Zamknij

Jak działa elektryczny samochód? Zalety i wady

13:57, 19.12.2022 Materiał zewnętrzny Aktualizacja: 14:25, 19.12.2022
Skomentuj Photo by Jenny Ueberberg on Unsplash Photo by Jenny Ueberberg on Unsplash

Aby pojazd mógł jeździć, niezbędne jest wytworzenie energii, która wprawi go w ruch. Obecnie dostępnych jednostek napędowych jest kilka. Stosunkowo nową i wzbudzającą pewne wątpliwości – jest prąd. Jeśli zastanawiasz się, na jakiej zasadzie działa elektryczny samochód i jakie posiada zalety, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Zasada działania i budowa samochodu elektrycznego

Elektryczne samochody nie są wynalazkiem XXI wieku, jednak to właśnie teraz cieszą się największą popularnością w swojej historii. Auto elektryczne, zamiast silnika spalinowego – posiada silnik elektryczny. Prąd jest gromadzony w specjalnych akumulatorach, a w następnej kolejności przekazywany do silnika. Napędza on koła przez zespół przekładni mechanicznych. Zamiast klasycznego baku na paliwo, samochód elektryczny jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy. Z tego też względu jest on cięższy niż samochód z silnikiem spalinowym.

Sama jazda samochodem także nieco się różni. Auto elektryczne nie wydaje żadnych dźwięków przy odpalaniu, nie ma również mowy o opóźnieniach podczas zmiany biegów. Jest to pojazd na ogół cichy, jego praca jest płynna i pozbawiona wibracji. Chcąc zmaksymalizować zasięg, należy zadbać o płynną jazdę i przewidywanie sytuacji – dokładnie tak, jak w przypadku każdego innego samochodu.

Czy samochód elektryczny jest ekologiczny?

Czy samochody elektryczne są ekologiczne? Jest to często zadawane pytanie, a odpowiedź nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Znaczące różnice pomiędzy autami napędzanymi benzyną, a prądem widoczne są przede wszystkim na etapie produkcji. To wyprodukowanie samochodu napędzanego benzyną jest bardziej ekologiczne. Szacuje się, że produkcja aut elektrycznych generuje o 70% więcej dwutlenku węgla! Różnica jest więc spora, prawda?

To jednak nie wszystko. Pojazdy elektryczne przyjęło się nazywać zeroemisyjnymi. W rzeczywistości nie jest to do końca prawda. Samochód napędzany jest prądem, a prąd z kolei wytwarza się w elektrowni – w Polsce około 70% energii wytwarzanej jest ze spalonego węgla. W praktyce oznacza to, że samochód elektryczny również powoduje emisję CO2, mimo, że nie w bezpośredni sposób. W efekcie wydłuża się czas, w którym elektryk staje się bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Nie został on do tej pory jasno określony, ponieważ nie bierze się pod uwagę zużywania akumulatora auta elektrycznego. Oczywiście, opłacalność i ekologia to również kwestie, które w dużej mierze zależą od konkretnych modeli samochodów, które są porównywane.

Auta elektryczne a kwestie bezpieczeństwa

Poza ekologią, istotne jest również bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. To kwestia, obok której nie sposób jest przejść obojętnie. Samochody elektryczne można śmiało zaliczyć do grona tych bezpiecznych. Charakteryzują się sztywną konstrukcją o dużej wytrzymałości. Ze względu na brak paliwa, nie ma ryzyka jego zapalenia się podczas wypadku. 

Bezpieczne jest także samo ładowanie pojazdu. Można to robić niezależnie od warunków atmosferycznych. Mróz czy deszcz – to nie przeszkoda. Również w prowadzeniu elektryki są bezpieczne, a we wszelkich testach zderzeniowych – wypadają naprawdę dobrze. Za przykład mogą tutaj posłużyć próby wykonane w grudniu 2021 roku przez niezależną organizację Euro NCAP. Jeden z elektryków marki Ford zdobył maksymalną ocenę, a dokładniej – 5 gwiazdek. Nie da się jednoznacznie określić, czy pod kątem bezpieczeństwa lepiej wypadają samochody elektryczne, czy spalinowe. 

Zalety silnika elektrycznego

Podobnie jak samochody spalinowe, tak i elektryki mają swoje mocne i słabe strony. Poza kwestią związaną z ekologią, która nie jest do końca jasna, wymienić można przede wszystkim niskie koszty eksploatacji. Ładowanie akumulatora wychodzi taniej niż zakup benzyny. Co więcej, inwestując w panele fotowoltaiczne – ładowanie samochodu może nic nie kosztować. Okazuje się, że tańsze są także okresowe przeglądy. Klocki hamulcowe czy też tarcze zużywają się wolniej, ponadto nie ma tutaj konieczności wymiany oleju. 

Zasięg takiego pojazdu również może być satysfakcjonujący, nie wspominając już o komforcie! Cisza, która panuje podczas jazdy we wnętrzu – jest zdecydowanie sporym atutem tego rozwiązania. Ze względu na mniejszy układ napędowy, w pojeździe jest także więcej wolnego miejsca. Niektóre elektryczne samochody posiadają dwa bagażniki. 

Użytkowanie auta elektrycznego to także możliwość korzystania z pasa dla autobusów, a w niektórych przypadkach – możliwość parkowania za darmo w centrum miasta.

Wady silnika elektrycznego

Wśród wad samochodów elektrycznych wiele osób wymienia ograniczoną liczbę stacji ładujących. Może to się wiązać z koniecznością dokładnego planowania trasy i miejsc postoju. Nowe auta elektryczne są stosunkowo droższe od tych spalinowych, ponadto dość szybko tracą na wartości. Jeśli zajdzie konieczność wymiany baterii litowo-jonowej, kierowca musi również liczyć się z dość sporym wydatkiem. Starzenie się baterii oznacza utratę zasięgu, zatem jest to nieuniknione. Użytkowanie ogrzewania, nawigacji i innych funkcji – wiąże się ze zużyciem prądu, a to skraca zasięg, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. 

Samochód elektryczny to ciekawa alternatywa dla spalinowego – przed jego zakupem warto jednak przeanalizować wszystkie zalety i wady rozwiązania.

Źródła informacji:

https://www.autodoc.pl/info/zasada-dzialania-i-budowa-samochodu-elektrycznego

https://wgospodarce.pl/informacje/113823-niewygodne-fakty-o-samochodach-elektrycznych-sprawdzilismy

 

 

(Materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%