Zamknij
REKLAMA

Warto pomóc tym, którzy chcą mieć dzieci. "Tak dla In Vitro" - zbiórka podpisów w Radomsku.

22.12, 22.11.2022 PAP Aktualizacja: 23.03, 22.11.2022
Skomentuj fot: Fb.com/ Magdalena Spólnicka
REKLAMA

W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba Polek i Polaków zmalała o 170 tys. Na świecie dzięki metodzie in vitro urodziło się 9 mln dzieci, w tym - jak podają przedstawiciele KO - co najmniej 100 tys. w Polsce. Problem niepłodności dotyka 15-20 proc. par w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka ok. 3 mln osób.

Autorzy obywatelskiego projektu postulują przeznaczanie na program in vitro co najmniej 500 mln zł rocznie. To trzykrotnie mniej niż budżet Kancelarii Premiera - mówił Borys Budka podczas sobotniej konferencji prasowej. 

Działacze Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli w piątek w województwie łódzkim zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, umożliwiającym refundację leczenia niepłodności metodą in vitro. 

"Zbierając podpisy pod projektem wsparcia dla par z niepłodnością będziemy rozmawiać o tych, którzy walczą o to, by zostać MAMĄ i TATĄ. Prawdziwych ludziach, z krwi i kości, z ich emocjami i nadziejami. Oni też marzą o życiu, które dla Was jest czymś oczywistym. O dzieciach i rodzinie". 

- napisała na swojej stronie Magdalena Spólnicka, przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w powiecie radomszczańskim.

"Nie warto pouczać Polek, one wiedzą co robić, by być szczęśliwymi, by zakładać rodziny, by mieć dzieci. Ale warto Polkom pomóc, warto Polki wspierać, warto pomóc tym, którzy chcą mieć dzieci. Dzisiaj czas najwyższy na zmianę bardzo złej polityki ostatnich lat - jeżeli chodzi o realne wsparcie dla tych, którzy nie mogą, albo z trudem mogą mieć dzieci"

- przekonywał natomiast Borys Budka w województwie śląskim.

In vitro jest metodą gruntownie przebadaną, wysoce skuteczną i bardzo bezpieczną. Polska jest jednym z dwóch państw w UE, które nie refundują tej metody, a wkrótce może być ostatnim, ponieważ Irlandia szykuje zmianę przepisów.

Dzięki finansowaniu in vitro w czasach rządów PO urodziło się blisko 21,7 tys. dzieci. To mierzalny sukces. Niepłodność jest klasyfikowana przez WHO jako choroba cywilizacyjna. Przywrócenia budżetowego finansowania in vitro można dokonać w drodze rozporządzenia - wówczas nie byłaby potrzebna zbiórka co najmniej 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Na to nie ma zgody w tzw. partii rządzącej.

W Radomsku zbiórka podpisów pod projektem wsparcia dla par z niepłodnością rozpocznie się w środę 23 listopada 2022 roku. Podpisy będzie można złożyć po konferencji prasowej planowanej na godzinę 16:00 przy placu 3 Maja. Do godziny 18:00 w biurze Koalicji Obywatelskiej Radomsko przy ul. Przedborskiej 2. 

[POGODA]1669154584323[/POGODA]

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%