Jazda rowerem to sama przyjemność, ale tylko wtedy, gdy mamy do dyspozycji odpowiedni jednoślad, bezpieczny kask rowerowy i wygodne ubrania. W ten sposób nasza podróż jest w pełni zabezpieczona i komfortowa. W tekście zajmiemy się jedną z części wyposażenia roweru, czyli siodełkiem. Na co wpływa ten element i jak znaleźć taki, który pozwoli na przyjemną jazdę w każdych warunkach? Siodełko utrzymuje bezpośrednio praktycznie cały ciężar ciała. Pozwala na zachowanie prawidłowej postawy na rowerze i umożliwia przejechanie dalszych tras, jeżeli jest prawidłowo dopasowane do potrzeb użytkownika.
Przede wszystkim siodełko rowerowe na dłuższe wyprawy może wpływać na zmęczenie lub jego brak. Otóż ergonomiczny kształt ogranicza ból mięśni pośladków, a także mięśni nóg. Jeżeli element ten ma właściwy kształt i jest wykonany z odpowiednich materiałów, regeneracja tkanki mięśniowej odbywa się szybciej, a proces pedałowania nie męczy tak bardzo.
Poza tym siodełko przekłada się na komfort i wygodę podróży. Źle dobrana część szybko zniechęci do jazdy. Warto więc zwrócić uwagę na ten element wyposażenia roweru, a jeżeli nie jest on dopasowany do Twoich potrzeb – wymienić na inny.
Najważniejszy jest kształt. Jak pokazują badania specjalistów, na dalekie trasy (rowerem szosowym albo turystycznym) najlepiej nadają się siodełka wąskie i profilowane. Chociaż jazda na nich może początkowo być mniej komfortowa niż na szerokich siedziskach, to szybko zauważysz równomierny rozkład ciężaru ciała i mniejsze zmęczenie partii nóg. Tego rodzaju siodełko nie nagrzewa się w trakcie ruchu i daje skórze możliwość prawidłowego oddychania.
Siodełko rowerowe na dłuższe wyprawy powinno być też z wygodnych materiałów. Najlepiej wybrać elementy o umiarkowanej twardości, np. ze specjalną, żelową nakładką. Oczywiście, każdy kolarz ma indywidualne podejście do tego tematu, stąd idealna część dla jednej osoby może być za twarda dla drugiej. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że miękkie i szerokie siodełko nadaje się raczej na krótsze dystanse, gdyż szybko powoduje zmęczenie mięśni.
Przede wszystkim siodełko musi być dopasowane do stylu jazdy, charakterystyki budowy ciała i rodzaju danego jednośladu. W teorii możesz założyć każde siodełko do każdego roweru. W praktyce jednak szosówka czy rower MTB nie powinien mieć szerokich, miękkich i amortyzowanych siedzisk. Ogranicza to nie tylko kwestie związane z wygodą w trakcie jazdy, ale też możliwości jednośladu.
Rowery szosowe powinny mieć bowiem aerodynamiczne siodełka, zwiększające opływowy kształt. W przypadku rowerów górskich liczy się lekkość i wytrzymałość siedziska. Kupując odpowiednie siodełko zdecydowanie należy zwrócić uwagę również na to!
Sprawdź pełną ofertę komponentów rowerowych w sklepie FabrykaRowerow.com
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz