Zamknij

Akcja Czytaj PL – od 2 listopada

13:45, 29.10.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Akcja Czytaj PL od siedmiu lat promuje czytelnictwo w Polsce oraz poza jej granicami; w jej ramach aplikacja Woblink umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków oraz audiobooków. Przez te lata - jak podkreślono w informacji prasowej przesłanej PAP - Czytaj PL zaistniała na wszystkich kontynentach, skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata.

"Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 110 tysięcy wypożyczeń!" - czytamy. "Nie ma więc wątpliwości, że hasło tegorocznej edycji - AKCJA NIE Z TEJ ZIEMI - jest uzasadnione!" - dodano. Akcja potrwa do końca miesiąca.

"W tegorocznej edycji Czytaj PL udajemy się w kosmiczną przygodę. Nie tylko dlatego, że proponujemy 12 nieziemsko wciągających książek, ale przede wszystkim dlatego, że rok 2021 jest rokiem szczególnym" - powiedziała Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, cytowana w przesłanej informacji. Błaszczyk przypomniała, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. "Z tego powodu selekcjonując bestsellery do bezpłatnego czytania i słuchania położyliśmy silny nacisk na wątki lemowskie właśnie" - wyjaśniła.

Tegoroczna edycja, podobnie jak i poprzednia, promować będzie czytelnictwo głównie w internecie - Czytaj PL zagości na łamach serwisów literackich, Facebooku, Instagramie i TikToku.

Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji, które pozwolą zwrócić uwagę na literaturę wśród miejskiego zgiełku. "Akcję nie z tej ziemi" wspiera 31 miast partnerskich oraz Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dla których bardzo ważny jest stan polskiego czytelnictwa. "Nie mogło zabraknąć również wymyślonej przez Instytut Książki akcji +Upoluj swoją książkę+, w której uczniowie szkół średnich z całej Polski stają się ambasadorami Czytaj PL" - poinformowano.

"Bardzo się cieszę, że uczniowie aktywnie włączają się w promocję czytelnictwa. +Upoluj swoją książkę+ to bardzo ważna akcja, która stanowi dopełnienie prowadzonych przez Instytut działań proczytelniczych dla młodszych odbiorców realizowanych m.in. w ramach kampanii +Mała książka - wielki człowiek+, gdzie rozdaliśmy już ponad 3 miliony książek" - powiedział Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Wśród 12 tytułów dostępnym w ramach akcji znalazły się cztery reportaże "Lajla znaczy noc" Aleksandry Lipczak, "Gorzkie pomarańcze" Dionisiosa Sturisa, "Chwilowa anomalia" Tomasza Michniewicza, "Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie" pod redakcją Beaty Szady. Na tegorocznej liście nie zabrakło również kryminałów: "Wiosna zaginionych" Anny Kańtoch i "Żałobnica" Roberta Małeckiego.

"Hasło tegorocznej edycji zobowiązuje, dlatego organizatorzy zapraszają do literackich podróży na inne planety" - napisano. Wobec tego na czytelników czekają "Per aspera ad astra" Roberta J. Szmidta oraz "Nie ma tego złego" Marcina Mortki. Do świata fascynującej natury przeniesie czytelników Kornel Filipowicz i jego "Formikarium", a historię o miłości opowie Magdalena Witkiewicz swoją "Srebrną łyżeczką".

"Wyjątkowe miejsce wśród udostępnianych w tym roku książek zajmują pozycje związane ze Stanisławem Lemem" - podkreślono. Czytelnicy będą mogli przeczytać opowiadania mistrza polskiej fantastyki, czyli "Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników" oraz "Awantury na tle powszechnego ciążenia" Tomasza Lema, czyli biografię pisarza napisaną przez jego syna.

Aby wziąć udział w tegorocznej akcji należy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play oraz przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.

"Co roku staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i preferencjom naszych użytkowników - zarówno stałych, będących z nami od dawna, jak i nowych, dla których będzie to pierwsza przygoda z akcją Czytaj PL" - podkreślił Paweł Polański, prezes księgarni internetowej Woblink.com. W tym roku po raz pierwszy z akcji Czytaj PL będą mogli skorzystać nie tylko użytkownicy smartfonów i tabletów, ale również użytkownicy czytników, takich jak Kindle czy InkBOOK!.(PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%