Zamknij

Zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego po terminie

art. sponsorowany + 08:32, 26.05.2023 Aktualizacja: 08:32, 26.05.2023

Jeśli dochodzi do dziedziczenia po bliskiej osobie, w zasadzie możliwe jest uniknięcie podatku od spadku. Należy jednak dopełnić pewnych formalności w odpowiednim czasie. Niestety wiele osób nie wie lub zapomni o tym, że należy dokonać zgłoszenia spadku do urzędu skarbowego. Czy da się przywrócić taką możliwość, jeśli termin minął? W jaki sposób uniknąć w takiej trudnej sytuacji podatku od spadku? 

Zgłoszenie nabycia spadku 

Każda osoba nabywająca spadek ma obowiązek rozliczenia podatkowego związanego z tym faktem. Nie zależy to od dalszych czynności podejmowanych później – tzn. nawet przepisanie nieruchomości czy zbycie jej w inny sposób (darowizna, sprzedaż) nie zmieniają obowiązków podatkowych spadkobierców. Zasadniczo otrzymanie majątku w spadku podpada pod podatek od spadków i darowizn. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 4a ustawy o tym traktującej możliwe jest całkowite zwolnienie z tego podatku, jeśli spadek nabywamy od członka najbliższej rodziny. W tym celu należy jednak zgłosić nabycie w ciągu 6 miesięcy. Termin ten liczony jest od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu w tym zakresie lub od zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia (u notariusza). Zgłoszenia dokonuje się na formularzu SD-Z2. 

Przeczytaj też: Urząd skarbowy podatek od spadku 

Termin na dokonanie zgłoszenia 

W pierwszej kolejności należy więc ustalić, kiedy minął bądź mija 6-miesięczny termin na złożenie zeznania spadkowego w temacie podatku od spadków i darowizn. Jeśli w ogóle nie posiadamy stwierdzenia nabycia spadku, konieczne będzie założenie sprawy spadkowej w sądzie. W sytuacji, gdy termin na złożenie deklaracji podatkowej SD-Z2 już minął, niestety utracimy możliwość zwolnienia z podatku. W takim przypadku należy także dokonać zgłoszenia na druku, a mianowicie na SD-3. Istnieje jednak możliwość skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej, o ile majątek spadkowy dotyczy nieruchomości mieszkalnej, a osoba, która ubiega się o ulgę, spełnia następujące warunki: 

  • Nie jest właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nim, przeniesie własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego. 
  • Nie przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekaże je zstępnym lub przekaże do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego. 
  • Nie jest najemcą lokalu lub budynku lub będąc nim, rozwiąże umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego. 
  • Będzie zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokona jego zbycia przez okres 5 lat: od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku; od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego. 

Jak więc widać, by skorzystać z opisanej ulgi, zasadniczo trzeba nie posiadać innej nieruchomości mieszkalnej, a także mieszać (i być zameldowanym) w nabywanym na drodze spadku lokalu od 5 lat. 

Więcej informacji na: Prawo spadkowe - Spadek.info 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%