Zamknij

Zaskakujące odkrycia archeologów w centrum Radomska. Co wykopano przy Przedborskiej?

16:46, 02.05.2025 Aktualizacja: 16:58, 02.05.2025
Skomentuj fot: archeologiczne znaleziska przy ulicy Przedborskiej w Radomsku fot: archeologiczne znaleziska przy ulicy Przedborskiej w Radomsku

Dziś to miejsce, gdzie powstaje nowoczesna inwestycja mieszkaniowa z perspektywą wygodnego życia w sercu Radomska. Ale zanim pojawią się fundamenty i nowi mieszkańcy, ul. Przedborska opowiedziała swoją niezwykłą historię. Historię, która przez wieki była przykryta gruzem, próchnicą, a nawet... ogromnymi pniami drzew. Druga część naszego cyklu odsłania, co archeolodzy znaleźli pod brukiem codzienności – i jak to zmienia nasz obraz miasta Radomska.

Teren między ul. Przedborską a skwerem im. Fajta i Kałkusińskiego zaskoczył badaczy z Pracowni Archeologicznej „DELFA”. Odkryta warstwa próchnicy, mierzwy i drewna – pozostałość po XVI-wiecznej działalności gospodarczej – potwierdza, że ta część miasta była intensywnie wykorzystywana do hodowli zwierząt. Ale uwodnienie gruntu, które także dziś utrudniało badania, w przeszłości stanowiło naturalne zabezpieczenie. To dzięki niemu zachowały się bezcenne elementy dawnej infrastruktury – drewniane konstrukcje, których nie zobaczylibyśmy nigdzie indziej.

Część pierwsza - wprowadzenie:

[ZT]22837[/ZT]

Droga przez wieki

Prawdziwą sensacją okazała się odkryta drewniana droga – fragment traktu, który prowadził niegdyś z centrum Radomska do Klasztoru Franciszkanów, a dalej aż do Piotrkowa. Ułożona z legarów, poprzecznych desek, faszyny i wzmacnianych kołków sosnowych, konstrukcja przetrwała w wilgotnym gruncie w niemal idealnym stanie. Datowanie dendrochronologiczne wskazuje, że jej elementy pochodzą nawet z późnego średniowiecza. Znalezisko potwierdzają też trzy denary Władysława Warneńczyka z lat 1434–1444. Ta droga, znana z planu Radomska z 1818 roku, okazała się nie tylko arterią komunikacyjną, ale i symbolicznym szlakiem przez wieki historii miasta.

Nie mniej fascynujące były studnie odkryte w środkowej części działki. Jedna z nich została zbudowana z beczek klepkowych – starych beczek ułożonych jedna na drugiej, z zachowanymi wierzbowymi obręczami. Jednak najwięcej emocji wzbudziła monumentalna studnia z wydrążonego pnia dębowego o średnicy aż 1,5 metra. Wkopana głęboko w wodonośny grunt, jest świadectwem umiejętności dawnych mieszkańców, którzy radzili sobie z trudnymi warunkami terenowymi w sposób imponujący nawet dziś.

Znaleziska archeologiczne przy ul. Przedborskiej w Radomsku

Ślady codzienności i dramatów

Poza monumentalnymi strukturami, archeolodzy odnaleźli setki drobnych przedmiotów, które tworzą mozaikę życia dawnych radomszczan. Przewaga ceramiki nowożytnej (XVI–XVIII w.), średniowieczne naczynia, gwoździe, okucia, boratynki, kopiejki, a także unikatowe judaika – w tym żydowski żeton, ozdoby religijne i sprzączka w kształcie Gwiazdy Dawida – przywracają pamięć o wielokulturowym charakterze tej dzielnicy. Historyczne przekazy, zgodnie z którymi działka należała do społeczności żydowskiej aż do wybuchu II wojny światowej, znalazły swoje materialne potwierdzenie.

Archeolodzy w Radomsku wykopali wiele ciekawych przedmiotów

Ciekawostką o niemal kryminalnym charakterze są też ślady pochówków krów – jamy śmietniskowe i pozostałości gospodarcze, świadczące o trudnych momentach życia mieszkańców. To ciche dowody na codzienne zmagania i próby radzenia sobie z chorobami, kryzysami, czy może nawet przepisami sanitarnymi ówczesnych władz.

Przy ul. Przedborskiej w Radomsku odkryto ciekawe artefakty

Radomsko z nowej perspektywy

Odkrycia dokonane przy ul. Przedborskiej 3/5 nie tylko rozszerzają naszą wiedzę o dawnym Radomsku – one wręcz ją przekształcają. Potwierdzają, że miasto nie było wyłącznie punktem na szlaku, lecz miejscem tętniącym życiem – gospodarczym, religijnym i społecznym. Dzięki tej inwestycji i towarzyszącym jej badaniom archeologicznym udało się wydobyć z ziemi opowieść o mieście.

W kolejnym odcinku cyklu opowiemy o piwnicy, która mogła być jednym z pierwszych murowanych domów mieszkalnych w Radomsku – oraz o tym, co zdradza jej konstrukcja. Bo każda cegła, każda warstwa ziemi i każdy odnaleziony przedmiot to cząstka historii, która wciąż czeka, by zostać opowiedziana.

Jeśli zainteresowała Państwa historia, którą staramy się tutaj opowiedzieć w odcinkach, koniecznie dajcie nam znać! 

_________________

Wizualizacja inwestycji mieszkaniowo-usługowej w naszym mieście

Poznaj Belluno!

Nowe apartamenty z historyczną architekturą w samym sercu Radomska.

Apartamenty Belluno - nowa inwestycja w ścisłym centrum Radomska – już w sprzedaży!

Telefon 504-268-502, www.daxinvestment.pl

Zamieszkaj tam, gdzie historia spotyka się z komfortem!

Belluno Radomsko ul. Przedborska 3/5

(SpotRadomsko.pl | www.daxinvestment.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%