Zamknij

W Polsce jest od 1,5 do 1,8 mln uchodźców z Ukrainy

08:45, 03.05.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Przyjmujemy, że w Polsce jest miedzy 1,5 a 1,8 mln uchodźców z Ukrainy" - powiedział Dworczyk. Jak dodał, ustawowo otrzymali oni prawa zbliżone do praw obywateli polskich jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, dostęp do usług i rynku pracy. Te rozwiązania ustawowe pozwoliły szybko zlikwidować ograniczenia, które zwykle dotyczą obcokrajowców spoza UE - wyjaśnił Dworczyk.

W Polsce przebywa od 1,5 do 1,8 mln uchodźców z Ukrainy - powiedział we wtorek w Polski Radiu 24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, jest przekonany, że powstanie unijny fundusz wsparcia dla krajów, które przyjęły uchodźców z Ukrainy.

Podkreślił jednocześnie, że większość przebywających w Polsce uchodźców chce jak najszybciej wrócić na Ukrainę, kiedy tylko sytuacja na to pozwoli.

Szef kancelarii premiera wyraził też przekonanie, że w końcu powstanie unijny fundusz wsparcia dla krajów, które przyjęły uchodźców w Ukrainy. "Młyny Unii Europejskiej mielą powoli, biurokracja unijna pracuje powoli, ale jesteśmy przekonani, że taki fundusz powstanie" - powiedział.

Dworczyk przypomniał, że Turcja, zmagając się z kryzysem migracyjnym otrzymała wielomiliardową pomoc z UE, więc tym bardziej powinna ją otrzymać Polska, jako członek UE, ale i inne kraje, które przyjęły Ukraińców uciekających przed wojną.

Podkreślił, że równolegle rząd przygotowuje inne działania, m.in. 5 maja odbędzie się międzynarodowa konferencja donorów, na której - jak mówił - "różne kraje, także spoza UE będą deklarowały wysokość wsparcia na rzeczy Ukrainy i uchodźców".

W poniedziałek Straż Graniczna podała, że od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,097 mln osób.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego.

(PAP)

wkr/ pad/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%