Zamknij

15 lat temu nad Radomskiem przeszła trąba powietrzna. [filmy]

11:17, 15.08.2023 Aktualizacja: 16:11, 15.08.2023
Skomentuj fot: dramat na Stobiecku miejskim uwieczniony na filmie w serwisie YouTube. fot: dramat na Stobiecku miejskim uwieczniony na filmie w serwisie YouTube.

15 lat temu trąby powietrzne i tornada nawiedziły Polskę, niestety wyjątkowo poważnie potraktowały Stobiecko Miejskie w Radomsku. Od feralnego w skutkach popołudnia minęło dziś piętnaście lat.

15 sierpnia 2008 roku seria trąb powietrznych przeszła przez województwa śląskie, opolskie i łódzkie. Żywioł  spustoszył wsie w powiecie radomszczańskim i piotrkowskim, w tym i samo miasto Radomsko. Tornado z 2008 roku jest uznawane za jedno z najsilniejszych zaobserwowanych w historii Polski.

W całym powiecie radomszczańskim ucierpiało 119 budynków mieszkalnych, nie licząc zabudowań gospodarczych i strat rolniczych. Kilka dni po 15 sierpnia do Radomska przyjechał Grzegorz Schetyna - ówczesny szef MSWiA i wicepremier.

Trąba powietrzna, która nawiedziła Polskę w 2008 roku, nie oszczędziła Stobiecka Miejskiego. Choć na szczęście nie było ofiar śmiertelnych, to niewiele pozostało z dotychczasowego krajobrazu. Zaledwie kilka chwil wystarczyło, by potężna siła natury spowodowała chaos i zniszczenia. Setki uszkodzonych dachów, powybijane okna, zniszczone drzewa, a także słupy i płoty – to tylko część obrazu, którym zetknęli się mieszkańcy.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia i filmy sprzed 15 lat. 

Mimo przerażającego widoku, mieszkańcy nie pozostali bez pomocy. Wsparcie ze strony miasta Radomska oraz rządu POPSL i innych instytucji okazało się nieocenione. W ramach pomocy finansowej, przyznano zasiłki na potrzeby bytowe, remonty i odbudowy budynków mieszkalnych. Łączna kwota pomocy sięgnęła niemal 3 miliony złotych, co przyniosło ulgę wielu rodzinom. Ponadto, prace nad odbudową kultowej chaty tatarskiej w Stobiecku Miejskim są już na finiszu, dzięki zaangażowaniu lokalnych rzemieślników.
fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Mimo przerażającego widoku, mieszkańcy nie pozostali bez pomocy. Wsparcie ze strony miasta Radomska oraz rządu i innych instytucji okazało się nieocenione. W ramach pomocy finansowej, przyznano zasiłki na potrzeby bytowe, remonty i odbudowy budynków mieszkalnych. Łączna kwota pomocy sięgnęła niemal 3 miliony złotych, co przyniosło ulgę wielu rodzinom. Ponadto, prace nad odbudową kultowej chaty tatarskiej w Stobiecku Miejskim są już na finiszu, dzięki zaangażowaniu lokalnych rzemieślników.

fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
154 uszkodzone budynki mieszkalne, 86 uszkodzonych budynków gospodarczych, aż 72 rodziny otrzymały pomoc finansową na remonty i odbudowę budynków gospodarczych. Straty materialne oszacowano na ponad 3 miliony złotych, z czego miasto Radomsko przeznaczyło blisko pół miliona złotych na usuwanie skutków nawałnicy.

fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Mieszkańcy Stobiecka Miejskiego odzyskali swoje normalne życie, lecz pamięć o tamtym tragicznym dniu wciąż pozostaje. Każda burza przypomina im o potężnym żywiole, który spowodował tak wiele zniszczeń. Jednak dzięki solidarności i wsparciu wielu instytucji oraz ludzi dobrej woli, miasto zdołało stanąć na nogi i wznieść się ponownie, prezentując się jako przykład odrodzenia i wspólnoty.

fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

(SpotRadomsko.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

UsaUsa

0 1

Trąba powietrzna to nie tornado. Tornado niszczy praktycznie do gruntu. Dlatego nazwa wywodzi się z Ameeryki gdzie domy są z desek i wszystko rwie na cztery strony świata.

22:35, 17.08.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

janjan

1 0

A wczesniej kilka lat przed 2015 rokiem to samo bylo.Ludzie zdazyli sie odbudowac i znow to samo.Nawet niektorzy mysleli ze na Stobiecku bezpieczniej bedzie budowac okragle domy z malym niewystajacym dachem,oczywiscie nie drewniane

11:59, 18.08.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%