Zamknij

Osobowość kota związana z rasą

08.11, 13.09.2021 PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mają swoje cechy osobowości, a pomiędzy poszczególnymi osobnikami można zauważyć różnice w zachowaniu. W przypadku kotów identyfikacja cech ich osobowości może być pomocna w zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniej jakości życia. Przykładowo, aktywne osobniki mogą potrzebować więcej urozmaiceń, np. zabawy, niż te nieco mniej aktywne, a płochliwe koty mogą poszukiwać dodatkowych kryjówek i bezpieczniej będą się czuły u właściciela, który prowadzi spokojny tryb życia.

Rasy kotów różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też cechami osobowości - niektóre są bardziej płochliwe, inne chętniej wchodzą w relację z ludźmi - ustalił zespół fińskich naukowców.

“O osobowościach kotów wiemy znacznie mniej niż o osobowościach psów, potrzebujemy zatem zidentyfikować cechy tych zwierząt i dostosować miejsce zamieszkania do ewentualnej trudności zwierzaka, a także zminimalizować czynniki ryzyka, np. stresu. Stworzyłoby to możliwość wyeliminowania problematycznych zachowań i poprawiłoby dobrostan tych zwierząt" - mówi Salla Mikkola z Uniwersytetu w Helsinkach w Finlandii, jedna z autorek badania.

Zachowanie i osobowość kota badano różnymi podejściami, w tym za pomocą kwestionariuszy wypełnianych przez właścicieli. Łącznie zebrano informacje o ponad 4,3 tys. kotów 56 różnych ras. Kwestionariusz obejmował pięć czynników osobowości i dwa problematyczne czynniki związane z zachowaniem: aktywność (w tym zabawę), lękliwość, agresję wobec ludzi, towarzyskość wobec ludzi, towarzyskość wobec innych kotów, problemy z korzystaniem z kuwety i nadmierną pielęgnację.

Wyniki wykazały, że koty, które okazały się być najbardziej płochliwe to koty rasy rosyjskiej niebieskiej, z kolei abisyńskie nie bały się prawie niczego. Najbardziej aktywną rasą okazały się koty rasy bengalskiej, a te, które niechętnie się bawiły to koty perskie i egzotyczne. Rasami wykazującymi najbardziej przesadną pielęgnację były syjamskie i balijskie, podczas gdy turecka rasa Van wykazała znacznie wyższą agresję wobec ludzi i niższą towarzyskość wobec innych kotów.

Dodatkowo, badacze zauważyli, że chociaż problemy z kuwetą i nadmierna pielęgnacja nie są cechami osobowości jako takimi, to mogą być informacją o wrażliwości kota na stres.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma Animals (https://www.mdpi.com/2076-2615/11/7/1991/htm ). (PAP)

Autorka: Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ agt/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%