Zamknij

Roboinżynierowie w Gminie Ładzice - Podsumowanie ferii z programowaniem.

20:55, 26.01.2023 Spot Radomsko Aktualizacja: 16:32, 27.01.2023
Skomentuj fot: Spot Radomsko fot: Spot Radomsko

Drugi tydzień ferii zimowych w Gminie Ładzice spędziliśmy na programowaniu i konstruowaniu robotów z klocków. W zajęciach wzięło udział 28 uczestników z gminy Ładzice w powiecie radomszczańskim. Zajęcia były bezpłatne i odbywały się w OSP Ładzice przy ulicy Strażackiej. Dzieci w wieku od 6 do 14 lat zrealizowały autorski program zajęć w wymiarze 15 godzin zegarowych. Mieliśmy więc sporo czasu na pożyteczną naukę i niezłą zabawę. Nasze zajęcia pozwoliły dzieciom na rozwijanie ich kreatywności i wyobraźni oraz umiejętności twórczych i technicznych.

Zgodnie z feryjnym harmonogramem zgłębiliśmy następujące moduły: 

  • Budowa konstrukcji lego wprowadzenie do sztucznej inteligencji

Zestawy edukacyjne klocków, które pozwalają na budowanie i programowanie różnych robotów to doskonały sposób na naukę programowania i robotyki dla dzieci i młodzieży. Wykorzystaliśmy je do nauki podstaw programowania i robotyki. Dzieci mogły stworzyć różne modele robotów, które wykonywały określone czynności, takie jak ruch, wydawanie dźwięków, emisja światła, itp. Działanie robotów oparte jest na działaniu AI (Artificial Intelligence), sztucznej inteligencji, którą można porównać do ludzkiego mózgu. Mózg ludzki jest narzędziem, które pozwala nam na myślenie, uczenie się, podejmowanie decyzji i wykonywanie różnych czynności. AI jest podobnym narzędziem, tyle że stworzonym przez ludzi za pomocą komputerów.

[FOTORELACJA]76[/FOTORELACJA]

AI jest programem komputerowym, który uczy się, myśli i podejmuje decyzje, tak jak człowiek. AI jest używany w wielu różnych dziedzinach. Pokazaliśmy naszym młodym uczestnikom z gminy Ładzice aplikację, która potrafi rozpoznać ludzkie dłonie i wykonywane przez nie gesty. AI jest coraz bardziej popularne i wszechobecne. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo wszyscy korzystamy z  "elektronicznego asystenta", który pomaga nam w różnych zadaniach np. w naszych posiadaniach są smartfony z asystentem Google lub Siri, a także na co dzień używamy aplikacji takich jak TikTok, Instagram, Facebook, których algorytm oparty jest na sztucznej inteligencji.

  • Programowanie LEGO® Robotów

Zestawy edukacyjne pozwalają na programowanie robotów za pomocą specjalnego oprogramowania, które pozwala dzieciom na kontrolowanie ruchów robota, reagowanie na różne sytuacje i wykonywanie zadań. Dzieci uczestniczące w warsztatach mogą poznawać różnego rodzaju elementy składowe robota i poznawać podstawowe pojęcia związane z robotyką, takie jak sensor, akumulator, czujnik. Na zajęciach dzieci wprowadzane są w świat technologii metodą STEAM wykorzystującą Naukę, Technologię, Inżynierię, Sztukę i Matematykę pomagające dzieciom w uwolnieniu wyobraźni i rozbudzeniu ciekawości.

  • Programowanie z wykorzystaniem robotów Photon

Roboty Photon to polskie roboty edukacyjne stworzone przez firmę z Białegostoku. Są zaprojektowane do interakcji z otoczeniem i mogą wykonywać różne zadania, takie jak wyrażanie emocji, wydawanie odgłosów zwierząt, reakcja na głaskanie, zmianę natężenia światła, dźwięku. Roboty Photon mogą być wykorzystane w edukacji dzieci na wiele różnych sposobów, a my użyliśmy ich do nauki podstaw programowania poprzez interaktywne zabawy pozwalające dzieciom na kontrolowanie ruchów robota. Te "małe jeżdzące pieski" wyjątkowo przypadły do gustu naszym uczestnikom.  

  • Tworzenie gry w programie Scratch

Scratch jest interaktywnym językiem specjalnie zaprojektowanym do nauki programowania dla dzieci. Jest łatwym w użyciu językiem programowania, który uczy dzieci podstawowych konstrukcji języka programowania, takich jak pętle, warunki, czy zmienne. Podczas warsztatów w gminie Ładzice tworzyliśmy w niewielkich zespołach 2-3 osobowych interaktywne historie i gry, rozwijaliśmy w ten sposób umiejętności logicznego myślenia, ale też umiejętności współpracy z koleżankami i kolegami. Projektowaliśmy i testowaliśmy "duszki", pobudzając w ten sposób dziecięcą kreatywność i wyobraźnię.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

  • Konkurs robot przyszłości

Na finał warsztatów przygotowaliśmy uwielbiane przez dzieci planszówki. Również dzięki Centrum OPUS zainicjowaliśmy w Radomsku GRALNIĘ, czyli klub gier planszowych. To wartościowa rozrywka dla całych rodzin, a umiejętności logicznego myślenia i analizy, również niezbędne w programowaniu, przydają się w rozgrywkach nad przysłowiową planszą. W ostatnim dniu przeprowadziliśmy również konkurs, nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy warsztatów. Upominki będą przypominać o naprawdę przyjemnie spędzonym czasie. Do zobaczenia!

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii zdjęć z naszych warsztatów. 

Zajęcia odbywały się w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów finansowanego ze środków Gminy Ładzice oraz przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%