Zamknij
,
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ich ewentualna II tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. Wyborcy, którzy w tych dniach będą przebywali za granicą, bądź wyborcy zamieszkujący tam na stałe, mają czas do 13 maja na złożenie wniosku o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach utworzonych za granicą. Potrzebny jest do tego ważny paszport, bądź - jeśli wyborca może do danego kraju wjechać na podstawie dowodu osobistego - ważny dowód osobisty. Wówczas paszport nie jest konieczny.
,
Raport "Rozczarowani państwem, zadowoleni z życia. Prezydenckie wybory młodych Polek i Polaków" analizuje badania sondażowe zrealizowane na grupie młodych Polaków, dotyczące m.in. ich preferencji wyborczych i stosunku do wojny na Ukrainie, a także badania jakościowe postaw i motywacji młodych Polaków związanych z udziałem w wyborach prezydenckich. Badania zrealizowane zostały przez Ipsos dla Fundacji Batorego.
,
Oprócz osób z niepełnosprawnością lub tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60. rok życia, z uprawnienia do głosowania korespondencyjnego skorzystać mogą wyborcy, którzy podlegają obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. W ich przypadku zamiar głosowania korespondencyjnego należy złożyć najpóźniej do 13 maja. Jeżeli wyborca będzie podlegał kwarantannie lub izolacji po 13 maja, zamiar takiego głosowania może złożyć najpóźniej do 16 maja.
,
W czwartek w Sopocie kandydat KO na prezydenta wziął udział w wiecu, w którym uczestniczyła też jego małżonka Małgorzata Trzaskowska, premier Donald Tusk, prezydenci Gdańska i Sopotu oraz trójmiejscy samorządowcy.
,
Kandydatka Lewicy na prezydenta oraz czołowi politycy tej partii wzięli udział w zorganizowanych w czwartek przez Lewicę oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) krajowych uroczystościach z okazji Święta Pracy. Jego kulminacyjnym punktem był pochód, który przeszedł główną ulicą miasta, Piotrkowską.
,
Zgodnie z kalendarzem wyborczym obwodowe komisje wyborcze powinny zostać powołane do 28 kwietnia, zaś do 18 kwietnia upłynął termin na zgłaszanie kandydatów na ich członków przez pełnomocników komitetów wyborczych.
,
W porównaniu z poprzednim sondażem przeprowadzonym na początku kwietnia, poparcie dla Trzaskowskiego spadło o 2 pkt proc., dla Nawrockiego - wzrosło o 2 pkt proc., natomiast dla Mentzena spadło o 1 pkt proc.
,
Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy, w sobotę - w dniu pogrzebu papieża Franciszka - w Polsce obowiązywał dzień żałoby narodowej. Kandydaci na prezydenta zawiesili na ten dzień kampanię wyborczą. Jedynie kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen kontynuował w sobotę działania kampanijne.
,
Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy, w sobotę - na kiedy zaplanowano pogrzeb papieża Franciszka - obowiązuje dzień żałoby narodowej. Żałoba kończy się o północy w nocy z soboty na niedzielę.
,
Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić najpóźniej do 5 maja komisarzowi wyborczemu. Z tego uprawienia skorzystać mogą wyborcy z niepełnosprawnością, bądź wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.
,
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, wpłat na rzecz komitetu dokonywać mogą obywatele polscy mający miejsce stałego zamieszkania na terenie Polski. Maksymalna kwota wpłaty od jednej osoby fizycznej wynosi 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc 69 tys. 990 zł. Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 4666 zł, musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu.
,
Pytana przez PAP o motywacje startu w wyborach prezydenckich kandydatów spoza głównego nurtu oraz niezwiązanych wcześniej z polityką, politolożka z UW, dr Materska-Sosnowska zaznaczyła, że tacy kandydaci dzielą się na kilka różnych kategorii.
,
Do wyborów prezydenckich pozostał miesiąc, 18 maja zmierzyć ma się w nich 13 kandydatów. Sztab Trzaskowskiego po świętach zintensyfikuje działania. "Będzie więcej spotkań. Wchodzimy na ostatnią prostą" - zapowiedzieli sztabowcy.
,
Na miesiąc przed pierwszą turą wyborów prezydenckich - zaplanowaną na 18 maja - w rozmowie z PAP Sowiński zauważył, że na ogół o wyniku wyborów przesądzają wyborcy niezdecydowani.
,
"11 kwietnia zakończył się duopol w Polsce" - takim stwierdzeniem Hołownia rozpoczął sobotnie spotkanie. Kandydat Polski 2050 pojawił się w piątek na debacie Rafał Trzaskowskiego, a także poprzedzającej ją debacie Karola Nawrockiego. Hołownia podkreślił, że udział w obu debatach był dla niego istotny, uczestnicząc w obu spotkaniach chciał dotrzeć do "jednej i do drugiej Polski". "Jesteśmy jedną Polską, nie będziemy się zgadzać, będziemy się czasem nie lubić i mieć różne zdania, ale musimy ze sobą rozmawiać" - powiedział marszałek Sejmu RP.