Zamknij

Zanieczyszczenie powietrza nie sprzyja zdrowiu kości

23:57, 08.01.2020 | SpotRadomsko.pl
Skomentuj PAP
REKLAMA

Wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, raka płuc, udaru i wielu innych przypadłości. Teraz naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (Hiszpania) potwierdzili, iż sprzyja również zmniejszeniu gęstości kości, a tym samym - osteoporozie.

Badacze oszacowali poziom zanieczyszczenia powietrza w 28 wioskach leżących w pobliżu Hajdarabadu ? miasta w południowych Indiach. Ponadto wypytali mieszkańców (ponad 3700 osób) o rodzaj używanego do gotowania paliwa i porównali ich masę kostną w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i lewym biodrze.

Okazało się, że osoby mieszkające na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zwłaszcza pyłem zawieszonym, miały mniejszą masę kostną. Nie stwierdzono związku pomiędzy stosowaniem paliwa z biomasy a gęstością kości.

[ZT]1015[/ZT]

Średnie roczne stężenie aerozoli atmosferycznych o średnicy nie większej niż 2,5 m (PM2,5) wynosiło na badanych obszarach 32.8 g/m3. Tymczasem maksymalny poziom zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to tylko 10 ?g/m3.

"Nasze badanie stanowi wkład w ograniczoną i niespójną literaturę na temat zanieczyszczenia powietrza i zdrowia kości. Wdychanie pyłu zawieszonego może prowadzić do utraty masy kostnej poprzez stres oksydacyjny i zapalenie wywołane zanieczyszczeniem powietrza"

- mówi główny autor badania Otavio T. Ranzani.

O badaniu można przeczytać pod adresem: http://dx.doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2019.18504. (PAP)

ooo/ zan/

(SpotRadomsko.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz