Zamknij
,
Na świecie żyje około 280 tys. bocianich par, co oznacza, że polska populacja stanowi jedną szóstą światowej - powiedział PAP koordynator krajowy międzynarodowego liczenia bocianów białych, dr Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
,
Rzecznik poinformował, że w środę na terenie lasów Nadleśnictwa Lesko doszło do ataku zwierzęcia na człowieka. „Mężczyzna natknął się na niedźwiedzicę z dwoma młodymi, która zaatakowała go szarpiąc i gryząc. Wprawdzie zdołał się uratować i uciec, ale odniósł poważne obrażenia i musiał zostać przewieziony do szpitala” – dodał Marszałek. Życiu zaatakowanego przez niedźwiedzia mężczyzny nie zagraża niebezpieczeństwo.
,
Wiosna to czas toków, a każdy gatunek ptaka ma swoje własne metody na zdobycie partnera. Najczęstszą strategią wśród polskich ptaków jest śpiew. "Większość wróblowych, czyli np. sikory, zięby czy kosy, właśnie w ten sposób przyciąga samice. Śpiew to pokaz siły i zdrowia samca, ale także sygnał dla rywali i sąsiadów: +To moje terytorium, trzymaj się z daleka+" - powiedział specjalista z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.
,
"Przekazujemy środki jednostkom samorządu terytorialnego i przedsiębiorcom tak, żeby różnicować źródła energii. Tylko w tym roku podpisaliśmy umowy na kwotę 560 mln, a dzięki tym pieniądzom gminy zainwestują w Odnawialne Źródła Energii, mieszkańcy zakupią pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotłownie na biomasę" - powiedziała w piątek (14 marca) marszałek województwa łódzkiego, Joanna Skrzydlewska po spotkaniu władz wojewódzkich z przedstawicielami narodowego i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska w Łodzi.
,
Już w piątek, 21 marca, Radomszczański Alarm Smogowy wspólnie z Powiatem Radomszczańskim zapraszają mieszkańców do udziału w kolejnej edycji akcji ekologicznej „Operacja Czysta Rzeka” pod hasłem „Spotkajmy się nad RaDOMką”. To wyjątkowa okazja, by wspólnymi siłami zadbać o czystość rzeki i jej okolic
,
Wilki o nietypowym umaszczeniu zarejestrowali przyrodnicy z fundacji Save Wildlife badający ich populację w regionie. Nagranie powstało w północnej części Świętokrzyskiego.
,
KE co sześć lat sprawdza, jak kraje członkowskie radzą sobie z wdrażaniem dyrektyw regulujących m.in. stan wód powierzchniowych i zapobiegania powodziom. Najnowszy raport, który zostanie opublikowany we wtorek, opisuje stan za 2022 r.
,
Według unijnej agencji Copernicus, zajmującej się zmianą klimatu, listopad 2024 r. był drugim najcieplejszym (po listopadzie 2023 r.) listopadem na świecie. W grudniowej publikacji podano, że jest niemal pewne, iż 2024 r. był najcieplejszym rokiem w historii, a średnia temperatura na globie przekroczyła granicę 1,5 st. C powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej ustalonej w porozumieniu paryskim.
,
Do 7 stycznia 2025 roku szkoły mogą składać wnioski do programu Fundacji PGNiG EkoCzynni. Do zdobycia jest 100 grantów po 10 tys. złotych na lokalne działania proekologiczne.
,
Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, powiedział, że w internetowej zabawie nie chodzi o wskazanie drzew najstarszych, najwyższych lub najrzadszych, lecz takich, które są ważne dla lokalnej społeczności, z którymi łączy się jakaś opowieść, pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi, a także są zakorzenione w historii i tradycji.
,
W Europie - również w Polsce - podejmowane są działania na rzecz czystego powietrza - chodzi zarówno o edukację społeczeństwa, jak i systemowe zmiany (np. dofinansowanie wymiany kopciuchów czy termomodernizacji).
,
Jego autorzy opisują konopie jako substancję genotoksyczną, ponieważ uszkadza ona materiał genetyczny komórek, prowadząc do mutacji DNA, co przyspiesza starzenie i sprzyja rozwojowi raka. Co więcej, genotoksyczność może być przekazywana kolejnym pokoleniom poprzez uszkodzone komórki jajowe i plemniki, co sprawia, że ryzyko związane z używaniem konopi ma charakter transgeneracyjny.
,
Wyniki badania zostały opublikowane w „Science”.
,
W czwartek przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
,
"Grzyby są znacznie bliżej spokrewnione ze zwierzętami niż z roślinami. Grzyby i zwierzęta mają wspólnego przodka, który wyglądał zapewne jak ameba, był pełzakiem, a rośliny są bardzo, bardzo daleko od niego" – powiedziała PAP dr hab. Wrzosek, biolog, mykolog, profesor UW, pracownik ogrodu botanicznego i wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, podobnie jak zwierzęta, grzyby się poruszają, porozumiewają i uprawiają seks.