Zamknij

MPK w Częstochowie i Sieć Łukasiewicz będą pracowały nad napędami do autobusów

14:57, 13.04.2025 Aktualizacja: 15:02, 13.04.2025
Skomentuj PAP PAP

List intencyjny przedstawiciele obu podmiotów podpisali przed kilkoma dniami w Poznaniu.

Przedstawiciele częstochowskiego MPK oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego (Łukasiewicz - PIT) będą razem pracować nad elektrycznymi oraz hybrydowymi układami napędowymi do autobusów miejskich.

Jak podali przedstawiciele MPK i Łukasiewicz - PIT, współpraca będzie dotyczyła stworzenia projektu, opracowania, testowania i wdrożenia elektrycznych lub hybrydowych układów napędowych w autobusach miejskich, z wykorzystaniem paliw lub metod zasilania umożliwiających ograniczenie lub wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu.

"Wspólne działania mają przyczynić się do wypracowania autorskich, prototypowych rozwiązań, które w przyszłości będą możliwe do wprowadzenia w mechanizmach pojazdów floty częstochowskiego przewoźnika. Do tego projektu oba podmioty zadeklarowały wykorzystanie paliw czy metod zasilania, które umożliwią ograniczenie lub wyeliminowanie szkodliwych substancji z miejskiego otoczenia, w tym emisji CO2"

- poinformował rzecznik częstochowskiego MPK Maciej Hasik.

"Zawsze byłem przekonany o tym, że specjaliści pracujący na co dzień dla naszego MPK to inżynierska czołówka kraju. Potwierdziły to ostatnie lata, kiedy we współpracy z podmiotami zewnętrznymi opracowywaliśmy kolejne kroki technologiczne umożliwiające modernizacje autobusów gazowo-elektrycznych, które zostały przywrócone pasażerom. Te procesy trwają, a przyszłość przyniesie nowe wyzwania, dlatego konieczny jest dalszy rozwój"

- podkreślił prezes MPK Mariusz Sikora, który w imieniu spółki podpisał porozumienie z zastępcą dyrektora Łukasiewicz - PIT Dariuszem Garbcem.

Dokument został podpisany na stoisku Urzędu Marszałkowskiego Woj. Wielkopolskiego w Poznaniu podczas targów NetZero Energy oraz H2POLAND, które od 8 do 10 kwietnia odbywały się w Poznań Congress Center.

Do Sieci Badawczej Łukasiewicz, założonej w 2019 r., należą 22 instytuty badawcze zlokalizowane w 12 miastach Polski. W prace Sieci zaangażowanych jest około 4500 specjalistów z różnych dziedzin. Jednostką koordynującą pracę instytutów jest Centrum Łukasiewicz.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%