W dniu 5.11.2024 r. gościliśmy w naszej szkole grupę aktorów z łódzkiego Teatru Komedii "Impro". Całkowicie improwizowany spektakl z udziałem ucznió w odbył się na rampie naszego kina "Za Rogiem".
"Szanuję, nie hejtuję" to projekt pod egidą Marszałka Województwa Łódzkiego, a aktorzy "Impro" wystawili już blisko pięćdziesiąt takich przedstawień. Te spotkania odbywały się głównie w szkołach, a dziś właśnie
w "Drzewniaku" pojawił się nowatorski sposób pracy z młodymi ludźmi i z problemem hejtu. Żywy, spontaniczny tekst i choreografia zaangażowała młodzież do wspólnych przemyśleń.
By uzmysłowić młodym ludziom, że niekontrolowana krytyka, przezywanie czy wytykanie to hejt, aktorzy odegrali swoje role. Że takie działanie w sieci to przemoc, to wiadomo, ale że to niekomfortowy i nie do zniesienia ładunek psychiczny, młodzi ludzie rozumieją już mniej. Stąd, gdy kreatywne widowisko się zakończyło i wytypowano kto jest hejterem, z uczniami konwersował psycholog. Rozmawiali o odczuciach i emocjach oraz jak radzić sobie w tak trudnych sytuacjach.
Trzeba przyznać, że marszałkowski projekt wyhamowywania hejtu w taki sposób jest strzałem w dziesiątkę,
a dodam jeszcze od siebie, że ogromną potrzebą regulowania hejtu jest zdolność rozumienia tego, co czuje inna osoba w danej chwili, czyli empatia. Uczmy się tego i stosujmy tę umiejętność, bo ona jest potrzebna nam wszystkim.
Autor: Robert Chrząstek, pedagog szkolny
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz