Zamknij
,
Zdolność do szybkiego poruszania się wskazuje, że dana osoba ma sprawne mięśnie i stawy, układ oddechowy i sercowo naczyniowy, nie ma większych problemów z zachowaniem równowagi i na ogół wie, dokąd zmierza.
,
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów świata. Dość wspomnieć, że według statystyk każdego dnia wypijane są aż 2 miliardy filiżanek małej czarnej. Nie dziwi zatem, że na temat wpływu kawy na nasze zdrowie przeprowadzono całe mnóstwo badań. Z ustaleń naukowców wynika, że jej umiarkowane spożycie pozytywnie oddziałuje na wiele aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu – przeciwdziała otyłości i cukrzycy typu 2, zmniejsza ryzyko chorób serca, poprawia krążenie krwi oraz łagodzi ból mięśni.
,
W Miejskim Domu Kultury w Radomsku zagościła niezwykła wystawa zatytułowana „Z serca tworzone”. Od 9 grudnia 2024 roku odwiedzający mogą podziwiać dzieła stworzone przez podopiecznych Stowarzyszenia Hospicjum Dar Serca. Wśród eksponatów znalazły się obrazy, rysunki, wyroby ceramiczne oraz rękodzieło, które są dowodem na siłę ludzkiej kreatywności oraz terapeutyczną moc sztuki.  
,
Po trzech i pół roku kończy się program, dzięki któremu pacjenci po wypełnieniu ankiety, otrzymują skierowania na podstawowe badania diagnostyczne. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiedzieli, że "Profilaktyka 40 Plus" nie będzie przedłużana o kolejne miesiące; zgodnie z aktualnym rozporządzeniem program wygasa z końcem 2024 r.
,
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.
,
Popularne aktywności związane z szerokopasmowym dostępem do internetu, takie jak spędzanie wielu godzin na platformach streamingowych czy grach online, mogą przyczyniać się do rozpowszechniania się otyłości – stwierdzili specjaliści z University of Melbourne i RMIT University.
,
Ich odkrycie, opublikowane na łamach czasopisma „Nature” (10.1038/s41586-024-08207-0), może doprowadzić do powstania nowej terapii dla milionów osób z otyłością i cukrzycą typu 2, które nie reagują dobrze na obecnie dostępne sposoby leczenia.
,
„Zakażenia pneumokokowe do niedawna kojarzone były głównie z chorobami dzieci, ale postępujący proces starzenia się naszego społeczeństwa zmienił to diametralnie. To właśnie wśród starszych obserwuje się największą liczbę zachorowań na pneumokokowe zapalenia płuc, co wiąże się z częstymi hospitalizacjami i wzrostem kosztów opieki zdrowotnej w Polsce” – podkreślił specjalista chorób zakaźnych prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w informacji prasowej przesłanej PAP.
,
Specjalistka mówiła o tym podczas konferencji dla dziennikarzy „Diabetologia 2024”, zorganizowanej z okazji przypadającego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy. Wyjaśniła, że 85-90 proc. chorych cierpi na cukrzycę typu 2; jest to 2,1 mln naszych rodaków. W 90 proc. przypadków jest ona związana z otyłością lub nadmiernym i nieprawidłowym rozkładem w organizmie tkanki tłuszczowej.
,
Sezonowe zaburzenie nastroju o tej porze roku dotyka wiele osób. Choroba afektywna sezonowa (SAD, ang. Seasonal Affective Disorder) objawia się m.in. przygnębieniem, spadkiem koncentracji i motywacji do działania, unikaniem spotkań towarzyskich oraz tendencją do sięgania po niezdrowe, wysokokaloryczne produkty. Zdaniem ekspertów, zmniejszenie naturalnego nasłonecznienia jesienią i zimą ma negatywny wpływ na funkcjonowanie podwzgórza mózgu, co prowadzi do nadprodukcji wywołującej senność melatoniny oraz redukcji wydzielania nazywanej hormonem szczęścia serotoniny.
,
Nie jest tajemnicą, że prawidłowo skonstruowany jadłospis odgrywa kluczową rolę w zdrowym trybie życia. Prócz regularnego podejmowania aktywności fizycznej oraz dbania o odpowiednią ilość snu, to właśnie stosowanie zbilansowanej diety uznawane jest przez ekspertów za najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie psychofizycznego dobrostanu i zapobieganie wielu groźnym chorobom. Specjaliści od żywienia stale przypominają, by uwzględnić w swoim menu jak najwięcej obfitujących w składniki mineralne warzyw i owoców oraz pokarmów będących źródłem pełnowartościowego białka, błonnika i zdrowych tłuszczów. Warto także ograniczyć spożycie soli i zrezygnować z używek.
,
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Dyżurujący lekarz w placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzieli porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, w przypadkach medycznie uzasadnionych również w domu pacjenta. Pomoc pielęgniarki można uzyskać w przychodni lub w ramach wizyty domowej - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
,
"Wbrew informacjom podawanym przez powstałą w październiku br. organizację zrzeszającą tylko część środowiska fizjoterapeutów, rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów" - podkreślił Fundusz w informacji przekazanej we wtorek PAP.
,
Badania dotyczące związku między problemami z koncentracją w dzieciństwie a prawdopodobieństwem późniejszego rozwoju psychoz przeprowadzili naukowcy z University of California w Los Angeles (USA).
,
Od stycznia do połowy października wykryto 38356 przypadków zakażeń atakujących drogi oddechowe wirusa RSV, w tym 17732 u dzieci poniżej drugiego roku życia. W całym ub. roku zachorowało na to schorzenie niespełna 12 tys. osób, w tym 5,5 tys. dwulatków i młodszych.