Zamknij

NFOŚ: ok. 229 mln zł dla 15 samorządów na odwierty geotermalne

15:21, 12.08.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Odwierty zostaną wykonane w Otwocku, Żyrardowie, Wołominie i Piastowie (woj. mazowieckie), Gnieźnie i gminie Wągrowiec (woj. wielkopolskie), Inowrocławiu i Gąsawie, (woj. kujawsko-pomorskie), Łowiczu (woj. łódzkie), Jasienicy (woj. śląskie), Smykowie (woj. świętokrzyskie), Dębnie (woj. zachodniopomorskie) oraz Oławie, Trzebnicy i Głuszycy (woj. dolnośląskie).

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał w czwartek umowy z 15 samorządami na dofinansowanie kwotą 229,2 mln zł odwiertów za wodami geotermalnymi. To pierwszy efekt programu priorytetowego "Udostępnianie wód termalnych w Polsce".

Jak mówił podczas podpisania umów w Otwocku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, "to wielki, a być może i największy dzień polskiej geotermii". Uruchamiane przedsięwzięcie określił jako przełomowe i modelowe. Kurtyka zauważył, że krajowy potencjał geotermalny jest duży i powinien być jak najszybciej oraz w pełni wykorzystany, zwłaszcza biorąc pod uwagę polskie starania na rzecz czystego powietrza oraz nasze zobowiązania klimatyczne wobec UE.

To zasoby czyste środowiskowo i dające z czasem szansę na tańszą energię, pierwszy raz państwo polskie kieruje tak duże pieniądze na rozwój geotermii - mówił Kurtyka.

Jak podkreślił Główny Geolog Kraju, wiceminister klimatu Piotr Dziadzio, efektem geotermalnych przedsięwzięć w 15 miejscowościach będzie stworzenie na bazie udostępnionych wód podziemnych warunków dla rozwoju bazy energetycznej, ciepłowniczej, terapeutycznej, sportowej i rekreacyjno-wypoczynkowej.

"Dysponujemy odpowiednią wiedzą w zakresie potencjału geotermalnego oraz mamy dobrych specjalistów-inżynierów, którzy w wymiarze praktycznym i naukowym mogą wspierać rozwój geotermii. Mamy też szereg dobrych opracowań naukowych. Naszym atutem jest zarazem wysoki poziom wiedzy specjalistycznej i zaangażowania środowisk akademickich, które współpracują z zagranicą i analizują osiągnięcia w dziedzinie geotermii" - zaznaczył Dziadzio.

Prezes NFOŚ Maciej Chorowski zaznaczył z kolei, że Fundusz chce zaoferować mechanizmy finansowe tam, gdzie konieczne będzie wiercenie drugiego otworu dla zamknięcia tzw. pętli; dodatkowo NFOŚ chciałby też oferować wsparcie kapitałowe tam, gdzie trzeba będzie np. zbudować nowa ciepłownię. Chodzi o to, żeby samorząd nie musiał zaciągać dodatkowych zobowiązań - tłumaczył.

Projektowany odwiert GT-1 w Otwocku ma mieć głębokość rzędu 1645 m. Jego projektowane parametry to temperatura wody 40 stopni i wydajność 130-160 m sześc. na godzinę. (PAP)

wkr/ pad/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%