Zamknij

Ekspert: widać efekty obostrzeń, ale służba zdrowia wciąż jest bardzo obciążona

14:04, 18.11.2020 PAP Aktualizacja: 14:12, 18.11.2020
Skomentuj fot: koronawirus Radomsko | spotradomsko.pl fot: koronawirus Radomsko | spotradomsko.pl

Z przykrością informujemy o kolejnych zgonach w województwie łódzkim osób zakażonych koronawirusem. To:

- 66 -letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Pabianicach. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu pabianickiego.

- 68 -letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Radomsku. Pacjentka pochodziła z powiatu radomszczańskiego.

- 74 -letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Zgierzu. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu piotrkowskiego.

- 80 -letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Skierniewicach. Pacjentka pochodziła z powiatu rawskiego.

- 81 -letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Łasku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łaskiego.

- 86 -letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Rawie Mazowieckiej. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu rawskiego.

- 92 -letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Łasku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łaskiego.

- 92 -letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Łasku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łaskiego.

- 93 -letnia kobieta. Była hospitalizowana w szpitalu w Łasku. Posiadała schorzenia współistniejące. Pacjentka pochodziła z powiatu łaskiego.

- 64 -letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Łęczycy. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu kutnowskiego.

- 67 -letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego.

- 69 -letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Radomsku. Pacjent pochodził z powiatu radomszczańskiego.

- 69 -letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Skierniewicach. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu brzezińskiego.

- 72 -letni mężczyzna. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łaskiego.

- 75 -letni mężczyzna. Był hospitalizowany w Centrum Leczenia Płuc i Rehabilitacji w Łodzi. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łaskiego.

- 76 -letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu rawskiego.

- 76 -letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Łasku. Posiadał schorzenia współistniejące. Pacjent pochodził z powiatu łaskiego.

- 77 -letni mężczyzna. Był hospitalizowany w szpitalu w Opocznie. Pacjent pochodził z powiatu opoczyńskiego

"Wirus nie zniknął, nadal jest wśród nas" - podkreśliła w rozmowie z PAP prof. Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Spadające liczby wykrytych nowych zakażeń to efekt wprowadzonych obostrzeń. Liczba zachorowań to wciąż duże obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej, dlatego należy obostrzenia utrzymywać, aby nie doszło do ponownego wzrostu zakażeń - uważa wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Według informacji przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia w ostatnim czasie liczba nowych wykrywanych zakażeń koronawirusem wahała się w granicach 27-21 tys. przypadków dziennie, we wtorek było to ponad 19 tys.

"To co teraz obserwujemy, to jest efekt dwukrotnego wprowadzenia obostrzeń w październiku i listopadzie. Nie można się spodziewać, że spadek liczby zakażeń będzie gwałtowny - proces ten będzie przebiegał stopniowo" - powiedziała prof. Szuster-Ciesielska.

W jej ocenie dane wskazują na trend spadkowy, ale - jak zaznaczyła - w ubiegłym tygodniu był dzień wolny od pracy, co wpływa m.in. na liczbę wykonanych testów, dlatego z oceną należy poczekać do końca tego tygodnia, w którym jest pięć dni roboczych.

Według niej należy utrzymywać wprowadzone obostrzenia, bo liczby nowych zachorowań są wciąż duże.

"Zakażenia w granicach 15-20 tys. dziennie dalej stanowią olbrzymie obciążenie dla opieki zdrowotnej"" - zaznaczyła.

Szuster-Ciesielska wskazała, że ciągle około 50 proc. testów przynosi wynik pozytywny. "To jest bardzo dużo" - dodała.

Jej zdaniem większość osób zakażonych jest w tzw. ogniskach domowych i wiele z nich, które mają lżejsze objawy, w ogóle nie zgłasza zakażenia. "Te ogniska mogą się w ciągu najbliższego czasu samoistnie wygasić" - zaznaczyła.

Bardzo niepokojące w ocenie prof. Szuster-Ciesielskiej są dane o zgonach, które w tym miesiącu w porównaniu z listopadem roku ubiegłego wskazują na dwukrotny wzrost liczby zgonów w Polsce i to nie tylko z powodu COVID-19 - przyczyną zwiększonej śmiertelności są choroby układu krążenia czy nowotwory.

Jej zdaniem może to być konsekwencja tego, że ludzie nie chodzą do lekarzy czy nie udają się na SOR-y, ponieważ obawiają się kolejek i wielogodzinnego oczekiwania. Jest też wiele przypadków, gdy ludzie umierają, nie doczekawszy pomocy.

"To jest pokłosie tej pandemii, a przede wszystkim olbrzymiego obciążenia systemu opieki zdrowotnej" - powiedziała prof. Szuster-Ciesielska.

Według niej wirus SARS-CoV-2 "nie zamierza zniknąć z populacji człowieka i dopóki będą dostępni dla niego ludzie, to będzie atakował". W ocenie profesor jest za wcześnie, aby przewidywać, czy na wiosnę będzie kolejna fala zakażeń.

Jej zdaniem nie wiadomo też, czy problem rozwiąże szczepionka, bo choć ma być ona wprowadzona w trybie pilnym, to nie są znane obecnie kanały dystrybucji i przede wszystkim nie jest znana liczba chętnych do zaszczepienia.

"80 proc. zakażeń to przypadki łagodne lub bezobjawowe, one na pewno nie będą skłaniały ludzi do zaszczepienia się" - tłumaczyła prof. Szuster-Ciesielska.

Dodała, że przede wszystkim zaszczepić powinni się pracownicy opieki zdrowotnej, osoby starsze lub cierpiące na dodatkowe, obciążające schorzenia.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%