Zamknij
,
"Celem kontroli będzie weryfikacja kart szczepień obowiązkowych, byśmy mogli odpowiedzieć na pytanie, ile w Polsce dzieci jest zaszczepionych w poszczególnych rocznikach przeciwko 13 chorobom zakaźnym, które są objęte obowiązkowym kalendarzem szczepień" – przyznał na konferencji prasowej główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. W sumie dotyczy to 7,5 mln dzieci.
,
Z raportu wynika, że w 2024 r. 4845 osób odebrało sobie życie - 4088 mężczyzn i 757 kobiet. W porównaniu do 2023 r. to mniej o 388 samobójstw, czyli o 7,4 proc.
,
Według nadal obowiązującej definicji ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), otyłość to „nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu wpływające niekorzystnie na stan zdrowia”. Otyłość pojawia się, gdy spożywamy za dużo kalorii i nie zużywamy ich, bo jesteśmy za mało aktywni fizycznie, co prowadzi do gromadzenia się tłuszczu w tkance tłuszczowej.
,
Około 200 szkół ponadpodstawowych ma wziąć udział w pilotażu programu wsparcia rówieśniczego w profilaktyce zdrowia psychicznego. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Edukacji Narodowej powinien się on rozpocząć się w marcu br.
,
Szacuje się, że na zapalenie płuc na całym świecie co roku choruje około 450 mln. osób (czyli ok. 7 proc. populacji świata). Większość tych przypadków występuje w tzw. krajach rozwijających się.
,
PAP: Zimą zwykle pogarsza się jakość powietrza w wielu rejonach Polski. Powodem jest intensywne ogrzewanie domów i mieszkań, jak też niska temperatura przy bezwietrznej pogodzie, sprzyjająca większej koncentracji zanieczyszczeń powietrza. Jak jest w tym roku
,
Jak przypominają naukowcy z University of East Anglia, problemy ze snem odgrywają kluczową rolę w powstaniu różnych zaburzeń zdrowia mózgu.
,
Psylocybina to związek naturalnie występujący w niektórych grzybach. Spożycie jej małej dawki wywołuje u człowieka głównie zaburzenia percepcji przy zachowanej świadomości i minimalnym wpływie na pamięć czy orientację, podobne do występujących pod wpływem LSD czy meskaliny. Czas, przestrzeń i kolory są odbierane inaczej. Mogą pojawić się halucynacje wzrokowe, odczucia są bardziej nasilone, zmienia się też sposób postrzegania własnej osoby i otoczenia. Ponieważ psylocybina podnosi ciśnienie krwi i tętno oraz może powodować obezwładniające, a czasami przytłaczające efekty psychologiczne, naukowcy przestrzegają, że należy ją stosować wyłącznie w kontrolowanych warunkach i w połączeniu z oceną medyczną i psychologiczną oraz starannym przygotowaniem.
,
Zacznę ćwiczyć, przejdę na dietę, zacznę się uczyć nowego języka, przeczytam więcej książek. Wraz z nowym rokiem wielu z nas robi mniejsze lub większe postanowienia. Psycholog z Uniwersytetu SWPS dr Rafał Albiński zaznaczył, że choć nie ma w tym nic złego, to do takich postanowień trzeba podejść rozsądnie i metodycznie.
,
W branży dietetycznej sól zdecydowanie nie cieszy się dobrą reputacją. Nie bez powodu ten popularny wzmacniacz smaku i naturalny konserwant określany jest jako „biała śmierć XXI wieku”. Nadużywanie soli kuchennej jest wszak jednym z czynników wpływających na występowanie tzw. chorób cywilizacyjnych. Jak wskazują rezultaty licznych badań naukowych, zbyt duża ilość tego składnika w codziennym menu prowadzi do nadciśnienia krwi, zwiększając ryzyko udarów mózgu i demencji, a także do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, kamicy nerek, osteoporozy i niektórych nowotworów.
,
Do wzrostu zachorowalności przyczyniają się: częstość palenia tytoniu wśród kobiet, a także czynniki środowiskowe i genetyczne.
,
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Dyżurujący lekarz w placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzieli porady w warunkach ambulatoryjnych i telefonicznie. W medycznie uzasadnionych przypadkach również w domu pacjenta. Pomoc pielęgniarki można uzyskać w przychodni lub w ramach wizyty domowej.
,
Boże Narodzenie to czas pełen kulinarnych pokus, które mogą rodzić wątpliwości, co jeść, żeby było smacznie i zdrowo. Pomaga je rozwiać dietetyczka z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sabina Zajchowska.
,
Fear of missing out (FOMO) to lęk, że coś istotnego nam umknie, kiedy nie będziemy online. Tylko krok od niego do phubbingu – zjawiska, którego nazwa powstała z połączenia dwóch wyrazów: phone (telefon) i snubbing (lekceważenie), polegającego na ignorowaniu znajdujących się w naszym towarzystwie osób i poświęcaniu całej uwagi telefonowi.
,
Nowotwory głowy i szyi to siódma najczęściej występująca kategoria nowotworów na świecie, a wskaźniki zachorowań rosną w krajach o niskich i średnich dochodach. Wiele badań oceniało, czy picie kawy lub herbaty ma związek z rakiem głowy i szyi, ale wyniki były niespójne.