Koszty zatrudnienia są to koszty ponoszone przez pracodawcę w związku z zatrudnieniem pracowników. Składają się na nie wynagrodzenia, składki na ubezpieczenie społeczne i podatki płacone przez pracodawcę, pomniejszone o otrzymywane dotacje.
W IV kw. 2024 roku indeks kosztów zatrudnienia, umożliwiający porównywanie dynamiki kosztów pracy w państwach członkowskich Unii Europejskiej, wzrósł w Polsce o 4,4 proc. kdk i 13,9 proc. rdr - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.
Indeks kosztów zatrudnienia (IKZ, ang. Labour Cost Index - LCI) przedstawia kształtowanie się kosztów zatrudnienia ponoszonych przez pracodawcę.
W IV kwartale 2024 r. liczba godzin przepracowanych była o 0,9 proc. niższa niż w IV kwartale 2023 r., a koszty pracy wzrosły w tym czasie o 12,3 proc.
W IV kwartale 2024 r. wzrost indeksu obserwowano we wszystkich analizowanych rodzajach działalności i wahał się od 3,7 proc. w sekcji Transport i gospodarka magazynowa do 27,6 proc. w sekcji Górnictwo i wydobywanie.
GUS podaje, że Polska znajduje się w grupie krajów o najwyższej wartości wskaźnika wśród krajów UE. W IV kwartale 2024 r. indeks kosztów zatrudnienia w Polsce wyniósł 160,2. Najniższą jego wartość odnotowano we Włoszech - 107,5, a najwyższą w Bułgarii - 167,0.
(PAP Biznes)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz