Zamknij

Oto stanowiska pracy, w których trzeba pracować w niedzielę i święta!

Artykuł partnera + 11:48, 05.02.2024 Aktualizacja: 11:48, 05.02.2024
Skomentuj fot: materiały partnera fot: materiały partnera

Standardowy tydzień pracy zakłada wolne weekendy. Tego typu system obejmuje część zawodów. Jednak w wielu branżach niedzielna praca i wykonywanie obowiązków zawodowych w święta to konieczność, która wynika z charakteru danego sektora, czy też potrzeb społecznych lub rynkowych. Możliwość wykonywania pracy w dni ustawowo wolne jest też szansą na samorealizację lub podratowanie finansów dla osób, które w tygodniu uczą się lub pracują w innym miejscu, czy też cenią elastyczność zawodową i preferują taki system zatrudnienia.

Służby ratownicze – praca w święta i niedzielę

Pracownicy służb ratowniczych – ludzie z branży medycznej: lekarze, pielęgniarki i ratownicy, a także strażacy i policjanci mają obowiązek pełnić dyżury w święta. Obowiązuje ich także niedzielna praca. Zapewniają przecież bezpieczeństwo społeczeństwu przez siedem dni w tygodniu…

Osoby decydujące się na wybór tej ścieżki kariery, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ich praca jest odpowiedzialna i trudna, ale też niezwykle ważna. Wymaga odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji i predyspozycji, ale też gotowości i elastyczności, by móc udzielać pomocy i szybko reagować na zagrożenia i sytuacje awaryjne niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia.

Niedzielna praca w hotelarstwie i gastronomii

Wśród grup zawodowych, które wykonują pracę w święta i niedziele są również hotelarze i ludzie ze świata gastronomii. Restauracje, kawiarnie, czy też inne obiekty gastronomiczne i noclegowe są otwarte na potrzeby klientów, a ci chętnie korzystają z nich w czasie dni wolnych. W tych branżach zatrudniane są osoby, które są elastyczne czasowo i mogą wykonywać swoje obowiązki w systemie zmianowym również w nocy, podczas weekendów czy świąt.

W tym czasie bardzo często popyt na tego typu usługi wzrasta. W hotelach, domach weselnych, czy restauracjach organizowane są różnego rodzaju imprezy i uroczystości. Poszukując zatrudnienia w hotelarstwie na pełen etat, czy też w niepełnym wymiarze, warto odwiedzić serwis GoWork.pl, by przejrzeć opinie na temat potencjalnych pracodawców.

Kto jeszcze może pracować w niedzielę i święta – na jakich zasadach?

Poza wymienionymi wyżej obszarami zawodowymi, według przepisów Kodeksu Pracy, praca w niedzielę i święta jest dozwolona w ruchu ciągłym, w przypadku systemu zmianowego, a także dla osób, które zajmują się ochroną osób, mienia lub środowiska, lub też wykonują zadania przy usuwaniu awarii i niezbędnych remontach.

Kolejnymi grupami, które muszą wykazać się elastycznością zawodową, są pracownicy transportu i komunikacji, a także rolnicy i hodowcy. Na nietypowe godziny i dni pracy mogą liczyć także pracownicy jednostek organizacyjnych zapewniających całodobową opiekę jak np. domy opieki oraz zatrudnieni w instytucjach, firmach i placówkach użytecznych, zaspokajających potrzeby ludności.

Za pracę w niedzielę niezależnie od tego, ile godzin zostało przepracowane, pracownik może wybrać dzień wolny w ciągu 6 dni poprzedzających lub następujących po pracującej niedzieli. Natomiast wolne za święto powinno być wybrane w czasie okresu rozliczeniowego. Jeśli wykorzystanie innego wolnego dnia nie jest możliwe, przysługuje 100% dodatku do pensji, który jest naliczany jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Elastyczność zawodowa i możliwość podjęcia pracy w święta i niedziele stwarza warunki do znalezienia dodatkowego zatrudnienia osobom, które się kształcą lub pracują i chcą dorobić. Jest to też szansa zdobycia nowych doświadczeń i rozwoju umiejętności w warunkach, które mogą być różne od codziennego środowiska pracy, a także okazja do zwiększenia zarobków, otrzymywania dodatków, premii czy też napiwków.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%