Zamknij

Europejskie Dni Dziedzictwa także w Kinie Pasja w Radomsku

17:03, 13.09.2019 | SpotRadomsko.pl
Skomentuj
REKLAMA

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Jest to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

W tym roku Kina Pasja Miejskiego Domu Kultury w Radomsku zaprasza 14 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na prezentację filmu PAPUSZA, w reżyserii Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze. Seans odbędzie się w ramach spotkania w Dyskusyjnym Klubie Filmowym ph. Tygiel Kulturalny. Radomszczański DKF od 40 lat zrzesza ludzi zainteresowanych historią polskiej i światowej kinematografii oraz ambitnym repertuarem.

W ramach Dni Kultury Romskiej organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 14 września o godzinie 17.00 odbędzie się również WIECZÓR POEZJI I MUZYKI ROMSKIEJ. Liryczne spotkanie organizowane jest wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Społeczności Romskiej "Zefiryn" z Piotrkowa Trybunalskiego. Romskie wiersze i ballady zaprezentuje Anna Grażyna Suchocka.

Informacja o filmie:

TYGIEL KULTURALNY
Dni Kultury Romskiej (Europejskie Dni Dziedzitwa)
Film: PAPUSZA

reż., dramat biograficzny, Polska 2013, 131 minut
wstęp wolny

Rok 1910. Do romskiego taboru Dionizego Wajsa (Zbigniew Waleryś) dołącza poeta i wydawca Jerzy Ficowski (Antoni Pawlicki). Pośród Romów poznaje Bronisławę „Papuszę” (Jowita Budnik), odkrywając jej poetycki talent. Udaje mu się namówić kobietę do spisania swoich wierszy, które sam tłumaczy na język polski, doprowadzając do ich wydania.

(SpotRadomsko.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz