Zamknij

Działka budowlana - charakterystyka

10:01, 12.04.2021 | materiały patnera

Jeśli spojrzymy na klasyfikację działek gruntowych to można wyróżnić wśród nich sześć rodzajów: działki rolne, leśne, inwestycyjne, siedliskowe, rekreacyjne oraz właśnie działki budowlane. Co więc warto o nich wiedzieć?

Definicja działki budowlanej

Jeśli chodzi o definicję to można spotkać się z różnym podejściem, jednak fakty są takie, że polskie prawo budowlane nie definiuje wprost działki budowlanej. Generalnie jednak działka budowlana to miejsce, które zostało wytyczone pod budowę lub jest miejscem w którym niegdyś stały budynki i zostały wyburzone. Miejsce to przeznaczone jest pod zabudowę nie tylko domów jednorodzinnych lub całych osiedli mieszkaniowych, ale działka budowlana to miejsce na którym mogą powstać obiekty handlowe i budynki użyteczności publicznej. Jeśli przyjrzymy się definicji działki budowlanej pod kątem ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym to uzyskamy informację, że działka budowlana to po prostu nieruchomość gruntowa o specyficznych cechach geometrycznych oraz wielkościowych, które spełniają wymogi realizacji związane ze stawianiem budynków na podstawie odrębnego prawa miejscowego. Działka budowlana według tej ustawy musi też mieć dostęp do drogi publicznej oraz być wyposażona w urządzenia infrastruktury technicznej. Tak więc powinna być wyposażona w dostęp na przykład do gazu, wody, elektryczności. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że w przypadku definicji znajdującej się w ustawie o gospodarce nieruchomościami działka budowlana to działka, która jest już zabudowana. Jeśli opieramy się na tej informacji to zauważymy, że działka na której nie znajdują się żadne budynki nie stanowi działki budowlanej. Dlatego też poszukując informacji na temat działek budowlanych można swobodnie opierać się na jednej z wielu dostępnych definicji lub skorzystać z części wspólnych różnych informacji.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Łodzi na RynekPierwotny.pl

Jak sprawdzić czy dana działka jest budowlana?

Aby sprawdzić czy wybrana przez nas działka jest z przeznaczeniem na budowę wystarczy zasięgnąć informacji w lokalnej gminie. Tego typu informacje znaleźć można w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Warto wiedzieć, że każda osoba ma wgląd w tego typu informacje – nawet ktoś kto nie posiada praw do konkretnej działki. Należy jednak wcześniej złożyć odpowiedni wniosek. Należy jednak zauważyć, że wzór wniosku zwykle znajdziemy na stronie gminy. Jeśli jednak nie ma tam takich informacji i dokumentów to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć wniosek odręcznie. Za wypis należy uiścić odpowiednią opłatę urzędową.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%