Zamknij

Koniec ze zmianą czasu? Sejm może zająć się tą ustawą

10:04, 26.09.2021 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl
REKLAMA

Polacy nie będą już przestawiać zegarków? Do Sejmu wpłynął projekt ustawy wprowadzeniu czasu letniego przez cały rok.

Polskie Stronnictwo Ludowe chce zmian w prawie. Złożyli do marszałka sejmu projekt ustawy, która może trafić pod obrady już za kilka dni. 

W myśl zaproponowanej ustawy "czasem urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej jest czas letni środkowoeuropejski". Przyjęcie tych zapisów będzie oznaczać, że nie będziemy już przestawiać zegarków.

- Stosowny projekt ustawy leży już w Sejmie. Będę zabiegał, by pani marszałek wprowadziła go pod obrady w pierwszym dniu posiedzenia, czyli w środę - cytuje portal Wirtualna Polska posła Marka Sawickiego.

W projekcie wskazano, że dwukrotna zmiana czasu "nie ma uzasadnienia ekonomicznego ani społecznego".

Wnioskodawcy powołują się na badania, w którym Polacy wskazują, że należy wycofać się ze zmiany czasu. W sondażach aż blisko 3/4 ankietowanych przyznaje, że byłoby to dobre rozwiązanie. 

- Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka i wpływa niekorzystnie na samopoczucie, objawiając się m.in. kłopotami ze snem czy problemami z koncentracją - twierdzą posłowie PSL.

W przypadku zgody w Sejmie i sprawnego przeprowadzenia prac legislacyjnych przepisy mogłyby wejść w życie jeszcze przed 30 października, czyli przed planowaną zmianą czasu na zimowy. 

Jak przypomina Wirtualna Polska, Parlament Europejski w marcu 2019 roku przyjął dyrektywę zgodnie, z którą to kraje członkowskie mogą decydować w sprawie zmiany czasu. 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%