Zamknij

Łódzkie: trzy inwestycje z dofinansowaniem z programu Kolej Plus

21:24, 21.04.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Dzięki wsparciu z rządowego programu Kolej Plus skomunikowane zostaną miasta regionu łódzkiego nieposiadające dotąd połączeń kolejowych - w przyszłości będzie możliwość dojechania z Wielunia przez Zduńską Wolę do Łodzi, a także z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa i dalej do Bogumiłowa. Z kolei wspólnie z woj. świętokrzyskim realizowany będzie projekt, który pozwoli na podróżowanie nową trasą między Tomaszowem Mazowieckim i Skarżyskiem-Kamienną.

Połączenia kolejowe między Wieluniem i Łodzią, Piotrkowem Trybunalskim i Bełchatowem oraz Tomaszowem Mazowieckim i Skarżyskiem-Kamienną powstaną dzięki dofinansowaniu z programu Kolej Plus - poinformowały w czwartek władze województwa łódzkiego. Łączna wartość tych projektów to 1,25 mld zł.

"Nigdy w historii nie było w Polsce takiego programu jak Kolej Plus. Nigdy po 1989 r. rząd nie podjął strategicznej decyzji o rozwoju kolei, budowie nowych linii, elektryfikacji i modernizacji linii istniejących. Na program przeznaczono 10 mld zł. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego rząd podwoił liczbę pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Nasze województwo jest jednym z beneficjentów"

- podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński czwartkowej na konferencji prasowej.

Jak dodał, rząd zaakceptował wszystkie trzy wnioski, w których rolę wiodącą lub partnerską pełnił marszałek Łódzkiego; ich łączna wartość to 1,25 mld zł, z czego 1,05 mld to dofinansowanie rządowe, a pozostała część to wkład marszałka województwa i pozostałych uczestników konsorcjum.

"Gdy tylko pojawiła się możliwość skorzystania z programu Kolej Plus, natychmiast przystąpiłem do pracy, by te środki móc zagospodarować w naszym województwie. Udało nam się skupić samorządy, którym wspólnie zależało na tym, by likwidować wykluczenie komunikacyjne; m.in. miasto i gmina Bełchatów, Kleszczów, Wola Krzysztoporska i Wieluń przystąpiły do projektu wspólnie z nami, również gwarantując - oczywiście odpowiednio mniejsze - środki"

- wyjaśnił marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Zdaniem Schreibera, realizacja trzech projektów kolejowych w Łódzkiem pozwoli nie tylko na zwalczenie wykluczenia komunikacyjnego, ale również na stworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie w takich rejonach jak leżący na obrzeżach regionu Wieluń czy rejon bełchatowski, który czeka transformacja związana z wygaszaniem działalności kopalni węgla brunatnego.

(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mmu/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%