Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski podkreślił, że istnieją prognozy amerykańskich klimatologów, którzy wskazują, że 2023 rok globalnie będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów.
"Jest to spowodowane przez wiele przyczyn, m.in. ocieplający się klimat, coraz większą koncentrację gazów cieplarnianych w atmosferze. Niektórzy uważają, że wpływ na to mogą mieć też wybuchy niektórych wulkanów, które były notowane w 2022 roku"
- powiedział Walijewski.
Czeka nas ekstremalnie ciepłe lato, a rok 2023 będzie globalnie najcieplejszym rokiem - powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Zwrócił też uwagę na zjawisko pogodowe i oceaniczne El Nino, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku.
"Cieplejsza woda wypływa na powierzchnię Pacyfiku powodując, że globalnie ta temperatura będzie wyższa"
- wyjaśnił rzecznik IMGW.
Podkreślił, że jeżeli chodzi o Polskę, to nie ma prognoz, które wskazywałyby, że będzie to najcieplejszy rok w naszym kraju.
Klimatolodzy podkreślają jednak, że będzie to kolejny, ekstremalnie ciepły rok, a przynajmniej lato.
"Jak najbardziej na termometrach będą się pojawiały wartości powyżej 30 stopni Celsjusza i ogólnie średnia temperatura dla okresu letniego w kraju ma być powyżej normy, a w ciągu najbliższych 10 lat wartość 40-stopniowa na termometrach najprawdopodobniej pojawi się w Polsce"
- stwierdził Walijewski.
[POGODA]1690923890199[/POGODA]
Rozpoczęcie weekendu przyniesie umiarkowanie ciepłą pogodę. Temperatura maksymalna wyniesie około 25°C, a minimalna spadnie do 15°C. Warto jednak zauważyć, że temperatura odczuwalna wyniesie 23°C, co oznacza, że warunki będą nieco chłodniejsze niż wskaże wskaźnik termometru.
Niemniej jednak, nie powinniśmy spodziewać się większych opadów deszczu, gdyż przewidywane opady wyniosą 0 mm na 12 godzin. Wilgotność utrzyma się na poziomie 46%, a prędkość wiatru osiągnie wartość 18 km/h. Zachmurzenie duże (100%) sprawi, że słońce może rzadziej przebijać się przez chmury, ale ogólnie powinno być jasno.
Drugiego dnia weekendu możemy się spodziewać niższych temperatur. Maksymalna temperatura wyniesie 18°C, a minimalna 14°C. Odczucie termiczne będzie niższe, około 16°C, co może skłaniać do ubierania się cieplej.
Niestety, sobota przyniesie ze sobą umiarkowane opady deszczu. W ciągu 12 godzin prognozowane jest 11 mm deszczu, co może wpłynąć na plany na świeżym powietrzu. Wilgotność będzie wysoka i wyniesie 94%, a prędkość wiatru zwiększy się do 22 km/h. Zachmurzenie będzie nadal duże (100%), więc nie warto spodziewać się dłuższych okresów nasłonecznienia.
Zakończenie weekendu przyniesie jeszcze chłodniejsze warunki. Temperatura maksymalna wyniesie 16°C, a minimalna spadnie do 13°C. Odczucie termiczne będzie wynosić około 14°C, co oznacza, że będzie to dość chłodny dzień.
Niedziela niestety przyniesie największe opady deszczu w ciągu całego weekendu. Przewidywane opady wyniosą aż 25 mm na 12 godzin, co może wpłynąć na możliwość spędzania czasu na zewnątrz. Wilgotność utrzyma się na poziomie 94%, a prędkość wiatru wyniesie 16 km/h. Zachmurzenie pozostanie na poziomie 100%, co sprawi, że nie będzie to dobry dzień na spacery czy pikniki.
Podsumowując, nadchodzący weekend będzie zróżnicowany pod względem pogody. Piątek przyniesie duże zachmurzenie, ale będzie stosunkowo ciepły i bez opadów. Natomiast sobota i niedziela będą chłodniejsze, z umiarkowanymi opadami deszczu, co może utrudnić planowanie aktywności na zewnątrz. Zaleca się monitorowanie prognozy pogody i dostosowanie planów w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych. Pamiętajmy również o odpowiednim ubraniu i przygotowaniu na ewentualne opady deszczu.
(PAP)
Autor: Aleksandra Kuźniar
[ZT]12042[/ZT]
[ZT]12325[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz