Ponad 5000 zwierząt poleci w kosmos w ramach misji transportowej na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak to w ogóle możliwe?
Cała akcja będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu. W środę, 3 czerwca w ramach misji transportowej na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polecą zwierzęta.
Jak informuje portal Focus.pl, NASA przygotowuje się do wystrzelenia w kosmos ok. 5000 niesporczaków i dokładnie 128 świecących w ciemności małych mątew hawajskich.
Niesporczaki to typ drobnych bezkręgowców, czasami uważany za podtyp stawonogów. Są maleńkie, mają zaledwie 1,2 milimetra długości. To jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt na świecie.
Na pokład stacji polecą... w stanie półzamrożonym. Potrafią przeżyć także umieszczenie we wrzącej wodzie, a także ekstremalne promieniowanie, ciśnienie sześciokrotnie większe niż w najgłębszych częściach oceanu.
Ich niezwykłe cechy mają zostać poddane kolejnym próbom, a wyniki mają dać wskazówki na temat wpływu długotrwałych podróży kosmicznych na zdrowie. Dane zostaną także wykorzystane do tego, by lepiej chronić zdrowie astronautów.
W przestrzeń kosmiczną wylecą również hawajskie kałamarnice Euprymna scolopes.
Jak pisze Focus.pl "naukowcy mają zamiar sprawdzić, jak będą wyglądały interakcje bakterii z organizmem kałamarnicy w warunkach mikrograwitacji w przestrzeni kosmicznej".
Start rakiety z transportem na pokład ISS planowany jest obecnie na 3 czerwca o godzinie 19:29.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz