Zamknij

Nowoczesny dom z płaskim dachem czyli wady i zalety stropodachu

11.39, 22.06.2022 Materiał przy współpracy z MGProjekt

W polskim krajobrazie dominują domy ze spadzistym dachem. Warto jednak zauważyć, że inwestorzy coraz częściej decydują się na mniej tradycyjne rozwiązania i wznoszą budynki z płaskimi dachami. Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie zalety wynikają z tego rodzaju architektonicznego rozwiązania oraz nad jego ewentualnymi wadami.

Czym zatem cechuje się płaski dach?

Nowoczesny dom z płaskim dachem to coraz bardziej powszechny widok. Stropodach, czyli płaski dach pełni w tym wypadku kilka funkcji, w tym zarówno rolę stropu, jak i typowego dachu. Tego rodzaju rozwiązanie architektoniczne jest również nazywane dachem eksponowanym lub ostatnią kondygnacją. Płaskie dachy dają duże możliwości aranżacyjne. W ich wypadku możliwe jest bowiem ciekawe wykorzystanie dodatkowej powierzchni. Nie można jednak zapominać o tym, że na tego rodzaju dachu może gromadzić się i zalegać śnieg, który musi być regularnie usuwany.

Czy płaski dach rzeczywiście jest płaski?

Wielu potencjalnych inwestorów sądzi, że płaskie dachy pozbawione są spadku. W rzeczywistości są one zwykle pozbawione nachylenia tylko na niewielkim fragmencie. Niewielki spadek jest pożądany, ponieważ umożliwia swobodne spływanie deszczówki do rynien.

Jakie są rodzaje stropodachów?

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem mogą posiadać stropodach wentylowany oraz niewentylowany. W przypadku dachu wentylowanego stosowana jest izolacja termiczna oraz zapobiegająca gromadzeniu się wilgoci. Rodzaj stosowanego ocieplenia zależy od wielkości dachu. W odniesieniu do dużych konstrukcji wykorzystuje się techniki stosowane dla poddaszy nieużytkowych, zaś w przypadku małych dachów wdmuchiwany jest granulat izolacyjny. Stropodachy niewentylowane pozbawione są pustki powietrznej, która mogłaby się znajdować pomiędzy warstwami izolacyjnymi. Tego rodzaju konstrukcja może być kładziona na dotychczasowym pokryciu dachu, pod warunkiem jego uprzedniego zabezpieczenia folią paroszczelną. Warto podkreślić, że tego rodzaju rozwiązanie ma swoje wady, ponieważ sprzyja ono nadmiernej utracie ciepła oraz tworzeniu się zawilgoceń i z tego powodu wybierane jest stosunkowo rzadko.

Jakie korzyści daje zastosowanie stropodachów?

Nowoczesne domy z płaskim dachem charakteryzuje ciekawy i nietuzinkowy wygląd. Poza tym, tego rodzaju konstrukcje są odporne na negatywne oddziaływanie wiatru. Nie można również zapominać o tym, że wchodzenie na stropodachy przy zachowaniu określonych zasad jest bezpieczne, a dodatkowa powierzchnia daje duże możliwości aranżacyjne. Inwestorzy decydujący się na tego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne mogą z powodzeniem montować na nich kolektory słoneczne, które dostarczają czystą energię oraz pozwalają na znaczne oszczędności. Warto dodać, że zmniejszona powierzchnia zewnętrzna budynku wpływa na znaczną redukcję strat ciepła, dzięki czemu jest on tańszy w eksploatacji.

Czy stropodachy posiadają jakieś wady?

Tego rodzaju rozwiązanie konstrukcyjne posiada pewne ograniczenia. Konieczne jest jego regularne odśnieżanie w okresie zimy. W tym wypadku czynność ta musi być wykonywana zdecydowanie częściej niż w przypadku tradycyjnych dachów spadzistych. Nie można również zapominać o tym, że budowa tego rodzaju dachu lub przebudowa istniejącej konstrukcji wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń, a proces ten może być dość żmudny i kosztowny. Konieczne jest bowiem otrzymanie ekspertyz, na podstawie których wybrany zostanie odpowiedni materiał stosowany podczas budowy. Ważne jest również właściwe umiejscowienie schodów na dach, które mogą prowadzić z zewnątrz lub z wewnątrz budynku.

Czy zatem warto decydować się na tego rodzaju rozwiązania?

Zdecydowanie tak. Stropodach daje bowiem duże możliwości aranżacyjne oraz sprawia, że dom cechuje unikalny design. Dodatkowa przestrzeń jest pożądana i może być wykorzystywana jako taras zdobiony zielenią. Takie zaciszne miejsce sprzyja relaksowi po całym dniu ciężkiej pracy i jest dużym atutem, w przypadku chęci odsprzedaży domu. Na tarasie można umieszczać wygodne zestawy wypoczynkowe, a miejsce to może być wykorzystywane podczas rodzinnych spotkań.

(Materiał przy współpracy z MGProjekt)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%