Zamknij

Śląska "Aplikacja InfoSMOG-MED" doceniona

14:26, 30.09.2021 PAP Aktualizacja: 14:14, 30.10.2021
Skomentuj PAP PAP

Konkurs promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy, które szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach.

Zwycięzcy konkursu "Bezpieczny Szpital Przyszłości - INSPIRACJE 2020" zostaną ogłoszeni w czwartek. Wśród laureatów znalazł się śląski projekt "Aplikacja InfoSMOG-MED".

Jednym ze zwycięzców, w kategorii "Nowatorskie rozwiązania, produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia, dostęp do usług - urządzenia, technologie, telemedycyna, aplikacje, rozwiązania start-upów", jest zabrzański projekt "Aplikacja InfoSMOG-MED".

Aplikacja pozwala wszystkim mieszkańcom woj. śląskiego na dostęp do stale aktualizowanych danych dotyczących zanieczyszczeń powietrza i sytuacji smogowej w miejscu zamieszkania. Ale także, co istotniejsze, daje możliwość osobom, które założą na niej konto, uzyskania spersonalizowanych informacji na temat ryzyka pogorszenia ich stanu zdrowia.

Zwierzęta Radomsko - ogłoszenia znalezione/zaginione zwierzaczki w naszym mieście

"Po założeniu konta oraz profilu zdrowotnego użytkownik ma do dyspozycji możliwość otrzymywania komunikatów indywidualnych uwzględniających płeć, wiek oraz obciążenia zdrowotne" - poinformował PAP prof. Andrzej Lekston, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, kierownik pracowni hemodynamiki w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jak zapewnił, informacje z formularza przetwarzane są wyłącznie na poziomie aplikacji, a dane wykorzystywane jedynie do personalizacji zaleceń zdrowotnych.

Baza komunikatów ma formę krótkich wiadomości, które uzupełniają się wzajemnie. Użytkownik tworzy swój profili zdrowotny, w którym określa: lokalizację, wiek, płeć, kanał dostarczania komunikatów, kategorię informowania, obciążenia zdrowotne, przedział czasowy jakiego dotyczyć mają komunikaty oraz harmonogram ich dostarczania.

Można utworzyć dowolną liczbę profili zdrowotnych w ramach konta - zarówno dla siebie, jak i osób, którymi się opiekuje. Profil może uwzględniać kilka lokalizacji. Wiadomości mogą być dostarczane w postaci e-maila lub wiadomości PUSH w przeglądarce lub na urządzeniu mobilnym. Kategoria informowania określa schorzenia/choroby, których wzrostem ryzyka użytkownik jest zainteresowany. Jak powiedział PAP prof. Andrzej Lekston, w trakcie pracy nad aplikacją przeanalizowano "miliony zdarzeń zdrowotnych oraz wszystkie możliwe warianty zanieczyszczeń powietrza".

Stopień zanieczyszczenia powietrza jest bowiem ściśle skorelowany z ryzykiem pogorszenia się stanu zdrowia pacjentów cierpiących na określone schorzenia. Ustalono to nakładając na siebie historyczne dane na temat liczby hospitalizacji i wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (pozyskane ze Śląskiej Bazy Sercowo Naczyniowej, prowadzonej przez Dział Nauki Śląskiego Centrum Chorób Serca i Zakład Biostatystyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na podstawie danych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia) na dane dotyczące stanu zanieczyszczenia powietrza w tym samym czasie.

"Tym samym dysponujemy unikalną możliwością przewidywania zagrożeń związanych ze stopniem zanieczyszczenia powietrza w odniesieniu do ryzyka wystąpienia niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych w czasie kilku najbliższych dni" - stwierdził lekarz.

Treść komunikatu otrzymywanego przez pacjenta zawiera najnowszą wiadomości medyczne z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Dzięki temu, nie tylko będzie wiadomo, kiedy zagrożenie związane z zanieczyszczeniem powietrza jest największe, ale także jak należy się zachować, co robić i czego unikać, aby ograniczyć ryzyko niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych. Aplikacja ostrzega np., by osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) przy danym stężeniu pyłów nie wychodziły w określonym czasie z domu.

Z aplikacji mogą także korzystać placówki medyczne - komunikaty przeznaczone dla nich będą dotyczyć kwestii wzrostu ryzyka występowania niepożądanych zdarzeń zdrowotnych, co może wiązać się ze wzrostem zapotrzebowania na usługi medyczne (typu: dzisiejszy stan powietrza sprzyja udarom i zawałom).

Średnio rzecz biorąc człowiek w ciągu minuty bierze 15 oddechów, za każdym razem wciągając do płuc 0,5 l. powietrza. A to oznacza, że w ciągu doby przez nasz układ oddechowy przechodzi go 10 tys. 500 l. A wraz z nim wdychamy wszystkie znajdujące się w nim zanieczyszczenia. Na 35 polskich miast z największą ilością smogu, 12 znajduje się na Śląsku. Jak zauważył prof. Lekston, wiedząc, że mamy przed sobą zatrutą wodę, możemy wstrzymać się od picia, natomiast nawet przebywając w zanieczyszczonym środowisku, nie możemy przestać oddychać.

Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Badania na potrzeby projektu przeprowadzono również w III Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiologii SUM Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Mariusza Gąsiora i prof. dr hab. n. med. Andrzeja Lekstona we współpracy z Oddziałem Klinicznym Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej SUM w Zabrzu, Katedrą i Oddziałem Chorób Płuc i Gruźlicy w Zabrzu i Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych SUM w Zabrzu. (PAP)

Autorka: Mira Suchodolska

mir/ robs/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%