Zamknij

Rusza projekt Szkoła międzypokoleniowa. Młodzi z cyfrową pomocą dla seniorów

09:56, 22.11.2024 Aktualizacja: 09:56, 22.11.2024
Skomentuj PAP PAP

Do udziału w programie zaproszone są klasy VII i VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe. Zespół uczniów pod kierownictwem nauczyciela będzie pomagał grupie seniorów w poruszaniu się po cyfrowym świecie. 

Program ma na celu wyrównanie szans w dostępie do nowych technologii. Ma też sprzyjać nawiązywaniu więzi międzyludzkich i walczyć z samotnością. 

„Nowy projekt Szkoła międzypokoleniowa ma być szansą, aby w codzienności młodzi uczyli najstarszych. Żeby z kompetencji młodszych mogli korzystać dziadkowie, wujek czy starsza ciocia. Żebyśmy wykorzystali naukę technologii, która jest o wiele łatwiejsza w młodym wieku do budowania kompetencji tych najstarszych” – mówił minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski 

Szkoła międzypokoleniowa ma być elementem wsparcia polityki edukacyjnej państwa w zakresie cyfryzacji. Seniorzy będą uczeni przez młodzież korzystania z najistotniejszych aplikacji, dowiedzą się o bezpieczeństwie w internecie, usługach, bezpiecznej rozrywce i phishingu.

Według szacunków ministerstw, w programie może wziąć udział nawet 1600 szkół i dziesiątki tysięcy seniorów.  
„Budując nowoczesną politykę senioralną musimy budować ją na silnym fundamencie solidarności międzypokoleniowej. Ważne jest to, żeby dawać sobie to, co drugiemu jest potrzebne” – dodała Marzena Okła-Drewnowicz, ministra ds. polityki senioralnej

Według wskazań ministry, dane dotyczące kompetencji cyfrowych wśród seniorów są alarmujące. Wedle danych GUS w grupie wiekowej 60-74 lata aż 85 proc. osób nie posiada podstawowych umiejętności w tym zakresie. 

Program ma też być odpowiedzią na coraz powszechniejsze zjawisko samotności wśród osób starszych. 

„Żyjemy w świecie, w którym powszechna jest cyfryzacja ale też samotność. Szukając odpowiedzi jak dbać o spójność naszego państwa, jak dbać o podnoszenie kompetencji cyfrowych, jak zapobiegać przestępstwom typu „na wnuczka” mamy projekt szkoły międzypokoleniowej czyli wsparcia od wnuczka” – mówiła ministra edukacji Barbara Nowacka

Podczas wspólnej konferencji prasowej ogłoszony został start pilotażu programu. Szkoły mogą zgłaszać się do 13 grudnia. 

Aktywność szkół w programie będzie punktowana. W każdym województwie ma powstać specjalnie wyposażona sala multimedialna. 

Dodatkowe gratyfikacje zostały też przewidziane dla najbardziej angażujących nauczycieli. Otrzymają oni bony o wartości 2 tys. zł. 

Szkoły, które zostaną zakwalifikowane do programu będą odpowiednio przygotowane. Na wsparcie edukacyjne mogą liczyć zarówno nauczyciele jak i uczniowie. Młodzież będzie współpracować z konkretną, wyselekcjonowaną grupą seniorów. Zajęcia będą realizowane w różny sposób i będą odbywać się przeważnie w szkołach. 

Jednym z założeń programu jest to, by szkoły zmieniły się w centra integracji społecznej. 
W ramach programu seniorami będą zajmować się pełnomocnicy ds. polityki senioralnej, powołani przy wojewodach. 
 

/mo
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu spotradomsko.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%