Zamknij

Brodacze wcale nie mają więcej testosteronu

17:49, 19.11.2021 PAP Aktualizacja: 17:51, 19.11.2021
Skomentuj PAP PAP

Wygląd fizyczny może dać nam mnóstwo informacji o innej osobie - dzięki niemu odczytujemy podstawowe cechy danej osoby. Męska broda jest jedną z najbardziej zauważalnych i dymorficznych cech płciowych. Jej obecność może kojarzyć się z męskością, dominacją, agresją, siłą, może nawet zmieniać postrzeganie wieku mężczyzny, jego pewności siebie i statusu społecznego. Jak dowiedziono w poprzednich badaniach, brody mogą dodawać też pewności siebie.

Długość brody mężczyzny nie odzwierciedla jego cech psychicznych i fizjologicznych. Ani poziom testosteronu ani sposób bycia mężczyzny nie mają z nią żadnego związku - ustalili polscy naukowcy.

Czy jednak prawdą jest, jak twierdzą niektórzy, że brodaci mężczyźni mają bardzo dużą ilość testosteronu? Odpowiedź na to pytanie postanowiła znaleźć Marta Kowal, doktorantka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kowal jej i współpracownicy zrekrutowali 97 młodych i aktywnych fizycznie mężczyzn. Badani cieszyli się dobrym zdrowiem, nie przyjmowali żadnych leków ani hormonów, a także nie sięgali po używki na 24 godziny przed badaniem. Ich brody mierzono bezpośrednio - za pomocą suwmiarki - lub też badani mierzyli ją samodzielnie. W celu oceny poziomu testosteronu i kortyzolu, uczestnicy dostarczyli próbki śliny przed i po intensywnym wysiłku fizycznym. Następnie określili poziom swojej dominacji na 5-punktowej skali.

Badacze nie znaleźli żadnego związku między poziomem testosteronu a gęstością i tempem wzrostu brody mężczyzn. Analiza kwestionariuszy nie wykazała też, aby brodaci mężczyźni byli bardziej dominujący. Podsumowując, naukowcy stwierdzili, że broda i jej długość nie odzwierciedlają poziomu męskości ani dominacji mężczyzny. I chociaż są dowody na to, że testosteron ma związek z gęstością i tempem wzrostu brody, mężczyźni posiadający duży zarost niekoniecznie sygnalizują tym swoją dominację lub poziom testosteronu.

MArta Kowal zaznacza jednak, że w ich badaniu wzięła udział dość mała liczba mężczyzn, na dodatek wszyscy byli w wieku studenckim. Według naukowców interesujące byłoby również przetestowanie postawionej w tym badaniu hipotezy wśród osób starszych, np. mężczyzn w średnim wieku.

źródło: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10508-021-02012-w (PAP)

Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ ekr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%