Zamknij

Transport na wybory – mijają terminy na organizację przewozów do lokali wyborczych

08:26, 26.03.2024 PAP Aktualizacja: 08:28, 26.03.2024
Skomentuj PAP PAP

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, wyborcy z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60 lat mają prawo do bezpłatnego transportu do i z lokalu wyborczego. Samorząd musi też zorganizować bezpłatny przewóz, jeżeli w gminie nie ma komunikacji publicznej lub przystanek jest oddalony o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego. 

Wyborcza linia komunikacyjna powinna uwzględniać wszystkie miasta, osiedla, wsie, osady, kolonie i przysiółki położone w obrębie stałego obwodu głosowania. Przystanki komunikacyjne muszą być zlokalizowane w miejscowościach i osadach, w których mieszka co najmniej 5 wyborców ujętych w spisie wyborców w danym obwodzie. W ramach gminnego przewozu pasażerskiego w godzinach głosowania muszą się odbyć co najmniej dwa pełne kursy w odstępie co najmniej 4 godzin, liczonych od momentu zakończenia kursu. 

 

 

 

 

 

 

 

Według kalendarza wyborczego, zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego osoby z niepełnosprawnością  i wyborcy powyżej 60 roku życia mogli zgłaszać do 25 marca. Gmina ma czas do 28 marca na podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w dniu wyborów, bezpłatnego, gminnego przewozu pasażerskiego.

 

 

 

 

 

 

 

Najpóźniej do 4 kwietnia należy poinformować wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.

 

 

 

 

 

 

 

Niezależnie od obowiązków wynikających z przepisów kodeksu wyborczego, niektóre miasta w ramach akcji profrekwencyjnej już zadeklarowały, że w dniu wyborów komunikacja miejska będzie bezpłatna. 

 

 

 

Za darmo na głosowanie będzie można dojechać w Płocku. Natomiast osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z transportu miejskim busem, przy czym, jak zaznaczył prezydent miasta w tej sprawie należy kontaktować z Rzecznikiem Osób z Niepełnosprawnością, telefonicznie lub mailowo.

 

 

 

Natomiast prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował, że złożył do Rady Miasta projekt uchwały, aby w dniu wyborów samorządowych kwietnia komunikacja miejska była w Białymstoku za darmo. 

 

 

 

O bezpłatnej komunikacji miejskiej w dniu wyborów poinformowała też rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth. „Celem takiej decyzji jest zachęcenie mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach”- wyjaśniła Beuth.

 

 

 

Decyzja prezydenta obowiązuje w granicach 1 i 2 strefy biletowej. W praktyce oznacza to, że w dniu wyborów samorządowych od północy do godz. 23.59, wsiadając do jednego ze środków miejskiej komunikacji: autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej, nie trzeba będzie kasować biletu.

 

 

 

Bezpłatna komunikacja w dniu wyborów będzie obowiązywała też w Trójmieście, Wrocławiu i Rzeszowie.

 

 

 

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Ewentualna druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – 21 kwietnia. 

 

 

 

 

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%