Zamknij

Wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2022"

19.16, 12.01.2022 PAP
Skomentuj fot: ZSDiOŚ w Radomsku
REKLAMA

Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 24. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie najlepszym technikum - wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2022".

Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku liceów uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Wyśmienicie, (wprost rewelacyjnie) wypadły w tym zestawieniu szkoły, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Radomsku. Doskonałe wyniki są dowodem wieloletniej ciężkiej pracy uczniów, pedagogów i dyrektorów, a uśmiechy dziatków są najsłodszą rekompensatą wielomilionowych nakładów, które rok rocznie płyną z budżetu powiatu na oświatę właśnie.

- życząc dalszych tak spektakularnych suckcesów redakcja SpotRadomsko.pl

II Liceum Ogólnokształcące w Radomsku, po długich poszukiwaniach w pierwszej setce, znalazło się jednak w trzeciej na 270 pozycji w Polsce (to przeskok o 3 pozycje w rankingu głównym).

I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku w rankingu ogólnopolskim znaleźliśmy już na 653. miejscu, cieszy również fakt, że w naszym wojewódzkim zmieściło się rzutem na taśmę wśród 50 najlepszych - na 47. miejscu. To znacznie lepiej niż przed rokiem, kiedy w mieście i powiecie rządziła inna koalicja (bez PiS) i wtedy I LO było na 48. miejscu w wojewodztwie, a w tym kraju to była 705. pozycja.

Technikum Mechaniczno-Budowlane działające w Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 1 w Radomsku znalazło się na 37. pozycji w województwie , a w rankingu ogólnopolskim nie zmieściło się do tabelki. W poprzednim notowaniu Mechanik był siódmy w województwie i 146. w Polsce. No cóż…, jakby to powiedział patron szkoły: Z samych panów zguba Polaków.

W TOP pięćsetce nie było miejsca, żeby wydrukować nazwy innych szkół z Radomska, a w województwie na 42. miejscu jest  ma Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomsku (spadek z 21 miejsca), a oczko niżej jest Technikum Elektryczno-Elektroniczne w Radomsku  (spadek z 34 miejsca w województwie).

Przypominamy, że spadki szkół w rankingu są spowodowane sytuacją epidemiczną w Polsce, a sukcesy ciężką pracą za nieludzkie pieniądze.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów - XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie - od lat jest w czołówce rankingu. W ubiegłym roku było na pierwszym miejscu, dwa lata temu na miejscu drugim, w 2019 r. - na pierwszym, w 2018 r. - na trzecim, w 2017 r. i w 2016 r. - na miejscu drugim, a w 2015 r. - na pierwszym.

"Staszic" jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie. Liceum powstało w 1906 r. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Drugie miejsce wśród liceów zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu (w ubiegłym roku również na drugim miejscu), miejsce trzecie - XIII LO w Szczecinie (w ub.r. na trzecim), miejsce czwarte - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ub.r. na czwartym), miejsce piąte - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (w ub.r. na siódmym).

Na szóstym miejscu jest XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na siódmym - LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, na ósmym - VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, na dziewiątym - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na dziesiątym - V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.

Na miejscu jedenastym jest IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na dwunastym - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na trzynastym - II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, na czternastym - V LO w Bielsku-Białej, na piętnastym - 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie.

Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (woj. łódzkie, powiat bełchatowski). W ubiegłym roku w rankingu szkoła była na trzecim miejscu. Obecne zwycięstwo jest drugim, jakie odniosło technikum z Kleszczewa w rankingu - poprzednio na pierwszym miejscu było w 2016 r. Od 2014 r. szkoła jest w pierwszej dziesiątce techników w Polsce: w 2014 r. była na miejscu dziewiątym, w 2017 r. - na siódmym, w 2018 r. na piątym, a w 2019 i 2020 r. - na miejscu czwartym.

Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II działa w ramach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie. W jego skład wchodzi także Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II. Kształci w dwóch zawodach: technik mechatronik i technik automatyk. Klasy są pod patronatem PGE KWB i PGE Elektrownia. Liceum prowadzi dwie klasy: językową i medyczno-ratowniczą.

Na miejscu drugim znalazło się Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (ubiegłoroczny zwycięzca). Na miejscu trzecim jest Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie (w ub.r. na miejscu szóstym), na czwartym - Technikum Elektroniczne nr 7 im. WP w Bydgoszczy (w ub.r. również na czwartym), na piątym - Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w ub.r. na piątym).

Na miejscu szóstym jest Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu, na siódmym - Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, na ósmym - Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, na dziewiątym - Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie, na dziesiątym - Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku w Warszawie.

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół. Wśród nich są dwa, w których kryterium są wyniki matury (ranking maturalny dla liceów i ranking maturalny dla techników), ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) i rankingi wojewódzkie oraz ranking liceów warszawskich.

W rankingu maturalnym liceów na miejscu pierwszym jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na drugim - XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na trzecim - Uniwersyteckie LO w Toruniu, na czwartym - IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na piątym - VIII LO im. Władysława IV w Warszawie.

W rankingu maturalnym techników na miejscu pierwszym jest Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, na drugim - Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, na trzecim - Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, na czwartym - Technikum Komunikacji w Poznaniu, na piątym - Technikum Elektroniczne nr 7 im. WP w Bydgoszczy.

W rankingu szkół olimpijskich na pierwszym miejscu jest Uniwersyteckie LO w Toruniu, na drugim - XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na trzecim - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na czwartym - XIII LO w Szczecinie, na piątym - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną w środę podczas gali finałowej, która odbędzie się w w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

 

dsr/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%