Zamknij

Jak zadbać o cerę trądzikową latem - poradnik

08:15, 23.07.2020 | materiały partnera

Cery problematyczne wymagają więcej uwagi niż tzw. cery „normalne”. Pamiętajmy jednak, że nieodpowiednia pielęgnacja może pogorszyć stan każdej skóry. Jeśli wiemy, jakie kroki pielęgnacyjne podjąć, możemy kontrolować nawet cerę trądzikową. Jeśli zmagasz się z niedoskonałościami, podpowiemy ci, jak zadbać o cerę trądzikową latem.

Cera trądzikowa – charakterystyka

Wydaje nam się, że to oczywiste, czym charakteryzuje się cera trądzikowa. Grudki, krosty, nadmiar sebum, nierówny koloryt. Jednak nie każda cera tłusta jest domyślnie trądzikowa, a stany zapalne pojawiają się także na twarzach z suchym, łuszczącym się naskórkiem. Trądzik dotyka niemal wszystkich i ze względu na jego powszechność, można go uznać za chorobę cywilizacyjną.

Trądzik jest bezpośrednio powodowany przez nadmiar sebum, blokujący ujścia gruczołów łojowych, co sprzyja rozwojowi bakterii oraz drożdżopodobne grzybów, współodpowiedzialnych za trądzik. Jednak mechanizmy powstawania wykwitów są bardziej złożone, do przyczyn zalicza się m.in. predyspozycje genetyczne czy nadmiar wydzielanych androgenów – hormonów płciowych.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Zasadniczym działaniem, jakie możemy podjąć, żeby kontrolować cerę trądzikową i zapobiec powstawaniu nowych zmian skórnych, jest odpowiednia pielęgnacja. Stosowanie tych kroków pielęgnacyjnych powinno odbywać się przez cały rok, latem używamy jednak innych kosmetyków, niż w zimę. W lecie warto wybierać takie kosmetyki, które nie narażą cery na negatywne działanie promieni UV. Pamiętaj, że jeśli problem z trądzikiem jest poważny, należy zgłosić się do specjalistów, którzy zaproponują odpowiednie zabiegi kosmetyczne na trądzik. Wchodząc na stronę https://instytutbeautyderm.pl/oferta/kosmetologia-twarz/zabiegi-przeciwtradzikowe/, dowiesz się na czym polega profesjonalny zabieg na trądzik i kiedy najlepiej się na niego zdecydować.

Złuszczanie

Absolutna konieczność. Żeby odpowiednio zadbać o cerę trądzikową latem, nie można zapominać o eksfoliacji. To właśnie nadmiar zrogowaciałego naskórka uniemożliwia prawidłowe wydostawanie się łoju na powierzchnię skóry i prowadzi do powstawania zaskórników oraz krostek.

Istnieje kilka metod złuszczania, jednak nie każde jest odpowiednie dla delikatnej cery trądzikowej. Osoby, których dotyczy problem trądziku, powinny wystrzegać się peelingów mechanicznych, ponieważ te powodują dodatkowe podrażnienie i pozbawiają skórę bariery ochronnej.

Latem postaw na delikatne kwasy – najlepsze będą polihydrokwasy (PHA), które jednocześnie wzmacniają naczynka i nawilżają. Podobne działanie wykazują kwasy AHA, na lato polecamy ograniczyć się do kwasu mlekowego – to najłagodniejszy przedstawiciel kwasów AHA, który złuszcza i nawilża jednocześnie. Wymienione substancje są bezpieczne do stosowania przez cały rok.

Nawilżanie

Nawilżanie wciąż mylnie uznawane jest za ważny składnik pielęgnacji tylko w przypadku cer suchych. Posiadacze cer trądzikowych potrzebują natomiast nawilżenia w równym stopniu, co skóra sucha. Stosowanie kremu nawilżającego to kluczowy element dbania o skórę trądzikową. Zbyt niski poziom nawilżenia to sygnał dla gruczołów, by wzmożyć produkcję łoju, a tego nie chce żadna osoba z trądzikiem.

Ochrona przed UV

Promienie UV szkodzą wszystkim oraz są jednym z czynników pogarszających stan cery. Ochrona przed słońcem to must have dla cer trądzikowych – szczególnie latem. Żeby uniknąć zaostrzenia zmian skórnych i nie nabawić się przebarwień, obowiązkowo stosuj filtry przeciwsłoneczne w ciągu letnich miesięcy.

Dzięki rozbudowanej ofercie drogerii i salonów kosmetycznych, z łatwością zadbamy o cerę trądzikową także w domu. Lato to czas, kiedy musimy zaczekać z wykonywaniem inwazyjnych zabiegów profesjonalnych, dlatego warto pamiętać o kilku krokach, które sprawią, że skóra stanie się gładka latem.

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop