Zamknij

Odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik medyków i ofiar pandemii

23.47, 18.10.2022 PAP Aktualizacja: 23.47, 18.10.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Uroczystość odsłonięcia nastąpiła w dniu święta patrona służby zdrowia - św. Łukasza (18 października). Pomnik "Drzewo życia" prof. Karola Gąsienicy-Szostaka stanął na dziedzińcu wewnętrznym szpitala.

Pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający medyków pracujących w czasie pandemii i ofiary COVID-19 odsłonięto we wtorek w Krakowie-Prokocimiu na terenie Szpitala Uniwersyteckiego. Rzeźbę wykonano ze stali z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.

Jak poinformowali pracownicy szpitala, "to pierwszy w Polsce pomnik-hołd złożony personelowi medycznemu za ciężką walkę w pandemii COVID-19, ale również dzieło upamiętniające śmiertelne żniwo zebrane przez chorobę. To symbol kruchości życia, ludzkiej solidarności, ale również nadziei na lepsze jutro".

"Dla nas to było coś zupełnie nowego i zaskakującego, szczególnie na początku. Każdy dzień był trudny. Na początku też myśleliśmy, że uda się nam uratować każdego pacjenta (...). Taka nasza praca, ratować zdrowie i życie innych" - powiedział kierownik Oddziału Pulmonologii i Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego prof. Krzysztof Sładek.

Dyrektor placówki Marcin Jędrychowski i wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwracali uwagę na symbolikę materiału, z jakiego został wykonany pomnik - stal z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. "Cała rzeźba została wykonana z blachy pochodzącej z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Gdy powstawało +Drzewo życia+ Mariupol wciąż się bronił" - powiedział dyrektor.

Zauważył także, że symbolika "Drzewa życia" wywodzi się z biblijnego rajskiego drzewa, którego owoce miały zapewniać nieśmiertelność. "Samo drzewo jest kulturowym wzorem odradzania się przyrody, a jednocześnie przemijania ludzkiego losu. Jest kojarzone z siłą, wielkością i długowiecznością. Kto raz objął drzewo lub odpoczywał w jego cieniu, wie, jak kojącą i uspokajającą ma moc" - mówił.

Wojewoda zaś wyraził nadzieję, że rzeźba będzie wzmacniać wszystkich chorych, którzy przez szpitalne okna będą na nią spoglądać.

Idea powstania rzeźby "Drzewo życia" pochodzi od "Akrobatów" - rzeźby ustawionej kilka lat temu przed siedzibą Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Skawińskiej tego samego autora. Pierwsza symbolizowała element współzależności i utrzymywania równowagi - także w wymiarze lekarz-pacjent. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%