Założenia projektu nowej listy leków refundowanych, która będzie obowiązywać od 1 października 2024 r. przedstawił wiceminister zdrowia Marek Kos. Poinformował, że założenia zostaną podpisane w poniedziałek.
Od 1 października na liście refundacyjnej znajdą się 52 nowe terapie, w tym 13 dotyczących wskazań onkologicznych, 39 - wskazań nieonkologicznych, a 12 - wskazań w chorobach rzadkich i ultrarzadkich.
Przekazał, że refundacją na nowej liście objęto 52 nowe terapie. "13 dotyczy wskazań onkologicznych, 39 wskazań nieonkologicznych, 12 wskazań jest w chorobach rzadkich i ultrarzadkich" - poinformował. Kos dodał, że na październikowej liście znajdzie się 21 refundacji w kategorii dostępności w ramach programów lekowy, 3 cząsteczko-wskazania w katalogu chemioterapii, 28 cząsteczko-wskazań w kategorii aptecznej. Zwiększyć ma się dostępność 9 substancji stosowanych w onkologii, bo z programu lekowego trafią do katalogu chemioterapii.
W programie lekowym chorym na raka wątrobowokomórkowego i raka dróg żółciowych refundowany będzie preparat Imfinzi. "To wskazanie oczekiwane przez środowisko pacjentów" - dodał Kos. W ramach programu lekowego refundowany w leczeniu chłoniaków B-komórkowych będą: Columvi, Tepkinly i Yescarta.
Zmiany na liście refundacyjnej dotyczą także leczenia chorych na szpiczaka plazmocytowego, na czerniaka lub błon śluzowych, na ostrą białaczkę limfoblastyczną, na klasycznego chłoniaka Hodgkina, na raka endometrium.
W przypadku leczenia nieonkologicznego, zmiany w programach lekowych będą dotyczyły m.in. leczenia niskorosłych dzieci z somatotropinową niedoczynnością przysadki, leczenia chorych z aktywną postacią reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, leczenia chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów, z aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, z ciężką postacią astmy, w z układowymi zapaleniami naczyń, z aktywną postacią spondyloartropatii, chorych na rdzeniowy zanik mięśni, z zapaleniem nosa i zatok przynosowych z polipami nosa
Nowy program lekowy obejmie chorych z objawami kostnymi w przebiegu hipofosfatazji dziecięcej. Kolejny nowy program lekowy dotyczy pacjentów z immunologiczną zakrzepową plamicą małopłytkową.
MZ zdecydowało m.in. o poszerzeniu wskazań refundacyjnych dla opioidowych leków przeciwbólowych zawierających: fentanyl, metadon, morfinę w postaci doustnej, oksykodon, oksykodon w połączeniu z naloksonem, tapentadol. Będą one od 1 października refundowane także pacjentom z nowotworami niezłośliwymi, pacjentom cierpiącym na przewlekły ból o silnym i dużym nasileniu niezależnie od tego, czy ból jest wywołany chorobą onkologiczną.
Refundowana (refundacja apteczna) będzie czterowalentna szczepionka przeciw grypie wskazana dla osób w wieku 60 lat i starszych.
Refundowany będzie także lek w leczeniu dorosłych pacjentów z czynną nefropatią toczniową (klasy III, IV lub V).
MZ zdecydowało o objęciu refundacją lub poszerzeniu wskazań pozarejestracyjnych dla doustnych leków przeciwpsychotycznych zawierających 7 substancji czynnych. Rozszerzono także wskazania dla wybranych substancji stosowanych w psychiatrii dzieci i młodzieży.
Resort zdrowia poinformował, że 30 września upływa termin obowiązywania decyzji o objęciu refundacją wszystkich prezentacji leku Trulicity, stosowanego w leczeniu cukrzycy. "Minister Zdrowia nie ma prawnych możliwości kontynuowania refundacji tych leków od 1 października 2024 r. na zaproponowanych warunkach" - podkreślono. Nowy wniosek refundacyjny dla leku obecnie ocenia i analizuje Agencja Oceny Technolgoii Medycznych i Taryfikacji.
Aktualizowanie wykazu listy leków refundowanych umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych - odpowiedników leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.
(PAP)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz