ŁKA z roku na rok notuje wzrost liczby podróżnych. Jak poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej prezes regionalnego przewoźnika oraz marszałek woj. łódzkiego, w 2025 r. ŁKA przewiozła łącznie ok. 12 mln pasażerów i jest to to najlepszy wynik od początku jej działalności. W podsumowaniu uwzględniono również oferowaną przez spółkę komunikację autobusową, ułatwiającą pasażerom dojazd do dworców kolejowych. 12 linii w mijającym roku obsłużyło 640 tys. podróżnych.
Rekordową w historii spółki liczbę ok. 12 mln pasażerów przewiozła Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) w 2025 roku. To o blisko milion więcej niż w 2024 roku. Popularnością cieszyły się też oferowane przez przewoźnika połączenia autobusowe dowożące pasażerów do przystanków i dworców kolejowych.
- To dla nas ogromny powód do dumy. Wyniki pokazują, że w województwie łódzkim powstała prawdziwa moda na podróżowanie koleją regionalną - podkreśliła marszałek woj. łódzkiego Joanna Skrzydlewska.
Ogólna liczba pasażerów ŁKA w 2025 roku jest o milion większa niż w ubiegłym. Z kolei w 2023 r. z usług ŁKA skorzystało 10,151 mln podróżnych, a w 2022 r. - 8,672 mln.
[ZT]16963[/ZT]
Łódzki przewoźnik jeszcze lepszego wyniku spodziewa się w nadchodzącym roku. Dalszy wzrost pasażerów będzie możliwy dzięki dostawie 14 pociągów produkowanych obecnie w bydgoskich zakładach PESA.
- Nowe pociągi pozwolą nam rozszerzyć skalę działalności, ale także przyciągnąć nowych pasażerów nowymi miejscami w pociągach. Obecnie mamy już sytuacje, w których odbieramy sygnały od pasażerów, że zaczynają się nie mieścić - przyznał prezes ŁKA Maciej Sobieraj.
Zamówione przez przewoźnika jednostki Pesa Elf 3.0 mogą rozpędzić się do 160 km/h i pomieszczą do 350 osób. Pierwsze składy na tory mają wyjechać w połowie przyszłego roku, co pozwoli uruchomić kolejne połączenia. M.in. od czerwca 2026 roku nie tylko w weekendy, ale i w dni powszednie ŁKA będzie jeździć z Łodzi do Radomia. Pociągi mają dotrzeć też z Łodzi do Płocka, m.in. przez Kutno, Strzelce Kujawskie, Gostynin i Łąck. Zaplanowano również nowe, szybkie weekendowe połączenie z Łodzi do Warszawy przez Zgierz, Głowno, Łowicz i Sochaczew. Częściej mają też kursować pociągi w aglomeracji łódzkiej.
Obecnie tabor ŁKA liczy 39 składów. Pociągi ŁKA łączą Łódź z mniejszymi miejscowościami oraz dużymi miastami - m.in. Kutnem, Skierniewicami, Łowiczem, Sieradzem, Piotrkowem Trybunalskim, Tomaszowem Mazowieckim, Radomskiem, Warszawą, Radomiem i Poznaniem.
[ZT]24831[/ZT]
(PAP)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz