Zamknij

Jaki zakres ochrony otrzymasz w ramach ubezpieczenia szyb?

00:00, 29.03.2021 artykuł sponsorowany

Szyby samochodowe są nieustannie narażone na uszkodzenia nie tylko w trakcie jazdy, ale także podczas postoju. Pęknięcie może się pojawić w wyniku uderzenia kamyka spod kół, opadów gradu lub celowego działania osób trzecich. Takich sytuacji nie da się uniknąć, dlatego warto się zabezpieczyć i wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb. Jaki zakres ochrony otrzymasz w ramach polisy? Sprawdziliśmy!

Czym jest ubezpieczenie szyb?

Każdy pojazd musi bezwzględnie posiadać wykupione OC. Polisa zapewnia podstawową ochronę na wypadek zdarzeń na drodze, w wyniku których doszło do uszkodzenia pojazdu. Dla niektórych kierowców jest to niewystarczające, dlatego decydują się na rozszerzenie polisy o dodatkowe elementy takie jak AC. Ubezpieczyciele oferują także inne pakiety dobrowolnej ochrony, do których zalicza się ubezpieczenie szyb. Możesz je nabyć jako dodatek do OC lub autocasco, gdyż większość polis nie ma takiego rozszerzenia w cenie. Jest to dodatek, który gwarantuje pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyb samochodowych bez utraty zgromadzonych zniżek.

Od czego chroni ubezpieczenie szyb?

Mogłoby się wydawać, że dodatkowa ochrona szyb to zbędny wydatek, gdyż ubezpieczyciel ma obowiązek usunąć wszystkie szkody w ramach OC. Podstawowe ubezpieczenie nie zadziała jednak w sytuacji, gdy do zniszczenia doszło na skutek zdarzeń losowych. Mając wykupioną polisę rozszerzoną o ochronę szyb, wymiana lub naprawa zostanie przeprowadzona na koszt firmy. Ubezpieczenie zadziała w sytuacji, gdy do rozbicia tafli doszło na skutek:

· gradobicia,

· kolizji,

· próby włamania,

· aktów wandalizmu,

· upadku zerwanej gałęzi,

· uderzenia kamienia spod kół.

Towarzystwa oferują produkty zróżnicowane pod kątem ceny oraz zakresu ochrony. Możesz to sprawdzić analizując ubezpieczenia szyb samochodowych na rankomat.pl. Znajdziesz tam porównywarkę online, dzięki której zweryfikujesz parametry i ceny poszczególnych produktów ubezpieczeniowych.

Kiedy ubezpieczenie szyb nie zadziała?

Atrakcyjna cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru polisy. Znacznie istotniejsze są zapisy OWU, w których zostały określone wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela za powstałe szkody. Najczęściej w dokumencie możesz znaleźć zapisy, że firma nie pokryje kosztów naprawy, jeżeli do zniszczenia doszło na skutek:

· rażących zaniedbań ze strony właściciela,

· nieprawidłowo zamontowanej szyby,

· samodzielnych prób naprawy lub wymiany,

· trzęsienia ziemi,

· działań wojennych.

Mimo tych ograniczeń, i tak warto zdecydować się na zakup polisy chroniącej szyby. Jej koszt nie jest wysoki, a wiele firm oferuje rabat klientom, którzy mają wykupione także inne produkty ubezpieczeniowe. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile zapłacisz otwórz kalkulator oc/ac i sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu online. Wystarczy, że podasz swoje podstawowe dane oraz informacje dotyczące parametrów pojazdu, a narzędzie wygeneruje dla Ciebie propozycje ofert od różnych towarzystw. To pozwoli Ci zweryfikować, w której firmie dostaniesz najkorzystniejszy pakiet rozszerzony o ochronę szyb.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%