Zamknij

Lodówka społeczna w Radomsku | Podziel się jedzeniem, nie marnuj żywności.

08.47, 10.07.2022 Spot Radomsko Aktualizacja: 00.14, 09.11.2022
Skomentuj fot: nigdy nie wyrzucaj zdatnej do spożycia żywności. Akcja społeczna w Radomsku informująca o możliwości dzielenia się pożywieniem.
REKLAMA

Ważny temat marnowania żywności wrócił za sprawą inicjatywy utworzenia w Radomsku Lodówki Społecznej. Choć świadomość w temacie „zero waste” rośnie, to dzieje się to powoli i niestety w małych miastach jak Radomsko trafia na duży opór. Wciąż ponad miliard ton żywności na świecie jest marnowany. Z badań wynika, że najczęściej marnujemy pieczywo, niedojedzone posiłki oraz owoce i warzywa.

Jak uratować żywność przed wyrzuceniem do kosza w Radomsku?

Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywienia i Rolnictwa (FAO) wskazują, że na świecie marnowanych jest 1 mld 300 mln ton żywności nadającej się do spożycia. W Polsce to 5 mln ton rocznie, z czego 60% tej liczby to jedzenie wyrzucane w naszych domach. Tymczasem według innych badań 1,6 mln polskich obywateli żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa.

Projekt Lodówki Społecznej w Radomsku zakłada stworzenie i utrzymanie miejsca, z którego każda osoba, która tego potrzebuje, będzie mogła wziąć jedzenie uratowane przed zniszczeniem. To odpowiedzialna pomoc społeczna. Zachęcamy do częstowania się, a także tworzenia społeczności korzystających.

Z szacunku do pracy producentów żywności, ze świadomości problemów społecznych, z odpowiedzialności za siebie, innych i z potrzeby naprawy chociażby cząstki świata, który nas otacza zróbmy to razem...

Lodówka społeczna to łącznik, między tymi, którzy podarowali żywność, a tymi, którzy skorzystają z jedzenia. Lodówka mieści się w Radomsku w siedzibie stowarzyszenia SPOT RADOMSKO przy ulicy Warszyca 4. Jest dostępna w godzinach urzędowania lub po wcześniejszym umówieniu telefonicznym w ustalonej porze

Zadzwoń i dowiedz się więcej: 518 388 128.

Przyjdź i skorzystaj z jedzenia!

GRUPA ROBOCZA UŻYTKOWNIKÓW LODÓWKA SPOŁECZNA

Dlaczego marnujemy żywność?

Powodów jest wiele: przeoczenie daty ważności, nieprzemyślane i za duże zakupy, zbyt duże ilości przygotowanych posiłków, nieatrakcyjny wygląd. Najczęstszym zaś jest po prostu zepsucie żywności, która została już zakupiona. Tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego w 2021 roku w ramach "Programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności".  

Według raportu NIK co piąta osoba robi nieprzemyślane zakupy. Zależy nam, by świadomość mieszkańców Radomska wobec współczesnych wyzwań i problemów społecznych rosła. W każdym wieku możemy pracować nad zmianą nawyków. Lodówka społeczna to pretekst do tego, żeby włączyć myślenie o sobie, o innych i o środowisku.

Z marnowaniem żywności jest tak, że niby nikt tego nie robi, a jednak rocznie w Polsce 5 milionów ton żywności zdatnej do spożycia trafia na śmietnik. Możemy coś z tym zrobić w Radomsku...

Z szacunku do pracy producentów żywności, ze świadomości problemów społecznych, z odpowiedzialności za siebie, innych i z potrzeby naprawy chociażby cząstki świata, który nas otacza zróbmy to razem...

Podziel się jedzeniem z osobami, które tego potrzebują. Lodówka społeczna to łącznik, między tymi, którzy mogą zaoferować, a tymi, którzy skorzystają. 

Zadzwoń i dowiedz się więcej 518 388 128

Przyjdź i podaruj jedzenie, które komuś pomoże: Radomsko ul. Warszyca 4.

 


Wyświetl większą mapę

Zmiany przyzwyczajeń związanych z marnowaniem żywności leżą w interesie całego społeczeństwa, ale także każdego z nas. Jedną z podstawowych korzyści jest oszczędność wydatków przeznaczonych na jedzenie.

Mniejsza ilość jedzenia w domu to większy porządek w lodówce i szafkach kuchennych, a co za tym idzie komfort w ich codziennym użytkowaniu.

W Radomsku stanęła trzecia lodówka społeczna. Zorganizowało ją stowarzyszenie Spot Radomsko GAZETA RADOMSZCZAŃSKA 10.09.2022 

„Lodówka Społeczna” w Radomsku. Możesz zostawić żywność dla potrzebujących RADOMSKO NASZE MIASTO 09.09.2022

Kolejna lodówka społeczna działa w Radomsku PULS RADOMSKA 12.09.2022

Jak działa lodówka społeczna przy ul. Warszyca w Radomsku? RADOMSKO24 09.09.2022

 

 

ZADANIE "LODÓWKA SPOŁECZNA" FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA RADOMSKA.

(Spot Radomsko)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%