Zamknij

78 proc. imigrantów z Ukrainy pracuje lub poszukuje pracy w Polsce

21:05, 25.11.2024 Aktualizacja: 21:06, 25.11.2024
Skomentuj PAP PAP

"Podstawowym źródłem utrzymania imigrantów z Ukrainy jest praca. W strukturze dochodu imigranta przedwojennego wynagrodzenia z pracy stanowią średnio około 90 proc. dochodu, a w przypadku uchodźcy 76 proc." - podał NBP w raporcie "Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce w 2024 r.".

Udział osób pracujących lub poszukujących pracy wśród imigrantów z Ukrainy w Polsce wyniósł 78 proc. - podał w poniedziałek NBP w raporcie nt. sytuacji ekonomicznej imigrantów z Ukrainy. Z kolei spośród imigrantów z Białorusi, 68 proc. ankietowanych planuje zostać w Polsce na stałe lub dłużej niż rok.

Według badania banku centralnego imigranci z Ukrainy są bardzo aktywni na polskim rynku pracy. "Udział osób pracujących lub poszukujących pracy wśród imigrantów wyniósł 78 proc. i był wyraźnie wyższy niż wśród polskich obywateli" - wskazano.

Jednak z badania wynika, że wciąż dużym problemem pozostaje znacznie wyższe bezrobocie wśród uchodźców niż ogółem w polskiej gospodarce. Poza tym NBP podał, że wyżej wynagradzana jest praca imigrantów w zawodach, w których częściej pracują mężczyźni.

"Pomimo upływającego czasu nie zwiększa się odsetek imigrantów z Ukrainy preferujących osiedlenie się na stałe w Polsce" - podano w raporcie. Zwrócono tez uwagę, że zarówno wśród imigrantów przedwojennych, jak i uchodźców poprawie uległa znajomość języka polskiego, co jest jednym z przejawów integracji społecznej i ekonomicznej.

NBP wskazał, że sytuacja mieszkaniowa migrantów przedwojennych i uchodźców stopniowo upodabnia się, co "świadczy o postępującej integracji uchodźców". Jednocześnie jednak coraz więcej imigrantów nie deklaruje planów dotyczących przyszłości. Autorzy raportu wskazali, że w porównaniu z poprzednimi badaniami wzrósł odsetek odpowiedzi "trudno powiedzieć" w deklarowanych planach pobytowych respondentów - zarówno wśród imigrantów przedwojennych jak i uchodźców.

"Ponad 90 proc. dzieci ukraińskich przebywających w Polsce korzystało z polskiego systemu edukacji. Zdaniem ich rodziców i opiekunów największą trudność dzieciom podczas pobytu w Polsce sprawiają: brak znajomości języka polskiego (36 proc. wskazań), brak znajomych (33 proc. wskazań) oraz pogorszenie poziomu życia w porównaniu z sytuacja przed wybuchem wojny (29 proc. wskazań)" - poinformował NBP.

Według raportu, migranci wspierają swoich bliskich w Ukrainie: 40 proc. przekazuje środki finansowe, a 49 proc. pomoc rzeczową, przede wszystkim dla członków rodziny.

NBP w poniedziałek opublikował też opracowanie pt. "Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Białorusi w Polsce w 2024 r.". Wynika z niego, że głównym czynnikiem wyzwalającym imigrację z Białorusi na większą skalę była sytuacja polityczna w tym kraju. Kwestie ekonomiczne były drugim czynnikiem wskazywanym jako powody migracji. W raporcie NBP podał, że imigranci z Białorusi to osoby dobrze wykształcone. Osoby poniżej 34 roku życia stanowią 50 proc. respondentów. Prawie połowa biorących udział w badaniu przebywa w Polsce z mężem lub żoną.

"Osoby posiadające Kartę Polaka lub obywatelstwo polskie stanowiły 24 proc. respondentów. Czynnikiem odróżniającym ich od pozostałych imigrantów z Białorusi jest przede wszystkim lepsza znajomość języka polskiego, dużo stabilniejszy status pobytowy w Polsce oraz korzystniejsza pozycja na rynku pracy w Polsce" - wskazano w raporcie.

Według banku centralnego, szanse imigrantów z Białorusi na dobrą prace w Polsce są różne w zależności od czasu przyjazdu i płci. W badanej próbie - ok. 16 proc. respondentów było bezrobotnych. Najlepiej radziły sobie na polskim rynku pracy osoby, które przyjechały przed 2019 rokiem oraz dobrze znają język polski. W trudniejszej sytuacji były osoby, które przyjechały w latach 2020-2021 oraz kobiety. Respondenci najczęściej pracowali w: przemyśle, transporcie, informatyce i budownictwie. W opracowaniu zauważono, że imigracja z Białorusi wyróżnia się wysokim odsetkiem pracowników z branży IT oraz osób otwierających własną działalność w Polsce. Wśród pracujących respondentów 13 proc. stanowiły osoby związane z branżą IT - większość pracowała na etacie w Polsce.

"Sytuacja ekonomiczna imigrantów z Białorusi jest zróżnicowana. Około 16 proc. ankietowanych wydaje prawie całe swoje wynagrodzenie na bieżące życie, a 37 proc. połowę lub mniej. Prawie 33 proc. respondentów przekazuje środki finansowe na Białoruś" - poinformował NBP.

Polski bank centralny w opracowaniu zauważył ponadto, że imigranci z Białorusi wiążą na ogół swoją przyszłość z Polską. "Niemal 79 proc. z nich określa na poziomie bardzo dobrym lub dobrym poziom zadowolenia z życia w Polsce, a 68 proc. ankietowanych planuje zostać w Polsce na stałe lub dłużej niż rok" - przekazano.

Badania wykorzystane do raportu poświęconego sytuacji Ukraińców w Polsce przeprowadzono miedzy 6 maja a 5 lipca 2024 r. metodą PAPI. Zebrano 3778 ankiet, z czego 40 proc. dotyczyło imigrantów przedwojennych a 60 proc. uchodźców. Z kolei raport poświęcony Białorusinom przedstawia wyniki badania przeprowadzonego w okresie od 15 kwietnia do 5 lipca 2024 r. Badanie było pierwszym, pilotażowym badaniem realizowanym przez Narodowy Bank Polski wśród imigrantów z Białorusi w sześciu województwach na próbie 775 respondentów.

(PAP)

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu spotradomsko.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%