało nam się wypracować system, który będzie sprawiedliwy, transparentny i otwarty dla organizacji pozarządowych. Jest on pozbawiony jakikolwiek możliwości nacisku politycznego czy wpływu z zewnątrz"
- mówił Braun.
Dodał, że dyrekcja nie będzie ingerowała w sporządzone przez ekspertów oceny projektów.
"Nie będzie żadnych dodatkowych pozaregulaminowych punktów czy nielegalnych praktyk. Wszystko będzie zrobione tak, aby nikt nie miał żadnych wątpliwości, że wyniki konkursów będą sprawiedliwe"
- podkreślił.
Zapowiedział ogłoszenie w przyszłym roku nowych konkursów na wsparcie organizacji pozarządowych. Budżet dwóch największych z nich - Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO)) i Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) wyniesie 120 mln zł.
Finansuje działania organizacji pozarządowych. PROO ma wspierać rozwój i profesjonalizację organizacji pozarządowych.
Braun, nawiązując do działalności organizacji pozarządowych w woj. świętokrzyskim, podkreślił, że przez ostatnie osiem lat NIW sfinansował zaledwie 300 wniosków złożonych przez regionalne organizacje. Dla porównania na Mazowszu czy w Małopolsce takich wniosków złożono kilkakrotnie więcej.
"Wynika to po części z aktywności organizacji pozarządowych, ale też odwagi sięgania po środki centralne. Spotykając się dzisiaj z członkami tych organizacji, zapewniam, że nie ma się czego bać. Szczególnie ważne są dla nas potrzeby lokalnych społeczności, bo tam działalność tych organizacji jest szczególnie ważna"
- powiedział Braun.
W Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbyło się spotkanie z Michałem Braunem, dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w którym wzięła udział Aneta Bogdan, kierownik Biura ds. Społeczeństwa Obywatelskiego w Starostwie Powiatowym w Radomsku. Wydarzenie skierowane było do organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, przedstawicieli administracji samorządowej, fundacji, różnych stowarzyszeń, w tym młodzieżowych i kół gospodyń, które chcą zdobyć fundusze rządowe.
Podczas spotkania Michał Braun omówi możliwości finansowania, jakie oferuje Narodowy Instytut Wolności, który w przyszłym roku uruchomi dwa kluczowe programy: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich.
(PAP)
Autor: Janusz Majewski
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz