Zamknij
,
Kawecki odniósł się do niedawnej konferencji prasowej pod hasłem „Polska. Rok przełomu”, na której premier Donald Tusk oraz minister finansów Andrzej Domański przedstawili plan gospodarczy na najbliższe lata. Zapowiedziano m.in., że środki na badania i naukę w ujęciu nominalnym i w relacji do PKB będą sukcesywnie zwiększane, a inwestycje w naukę i badania wskazano jako pierwszy z sześciu filarów rozwoju Polski.
,
Ok. 20 proc. ludzi umie nieznacznie poruszać uszami – to atawizm, czyli umiejętność charakterystyczna dla naszych odległych przodków. Przed milionami lat nasi protoplaści mieli dziewięć mięśni, dzięki którym mogli np. kierować małżowiny uszne ku dźwiękom. W toku ewolucji utraciliśmy tę zdolność, podobnie jak większość służących do strzyżenia uszami mięśni – zostały nam tylko trzy, na dodatek szczątkowe.
,
Ilość spożywanych cukrów prostych rośnie, a to sprzyja epidemii otyłości - zaznaczył specjalista. W jego ocenie konieczne są zdecydowane działania systemowe, ponieważ odpowiedzialna polityka państwa może mieć wpływ na zachowania konsumentów i praktyki przemysłu spożywczego.
,
Transformacja cyfrowa to wyzwanie, które może przynieść ogromne korzyści – pod warunkiem, że jest przeprowadzona skutecznie. Jak to zrobić Czego unikać Które elementy są kluczowe Odpowiedzi na te pytania udzielili eksperci podczas webinaru zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP we współpracy z T-Mobile Polska. 
,
62% uczestników balów przedmaturalnych pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80% alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Przeważają duże butelki, a 36% osób przyznaje się do spożywania „małpek”. 
,
"Te najjaśniejsze planety, które doskonale widać gołym okiem nawet z rozświetlonego centrum miasta, są po prostu na wyciągnięcie dłoni, a przynajmniej tak nam się wydaje. One rzeczywiście dominują na niebie wieczornym” - mówił PAP Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.
1
,
Dziś, 17 stycznia, obchodzimy Święto pizzy – potrawy, która podbiła serca (i żołądki!) ludzi na całym świecie. To doskonała okazja, by zanurzyć się w świecie pysznego ciasta, aromatycznego sosu pomidorowego i najświeższych dodatków. W Radomsku i okolicach nie brakuje miejsc, gdzie można skosztować tego klasycznego dania w różnych odsłonach. Na podstawie licznych rekomendacji od użytkowników strony Spotted: Radomsko, przygotowaliśmy dla Was przewodnik po najlepszych pizzeriach w mieście.
,
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji Serwis Samorządowy PAP sprawdził, jakie atrakcje w tym roku oferują miasta i gminy na lokalnych jarmarkach świątecznych.
,
Listopad to ostatni dzwonek na przygotowanie samochodu do zimy – wymianę opon i sprawdzenie oświetlenia. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, ale jak wynika z badania Goodyear, 82 proc. polskich kierowców tego pilnuje. Z ustawieniem świateł jest gorzej. Mniej niż połowa pojazdów jest w stanie zapewnić minimum oświetlenia określonego przepisami – wynika z danych Instytutu Transportu Samochodowego.
,
Profesjonalny sprzęt, stroje i szkolenie zostaną sfinansowane dzięki wsparciu Województwa Łódzkiego. W ramach konkursu „Trenuj w Łódzkim” wsparcie otrzymało prawie sto stowarzyszeń. Łączna pula środków wyniosła ponad 2 mln zł. Konkurs adresowany do stowarzyszeń sportowych zajmujących się szkoleniem dzieci, młodzieży, a także osób z niepełnosprawnościami.
,
Krótki czas snu (SSD) jest definiowany jako sen krótszy niż siedem godzin na dobę. To problem prawie 40 proc. kobiet w ciąży - z powodu zmian hormonalnych, dyskomfortu związanego z ciążą, częstego oddawania moczu i innych czynników.
,
Kwestie dotyczące poczucia przynależności do szkoły, sprawczości, wiary we własne siły i relacji szkolnych – zarówno między rówieśnikami, jak i pomiędzy uczniami i nauczycielami – mogą wpływać na ogólny poziom dobrostanu młodych ludzi i ich satysfakcję z życia. Tymczasem polska szkoła wypada pod tym względem bardzo słabo. Odzwierciedlają to m.in. wyniki ostatnich badań PISA. Polscy uczniowie są zdystansowani w stosunku do szkoły i oceniają ją krytycznie, co – jak podkreślają eksperci – wskazuje na potrzebę systemowych zmian.
,
PAP Life: Twoje bohaterki powierzają ci najbardziej intymne historie ze swojego życia. Jak to robisz, że się przed tobą otwierają
,
W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. W pierwszej połowie 2024 roku zarejestrowano ok. 126,5 tys. urodzeń, czyli o blisko 12,5 tys. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS. W kwestii zastępowalności pokoleń na znaczeniu zyskuje problematyka zdrowia reprodukcyjnego. WHO uważa problemy z płodnością kobiet i mężczyzn za istotny problem zdrowotny.
,
W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat średnia temperatura w Polsce wzrosła o 2°C. Każda kolejna dekada jest cieplejsza od poprzedniej, a zmianom tym towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni.