Zmiany w zakresie matury z języka łacińskiego to jeden z punktów nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.
Egzamin maturalny z języka łacińskiego jako języka obcego w zakresie podstawowym w części pisemnej miał być przeprowadzany po raz pierwszy w 2027 r., w związku z wprowadzeniem do podstawy programowej kształcenia ogólnego możliwości wyboru języka łacińskiego zamiast drugiego języka obcego nowożytnego.
Jak jednak argumentuje MEN, język łaciński nie jest językiem obcym nowożytnym i nie spełnia podstawowego wymogu kształcenia w zakresie języka obcego nowożytnego określonego w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej, tj. komunikacji w danym języku jako podstawowego celu kształcenia.
„Możliwość zdawania egzaminu maturalnego z języka łacińskiego polegałaby wyłącznie na przystąpieniu do części pisemnej egzaminu, podczas gdy zdający egzamin z języka obcego nowożytnego mają obowiązek przystąpić zarówno do części pisemnej, jak i części ustnej tego egzaminu” – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu ustawy
Języka łacińskiego uczy się w polskich szkołach ponadpodstawowych (we wszystkich klasach liceum ogólnokształcącego) ok. 5 600 uczniów.
MEN przypomina również, że egzamin maturalny można zdawać z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W 2024 r. do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu przystąpiło 154 zdających.
Podkreślono także, że rezygnacja z przeprowadzania egzaminu maturalnego z języka łacińskiego, zastępującego egzamin z języka obcego nowożytnego w obowiązkowej części egzaminu maturalnego, powodowałaby konieczność odpowiednich zmian w przepisach ustawy o systemie oświaty, określających zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz