Zamknij

Mieszkanie w Łodzi: wynajmować nie można kupić – gdzie postawimy przecinek w 2022

13.11, 26.07.2022 Igers Crowd
Skomentuj fot: materiały partnera

Polski rynek nieruchomości cechuje się bardzo dynamicznym wzrostem – popyt rośnie, ceny również, a wysiłki deweloperów poniekąd nie wystarczą, by zapewnić wystarczającą podaż. 

Łódź jest tego jaskrawym przykładem – na terenie miasta obecnie działa ponad 80 deweloperów, lecz popyt jest wysoki w przypadku każdego segmentu – mieszkania na użytek własny są wykupywane na długo przed oddaniem nieruchomości do użytku, a apartamenty inwestycyjne są obiektem zainteresowania zarówno dla polskich, jak i zagranicznych inwestorów.

Odpowiadamy na istotne dla wielu pytanie – czy opłaca się kupować mieszkanie w Łodzi w 2022 roku? A może, warto wciąż wynajmować?

Wynajem w Łodzi – czy się opłaca?

Ceny wynajmu w Łodzi wyraźnie idą w górę – jest to związane z podwyższonym popytem na wynajem długoterminowy. Ofert jest coraz mniej, a kolejki chętnych do wynajęcia nie maleją, co skłania właścicieli nieruchomości ku podnoszeniu cen. Jest to dobry stan rzeczy dla wynajmujących, bo mogą generować coraz większy dochód pasywny. 

Jeśli wynajmujesz mieszkanie w Łodzi i planujesz zostać tu na stałe – zaciekawi Cię analiza dynamiki cen wynajmu oraz rat kredytów mieszkaniowych przeprowadzona przez ekspertów. Otóż po przeprowadzeniu tego badania okazało się, że w ciągu około 23 lat najemca wydaje na czynsz tyle samo, co wydałby na własne mieszkanie. Tylko po upływie tych 23 lat, oczywiście, wciąż nie posiada nieruchomości. Daje to do myślenia osobom, które latami płacą za nie swoje mieszkanie i chciałyby to w końcu zmienić.

Czy warto sprzedawać nieruchomości w 2022 roku?

Sprzedaż własnego mieszkania jest sposobem na szybkie wygenerowanie dochodu – i obecnie warunki są dość korzystne dla właścicieli, gdyż rynek wtórny nie ustępuje pierwotnemu pod względem cen mieszkań. Poniekąd używane mieszkania są nawet droższe, niż nowe – tu kluczowym czynnikiem decydującym o atrakcyjności i cenie będzie lokalizacja.

Należy jednak pamiętać o tym, że nieruchomości  to jeden z najpewniejszych sposobów na ulokowanie kapitału. O tym świadczy zwłaszcza bardzo duży udział inwestorów w transakcjach kupna mieszkania. Mieszkanie czy apartament w Łodzi potrafi generować stabilny dochód z wynajmu, a po upływie już kilku lat nieruchomości może zyskać na wartości nawet do kilkunastu procent.

Jak korzystnie kupić mieszkanie w Łodzi?

Łódzki rynek nieruchomości – zresztą, jak jest w każdej stolicy województwa – nie należy do tanich. Niemniej jednak w Łodzi da się kupić mieszkanie w stosunkowo przystępnej cenie. Stawka będzie zależała od standardu i charakteru nieruchomości oraz od położenia inwestycji na mapie miasta.

Do średniej półki cenowej odniesiemy mieszkania na tradycyjnych osiedlach wielorodzinnych. Zazwyczaj najkorzystniejszą opcją są mieszkania dwu- i trzypokojowe, gdyż stawka za metr kwadratowy jest wyższa w przypadku kawalerek i mieszkań jednopokojowych.

Dość korzystnym zakupem będzie też nowy domek w Łodzi – jest to częsty wybór rodzin z dziećmi oraz osób pracujących zdalnie.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%