Zamknij

"Czarne skrzynki" w autach obowiązkowe? Co będą rejestrować?

16:20, 11.05.2021 | Źródło: Autokult.pl
Skomentuj
REKLAMA

Nowa rzeczywistość i nowy standard bezpieczeństwa już niebawem. System bezpieczeństwa, "czarna skrzynka" i wiele innych zaawansowanych układów ma pojawić się w nowych samochodach. 

Jak informuje Autokult.pl "od maja 2022 r. wszystkie nowe modele i generacje samochodów osobowych sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej a od maja 2024 r. wszystkie nowe auta" dostosowane będą do nowych przepisów. 

Samochody będą musiały, zgodnie z unijnym rozporządzeniem, być wyposażone m.in. inteligentny asystent kontroli prędkości, ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy, wykrywanie obiektów przy cofaniu czy rejestrator danych na temat zdarzeń.

Ten ostatni układ budzi jednak sporo emocji wśród kierowców. 

Samochodowa "czarna skrzynka" ma zostać wprowadzona w 2022 roku. Jej zadaniem ma być rejestrowanie parametrów jazdy.

W "czarnej skrzynce", zgodnie z rozporządzenie UE, mają być m.in. takie informacje jak prędkość pojazdu, hamowanie, stan i szybkość uruchomienia wszystkich systemów bezpieczeństwa pojazdu.

Nie będzie można natomiast nagrywać i przechowywać informacji o ostatnich czterech cyfrach tablicy rejestracyjnej ani innych informacji, które mogłyby zidentyfikować pojazd, właściciela lub użytkownika. 

W przypadku wypadku, dzięki zgromadzone dane mają pozwolić na poznanie przyczyn i przebiegu zdarzenia. 

Zebrane dane, jak mówi rozporządzenie, będą mogły być "udostępniane organom krajowym na mocy prawa unijnego lub krajowego wyłącznie do badań i analiz dotyczących wypadków". 

(Źródło: Autokult.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%