Zamknij
,
Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, powiedział, że w internetowej zabawie nie chodzi o wskazanie drzew najstarszych, najwyższych lub najrzadszych, lecz takich, które są ważne dla lokalnej społeczności, z którymi łączy się jakaś opowieść, pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi, a także są zakorzenione w historii i tradycji.
,
W Europie - również w Polsce - podejmowane są działania na rzecz czystego powietrza - chodzi zarówno o edukację społeczeństwa, jak i systemowe zmiany (np. dofinansowanie wymiany kopciuchów czy termomodernizacji).
,
Jego autorzy opisują konopie jako substancję genotoksyczną, ponieważ uszkadza ona materiał genetyczny komórek, prowadząc do mutacji DNA, co przyspiesza starzenie i sprzyja rozwojowi raka. Co więcej, genotoksyczność może być przekazywana kolejnym pokoleniom poprzez uszkodzone komórki jajowe i plemniki, co sprawia, że ryzyko związane z używaniem konopi ma charakter transgeneracyjny.
,
Wyniki badania zostały opublikowane w „Science”.
,
W czwartek przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
,
"Grzyby są znacznie bliżej spokrewnione ze zwierzętami niż z roślinami. Grzyby i zwierzęta mają wspólnego przodka, który wyglądał zapewne jak ameba, był pełzakiem, a rośliny są bardzo, bardzo daleko od niego" – powiedziała PAP dr hab. Wrzosek, biolog, mykolog, profesor UW, pracownik ogrodu botanicznego i wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego, podobnie jak zwierzęta, grzyby się poruszają, porozumiewają i uprawiają seks.
,
To najsilniejszy (X9.05) rozbłysk obecnego, 25. cyklu słonecznego - poinformowało w mediach społecznościowych Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN).
,
Naukowiec zajmujący się badaniem zachowań tych drapieżników oraz zrozumieniem ich roli w funkcjonowaniu ekosystemów dodał, że w jego ocenie proponowana przez Komisję Europejską zmiana statusu ochronnego wilka jest „bardzo rozczarowująca”.
,
W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat średnia temperatura w Polsce wzrosła o 2°C. Każda kolejna dekada jest cieplejsza od poprzedniej, a zmianom tym towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni.
,
Rośliny, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różne choroby, a jedną z najbardziej niebezpiecznych jest rak, który atakuje zarówno rośliny ozdobne, jak i te uprawne - poinformował w komunikacie SUM. Choroba ta, wywoływana przez patogeny bakteryjne lub grzybicze, prowadzi do powstawania narośli, martwic oraz uszkodzeń tkanki, co w wielu przypadkach może zagrażać ich przetrwaniu.
,
Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie pod lupę wzięli związki biologicznie aktywne zdolne do hamowania procesu glikacji białek. Proces ten – będący jedną z cech cukrzycy – prowadzi do intensywnego łączenia cukru z białkami, które następnie odkładają się w komórkach, negatywnie wpływając na ich działanie.
,
Zdaniem biologa walka z kretami przy pomocy niektórych metod jest nie tylko okrutna, ale też bezcelowa.
,
Jak przekazała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, w tym roku sejmiki bocianie zbierają się już od końca lipca, co oznacza czas odlotu ptaków. Poinformowano, że część z nich już opuściła nasz kraj na przełomie lipca i sierpnia, te które pozostały żerują na łąkach i polach przygotowując się do podróży. Ich gniazda wkrótce opustoszeją.
,
GIS przypomniał we wtorek, że spośród grzybów występujących w polskich lasach szczególnie niebezpieczne są te, które mogą być przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych, a zbieranie grzybów wymaga wiedzy i doświadczenia.
,
"W przeszłości nasze miasta były mniejsze, zielonych przestrzeni miejskich też było w nich mniej, i jeszcze w latach 60. wykaszano je przy pomocy kosy. Na wsiach z kolei trawniki wokół domów były wygryzane przez pasące się zwierzęta: krowy, owce, kury czy gęsi" – powiedział PAP botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego.