Ekspozycja zatytułowana "Władysław Reymont - ludowiec, pierwszy noblista niepodległej Polski" ukazuje pisarza nie tylko jako autora "Chłopów", ale także jako uczestnika życia społecznego i politycznego początku XX wieku.
W sobotę w częstochowskim ratuszu otwarta zostanie wystawa poświęcona życiu i twórczości Władysława Reymonta. Ukazuje jego powiązania z ruchem ludowym, tło historyczne twórczości i podkreśla jego rolę w kształtowaniu narodowej świadomości. W tym roku mija 100 lat od śmierci noblisty.
Wystawa prezentuje Reymonta jako twórcę głęboko związanego z tematyką wsi oraz ruchem ludowym, którego idee wspierał. Wśród eksponatów znalazły się m.in. fotografie, dokumenty, pierwsze wydania jego książek, plakaty teatralne i filmowe, a także malarskie przedstawienia polskiej wsi z kolekcji Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
Organizatorzy podkreślają, że celem wystawy jest pokazanie Reymonta jako pisarza świadomego przemian społecznych i narodowych, które zachodziły w Polsce w przełomowym okresie historii.
Szczególne miejsce w narracji ekspozycji zajmuje przyznanie Reymontowi Literackiej Nagrody Nobla w 1924 roku za powieść "Chłopi". Wyróżnienie to miało istotne znaczenie symboliczne dla młodej, niepodległej Polski, a także dla literatury dokumentującej życie warstw społecznych dotąd marginalizowanych.
Otwarcie wystawy zaplanowane jest na godzinę 12 w sobotę w częstochowskim ratuszu. Ekspozycja dostępna będzie do 27 lipca.
Wystawę przygotowały Muzeum Częstochowskie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne. Główne uroczystości 100-lecia śmierci pisarza odbędą się 5 grudnia 2025 roku.
(PAP)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz