Zamknij
11:41, 30.01.2024
Srebrny Glob jest coraz mniej widoczny i tendencja ta będzie się pogłębiać. Najpierw, z artykułu opublikowanego w 2022 r., dowiedzieliśmy się, że Księżyc oddala się od Ziemi z prędkością 3,78 cm rocznie. Teraz okazuje się, że nasz naturalny satelita także się kurczy, a to powoduje występowanie na nim wstrząsów sejsmicznych i uskoków.
14:36, 21.01.2024
Jak podkreślają badacze, domniemana przewaga samca w umiejętności odnajdywania drogi jest najszerzej udokumentowaną różnicą między płciami i zaobserwowano ją nie tylko w przypadku ludzi, ale także różnych gatunków zwierząt.
13:46, 20.01.2024
To, że psy są zainteresowane filmami w telewizji, na komputerach albo tabletach, naukowcy udowadniali kilkukrotnie, wiedzą też o tym właściciele czworonogów. Teraz badacze ze School of Veterinary Medicine na Uniwersytecie Wisconsin-Madison (USA) sprawdzili, jakie treści przyciągają psy przed ekrany, ale też jak wiek i wzrok wpływają na zainteresowanie kudłatych telewidzów treściami wideo.
09:44, 10.12.2023
Wspinaczka wysokogórska wiąże się z wysiłkiem fizycznym, który towarzyszy każdemu kroku. Stanowi również wyzwanie dla psychiki himalaisty już na etapie przygotowań do wyprawy. Wspinacz Adam Bielecki pytany w rozmowie z PAP.PL o aspekty wpływające na jego kondycję psychiczną przed wyprawą wskazał, że nastawienie ze względu na wysokość pozostaje zawsze podobne. Czynnikiem determinującym jest skala ryzyka oraz złożoność przygotowań do działania w górach.
15:52, 28.11.2023
Naukowcy przebadali skuteczność popularnego środka dezynfekcyjnego zawierającego chlor, często zalecanego do czyszczenia powierzchni w szpitalach i ośrodkach zdrowia. Sprawdzali, jak wspomniany środek działa na Clostridioides difficile (powszechnie określanej jako C. diff.) - bakterie, które mogą powodować zakażenie jelit i wywoływać biegunkę. Do zakażenia nimi dochodzi m.in. u pacjentów szpitalnych, którzy przeszli terapię antybiotykową. W skali roku problem dotyczy milionów pacjentów na świecie. W USA infekcje te prowadzą do ok. 29 tys zgonów rocznie, w Europie - niemal do 8,5 tysiąca.
09:32, 25.11.2023
Niedawno zespół prof. Johanna Rafelskiego z University of Arizona, Tucson na łamach „The European Physical Journal Plus” (https://link.springer.com/article/10.1140/epjp/s13360-023-04454-8) opisał matematyczny model, który przewiduje istnienie wyjątkowo ciężkiego i stabilnego pierwiastka o jądrze atomowym składającym się aż ze 164 protonów (o liczbie atomowej 164).
08:06, 20.10.2023
Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór do III edycji konkursu Polskie Marki Turystyczne. Jednostki samorządu terytorialnego mogą pozyskać wsparcie w działaniach promujących atrakcje turystyczne w regionie.
17:51, 05.10.2023
 System oceniania i kształcenia, oparty na transmisji wiedzy, a nie rozwijaniu umiejętności, oraz potrzeba ciągłego podnoszenia kompetencji nauczycieli to dziś wyzwania edukacji – wskazuje prof. Roman Leppert, pedagog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tymi wyzwaniami chce się zająć Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny
23:26, 21.09.2023
Temat drugiej wojny światowej maglowany jest w naszych głowach od wczesnych lat szkolnych. Często niestety wyłącznie za sprawą suchych faktów i statystyk, które nie działają na wyobraźnię, a wręcz przeciwnie - zniechęcają do poznania tego, jak ten konflikt wyglądał w rzeczywistości. Inaczej jest jednak z ,,Banditenstadt w ogniu", w wojennej powieści autorstwa Marcina Wodo, która w prosty sposób ukazuje dramat zwykłych ludzi podczas drugiej wojny światowej. Dramat, który w odpowiednich okolicznościach, znowu może się powtórzyć…
20:25, 22.08.2023
We wtorek w gorzowskim szpitalu odbyła się kameralna uroczystość, podczas której pracownicy i zarządzający gorzowskim szpitalem podziękowali profesorowi za lata wspólnej pracy. Były tort, upominki i wiele ciepłych słów.
16:37, 07.06.2023
Ostatnie lata to okres intensywnego starzenia się demograficznego wsi, a co za tym idzie także depopulacja, czyli zmniejszanie liczby ludności. Jedną z głównych przyczyn jest migracja młodych ludzi do większych ośrodków w celu nauki, a potem także pracy. Zjawisko wyludniania się gmin wiejskich jest bardzo zróżnicowane geograficznie i najmocniej dotyczy tzw. ściany wschodniej.
18:08, 05.06.2023
Płaska Ziemia, szkodliwe fale 5G, rządy iluminatów albo jaszczurów z kosmosu, sobowtór Melanii Trump, fałszowane wybory, spisek amerykańskiego rządu, który ukrywa lądowanie kosmitów w Roswell, czy wreszcie cały szereg teorii spiskowych związanych z pandemią COVID-19.
23:24, 12.04.2023
Podczas warsztatów, dzieci nie tylko miały okazję poznać nowe technologie, ale również rozwijały swoje umiejętności manualne i techniczne oraz kreatywność. Warsztaty te stanowiły doskonałą okazję do spędzenia czasu w sposób produktywny i przyniosły wiele radości. Jeśli masz dziecko w wieku od 7 do 12 lat, a nawet w wieku przedszkolnym, które chętnie eksperymentuje z nowymi technologiami i chce rozwijać swoje umiejętności, warto zainteresować je takimi zajęciami i dać mu okazję do poznania nowych możliwości.
16:30, 30.03.2023
"Trzeba działać tu i teraz. Wśród dzieci i młodzieży mamy do czynienia nie tyle z problemem, co z epidemią otyłości. Wszyscy muszą się zaangażować – nauczyciele, rodzice, dziadkowie. Bo wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch" – powiedziała miss Polonia z 1992 r. i autorka programów kulinarnych Ewa Wachowicz, zachęcając do udziału w akcji "Smoczy apetyt na zdrowie". Celem tego projektu jest zapobieganie nadwadze i otyłości u najmłodszych.
20:19, 27.03.2023
Kawa od kilku lat jest w Polsce elementem oficjalnych zaleceń dietetycznych, a zdecydowana większość Polaków pije ją codziennie. Przypisuje się jej szereg prozdrowotnych właściwości, w tym m.in. wspomaganie profilaktyki Alzheimera, chorób układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycy. Jednak najnowsze badania naukowców z Kanady i Włoch wykazały, że u części ludzi nadmierne spożycie kawy może prowadzić do dysfunkcji nerek, za co odpowiada obecność określonego wariantu genu CYP1A2.