Zamknij

Wspólne gotowanie, zabawa i integracja - tak powinniśmy się wzajemnie zapoznawać w Radomsku i nie tylko!

21:34, 31.12.2022 SpotRadomsko.pl Aktualizacja: 19:20, 23.01.2023
Skomentuj fot: Edyta Sapis-Drozdek ze Stowarzyszenia Centrum Integracji Młodzieży zorganizowała festyn integracyjny fot: Edyta Sapis-Drozdek ze Stowarzyszenia Centrum Integracji Młodzieży zorganizowała festyn integracyjny

Radomszczańska zalewajka to jedyny produkt tradycyjny z naszego miasta wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To nasza radomszczańska, tradycyjna potrawa od zawsze związana z naszym regionem. Jej początki sięgają XIX wieku, kiedy to w codziennym jadłospisie dominowała zdrowa i prosta żywność pochodząca z zasobów lasów i pól - z tego co było. 

Smak, prostota i zdrowie to wszystko definiuje naszą zalewajkę.

Radomszczańska zalewajka stała się pretekstem do międzynarodowego spotkania się w kuchni i przy przysłowiowym stole. Stowarzyszenie Centrum Integracji Młodzieży w Radomsku zorganizowało festyn podsumowujący warsztaty kulinarne, w których wzięły udział osoby z Ukrainy.

"Zalewajka od zawsze kojarzy mi się z naszym miastem, przez wiele lat mieliśmy w mieście Festiwal Zalewajki, do którego mam nadzieję miasto kiedyś powróci, ponieważ m.in. dla mnie była to jedna z fajniejszych imprez, która odbywała się na naszym terenie" 

- mówi Edyta Sapis-Drozdek, Prezes Centrum Integracji Młodzieży w Radomsku.

"Myślę, że zalewajka każdemu smakuje, nie znam osoby, która nie zjadłaby zalewajki". 

24 lutego 2022 roku Rosja zbrodniczo napadła na Ukrainę co spowodowało znaczący przypływ Uchodźców do Polski. Także w Radomsku swój nowy dom znalazło wiele ukraińskich rodzin. Radomszczanie wykazali się wielką gościnnością, a sytuacja geopolityczna wskazuje, że nasi goście zostali i zostaną u nas na dłużej.

31 grudnia 2022 roku w Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku obyła się impreza integracyjna dla ukraińskich i polskich mieszkańców naszego miasta. Integracja osób, które uciekły przed wojną do Polski, jest ważnym wyzwaniem dla polskiego społeczeństwa. Może to obejmować wsparcie w zapewnieniu im bezpiecznego i godnego miejsca do życia, pomoc w adaptacji do nowego środowiska i kultury, a także w zapewnieniu im dostępu do edukacji, pracy i opieki zdrowotnej.

[POGODA]1672776782989[/POGODA]

Ważne jest, aby osoby z Ukrainy miały możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym, a także aby były traktowane z szacunkiem i godnością. Na pewno warto również pamiętać, że integracja to proces wzajemny i Polacy również mogą mieć wpływ na efekt lokalnych działań.

Podczas festynu w roli głównej wystąpiła pyszna, radomszczańska zalewajka, ale były również atrakcje dla dorosłych, dzieci i młodzieży tj. nielimitowane dmuchańce, fotobudka, gdzie uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, wata cukrowa, popcorn, stoisko koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia Kobiety Kietlina oraz kącik plastyczny przygotowany przez panie z Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku SAN. 

Wsparcie ze strony rządu, samorządów i organizacji pozarządowych może być bardzo pomocne w procesie integracji, w odpowiedzi na takie zapotrzebowanie powstał program Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego "Moce nadŁódzkie". Był on skierowany do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w wyniku działań wojennych po 24 lutego 2022 r.

"Wspólne gotowanie, wspólna integracja, wspólna zabawa, myślę, że tak właśnie powinniśmy się poznawać"

- podsumowuje Edyta Sapis-Drozdek.

Dzięki takim inicjatywom jak Festyn Rekreacyjno-Kulinarny "Radomszczańska Zalewajka" pokazujemy naszą otwartość, nie tylko z nazwy w haśle miasta. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

[ZT]10574[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%